Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

poruka: 42
|
čitano: 10.105
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku".
15 godina
neaktivan
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

Vjerujem da će se uspjeti u tome, ali za nekih 30 godina...

scientia est potentia
 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Impresivno
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

Ja mislio da već imaju funkcionalan prototip kad grade komercialnu elektranu, a ono najveći uspjeh im je zadržati plazmu preko jedne milisekunde.

Moj PC  
4 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Sve mi miriše na Nikola trucks
 
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

Rješenje je dakle bilo tako blizu, a nitko nije došao na ideju. Spojiš dva 3D pacmana pomoću osovine s diferencijalom.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

eo, ja obećajem brda (ispodsljemensku goru, ulijevo i sjevernije) i doline (uz savu, ne svetog) ako ovo proradi. usput, i hidrogenska je bomba oslobodila više energije nego što je u nju uloženo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Pitao sam babu...da mi kaže okvirni datum...ona je stručnjak za bliske budućnosti...i rekla mi je diplomatski od 2040-2060 godine...I nije tako strašno...ja sam mislio da će biti i gore

Inače baba je s didom u vječnim lovištima...naganjaju bizone...ali mi je ostavila broj telefona...pa kad zagusti je zovem.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 18:37 (HCMAA).
Moj PC  
2 0 hvala 0
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

Pa i Rimac je napravio komercijalni "Greyp Bikes" i zapošljava 100+ ljudi iako su službeno prodali ukupno nešto više od 1000 bicikala, a planiraju zaposliti još 50, jer je potražnja za biciklama velika. Čak i s onom najjednostavnijom računicom nikako ne možeš doći do toga da je platiti 100 ljudi, platiti davanja državi, materijal, itd. dovoljno da se pokriju troškovi kroz 1000 prodanih bicikala.

 

Tako da postoji mogućnost da će i ovi također imati komercijalno rješenje za fuzijsku elektranu uz vrlo izdašnu pomoć države ("dugoročni strateški cilj", to je neki sada new age shit, sačekajte samo izdašnu pomoć EU za robotske taxije u Zagrebu) 

Moj PC  
10 1 hvala 0
16 godina
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

Na početku:

Helion najavljuje kako će njihova elektrana biti prva fuzijska elektrana u svijetu koja će zaista proraditi, imati pozitivnu energetsku bilancu i proizvoditi velike količine jeftine i čiste energije

 

a na kraju:

Oni navode da će isplativa fuzija biti moguća "u bliskoj budućnosti". No, niti na jednom mjestu nisu specificirali vremenski rok za koji smatraju da je realan ili očekivan za pokretanje energetski pozitivnog reaktora.

 

Pokreću gradnju elektrane koja će prva proraditi ali ne znaju kada?

U prijevodu, treba nam više novca pa počinjemo graditi nešto ne bi li privukli investicije..

Amenoum
 
6 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Pa i Rimac je napravio komercijalni "Greyp Bikes" i zapošljava 100+ ljudi iako su službeno prodali ukupno nešto više od 1000 bicikala, a planiraju zaposliti još 50, jer je potražnja za biciklama velika. Čak i s onom najjednostavnijom računicom nikako ne možeš doći do toga da je platiti 100 ljudi, platiti davanja državi, materijal, itd. dovoljno da se pokriju troškovi kroz 1000 prodanih bicikala.

 

Tako da postoji mogućnost da će i ovi također imati komercijalno rješenje za fuzijsku elektranu uz vrlo izdašnu pomoć države ("dugoročni strateški cilj", to je neki sada new age shit, sačekajte samo izdašnu pomoć EU za robotske taxije u Zagrebu) 

Zapravo ne, zapošljavaju 60 ljudi i prodali su 2019. (rekord do sad kaj se prodaje tiče), nekih cca. 100-150 bicikala (to su i objavili na blogu), podataka za 2020. još nema.

Prihodi od prodaje su im cca. 7 milijuna kuna, što se točno poklapa s tim brojem jer im je prosječna cijena bicikla taman negdje oko 50000 kuna.

Da imaju 100+ ljudi s ovom prosječnom brutto plaćom kaj tvrde da je (14 500 kuna), samo bi im troškovi plaće bili duplo veći od ukupnih prihoda (a koliko još samo ima rashoda...).

Ovak imaju taman nekih 10 milijuna kuna + troška plaće za radnike, i 2019. su završili sa skoro 15 milja gubitka, dok je 2018. bilo samo oko 3 milje gubitka.

Moraju pod hitno ili skresati broj radnika ili podići cijene bicikala, jer ovak ne budu dugo (tj. dok dobivaju poticaje, a poslije tko zna).

Ista stvar i za Rimac automobile, 2019. su prvi put prijavili prihod od prodaje auta - cca. 5 milja kuna, što je čudno jer im auto košta puno više, a sve godine prije nisu uspjeli prodati ni jedan auto, a prodaja platforme za druge i dijelova im donosi jako malo novaca, i isto posluju zapravo jako loše, ali njima nije problem jer dobivaju godišnje poticaje dovoljne za više godina poslovanja.

Zato mi ta financijska izvješća nisu nikako jasna, npr. ja radim u maloj firmi (cca. 20 ljudi) i imamo praktički iste prihode kao i greyp, uz malo manje prosječne bruto plaće, i to je jedva dovoljno da se generira dobit na kraju razdoblja.

Na koju foru oni mogu s manjim prihodima, tri puta više radnika i većim plaćama uopće poslovati, i to sve lošije i lošije iz godine u godinu, a da ih se financira konstantno premda se ne vidi neki potencijal da budu u plusu u budućnosti, pogotovo za takvu nišu tržišta koje je jako malo (10000€ bicikli) a konkurencije sve više svakim danom, i sve je bolja i jeftinija, ja jednostavno ne kužim.

Ali dobro, nisam ekonomist, tak da možda čitam krivo ta izvješća.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 20:17 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi

.. ali barem je text činjenično-točan.. tj oni obečavaju, kaže naslov.

-kao i iduća važna sitnica, da će proizvoditi.. ne samo trošiti, a ako im je za vjerovati da će biti u plusu, tj ako nije tad nije reaktor, tad ne radi :) ..  tj dio s pozitivnom energetskom bilancom je baš slatka formulacija, čak možda točna .. a tad će biti i velike količine (jeftine i čiste) energije.

.. a sad malo o zagradi, uz obečanje, svašta-nešto.. kad-ako jednog dana proradi itd, tad će biti jeftino i čisto? .. jel i to dio obečanja ili je samo onako ukras-želja, kao možda? .. tj koliko godina će trebati za otplatu investicije je klasičan proračun za sve biznise.. i kad je nešto biznis tad takav izračun postoji, mada se može izjaloviti i sl.. . no za ovo, za sad, ne postoji što ih čini običnim obečanjem tj usisavačem za fondove a tad drugi dio obečanja nije ni jeftin, ni čist.. tj čisti računi, odnosno ako nikad ne proradi tad je možda ekološki najčišći izvor ničega, uz jedinu manu da nije ni izvor ali je barem čist-ekološki... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 20:27 (ihush).
16 godina
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

Svaka njima čast na zalaganju, ali mislim da je bliže dohvatljiva grana ova koju trenutno (i) kina poduzima. Molten salt reactor sa torijem. 
https://www.globalconstructionreview.com/news/china-unveil-worlds-first-waterless-molten-salt-re/

edit; a rimac... to je valjda onaj perpetuum mobile koji zagovaraju sindikati javnih službi: poklonite nam poticaje, a mi ćemo zauzvrat vama vratiti dio para kroz pdv na potrošnju, davanja na dohodak i prireze i naknade. Win win tipa onog vica kad mujo spazi govno na putu, i okladi se sa hasom da jede govno za sto eura, ovaj stvarno jede dobije sto eura, ali ovom kaže ajde da ću i ja pojest za sto eura, opet se oklade pojede i ovaj i onda naiđe fata i čudi se "pa jeste li vi dva luđaka oboje jeli govna"? Ono ponosno "e jesmo, ali generirali smo platni promet 200 eura." Eto da je to čula država uzela bi svakom 25% preko fiskalnog računa.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 21:29 (overhaul).
Moj PC  
6 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
overhaul kaže...

Svaka njima čast na zalaganju, ali mislim da je bliže dohvatljiva grana ova koju trenutno (i) kina poduzima. Molten salt reactor sa torijem. 
https://www.globalconstructionreview.com/news/china-unveil-worlds-first-waterless-molten-salt-re/

 
Tako je - onaj kineski golub je na nižoj grani. 


Inače, točna vijest bi bila da se izvjesna privatna kompanija Helion priprema izgraditi prototip sedme generacije fuzijske elektrane (nakon već nevjerojatno uspješnih šest generacija ), a radovi su za sada u ovoj fazi:
https://world-nuclear-news.org/Articles/Helion-starts-construction-of-seventh-fusion-proto

Očito su ti nuklearni projekti nekima još jedna neiscrpna krava muzara, dok bandi na vlasti ostaje zadovoljstvo berićetnog statusa quo.



Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 22:23 (Al Crane).
15 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Al Crane kaže...
..


Očito su ti nuklearni projekti nekima još jedna neiscrpna krava muzara, dok bandi na vlasti ostaje zadovoljstvo berićetnog statusa quo.



 -a sad ću promijeniti 'stranu'.. recimo (uz malo sarkazma..).

 

ajde, bolje tako, kao neka znanost-napredak, pa studenti nešto kao rade, pa se otkrije neki novi fotončić ili nešto.. tj fondovi-novac se nekako mora potrošiti, dok je ovo barem formalno maštovito, .. bolje od pituranja tunela, druga ruka :) ...

 

-tak da, čak i kad je čista mužnja, bolje je novac ulupati u takve projekte, dok par lopata pijeska za sličku nije ništa novo, tj po tome svmo internacionalno-globalno svi 'jednaki' .. ljudi! .. kao i načini kako se muze-fond (ne krava, za to imamo danske muzilice+windoze) :)

 

-- eto, uz obečanje iz naslova, mijenjam stranu, možda naivan? .. no radije tako nego da isti novac nestane po kajmanima ili u koferu političara na odlasku.. ako mora, ovo je bolji način + možda nešto slučajno i ispadne dobro, eto most je spojen a koliko je već slika s lopatama i janjaca platilo glavom.. :)) tko bi reako? a kinez ko kinez, ugovoriš, platiš i on isporuči.

 

+ jedno 'laičko' pitanje.. zašto osobe na slički nose šljemove? .. zaštita na radu? .. zar su na gradilištu? ja sam mislio da je to kulisa fotostudija za projekte.. .. kao što imaju za vjenčanja, fešte i sl.. tj ne vidim opasnost od pada recimo cigle ili strojeve-mehanizaciju, .. možda neki galeb u preletu izbaci teret?.. a šljemovi su tu, ajde bar je i to po ZORu uzorno..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 22:33 (ihush).
3 godine
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
https://engage.aps.org/fps/resources/newsletters/april-2019

Numerous fusion “startups” promise a practical fusion reactor delivering net electric power in 5 to 10 years, but almost all have apparently never produced a single D-D fusion reaction. The currently most notorious (in alphabetical order) are General Fu-sion [3], Helion Energy [4], Lockheed-Martin Compact Fusion [5], and Tri-Alpha Energy [6], all of which have made that promise for the last 5 to 15 years.
 
6 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
ihush kaže...

 

-tak da, čak i kad je čista mužnja, bolje je novac ulupati u takve projekte, dok par lopata pijeska za sličku nije ništa novo, tj po tome svmo internacionalno-globalno svi 'jednaki' .. ljudi! .. kao i načini kako se muze-fond (ne krava, za to imamo danske muzilice+windoze) :)

 

-- eto, uz obečanje iz naslova, mijenjam stranu, možda naivan? .. no radije tako nego da isti novac nestane po kajmanima ili u koferu političara na odlasku.. ako mora, ovo je bolji način + možda nešto slučajno i ispadne dobro, eto most je spojen a koliko je već slika s lopatama i janjaca platilo glavom.. :)) tko bi reako? a kinez ko kinez, ugovoriš, platiš i on isporuči.

 

 
Misliš da novac nuklearne industrije i privatnog "poduzetništva" ne nestaje u koferima političara?
https://thebulletin.org/2021/02/big-money-nuclear-subsidies-and-systemic-corruption/
https://www.forbes.com/sites/kensilverstein/2021/06/18/firstenergy-scandal-could-do-irreparable-harm-to-nuclear-power/?sh=15ed89cd315a
... koji onda obilato vraćaju uslugu, naravno.

A rezultat je da imamo masu nuklearnih objekata i materijala s kojma ne znamo što bi ni kako bi, osim da ne može sve dovijeka ostati kako jest. Iliti slikovito rečeno; uhvatili smo tigra za rep, a kad ga pustimo (što ćemo prije ili poslije morati) okrenut će se i pojesti nas.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
15 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi

-ma daj.. čak ni malo 'nade' ne daješ.. :)) kruta realnost, gdje završe fondovi-novac.

-što reć, slab sam odvjetnik druge strane.. a i nije da imam materijala za argumente-kontra, tj prije će to ekšli proraditi nego da nema muljaže.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
ihush kaže...

-ma daj.. čak ni malo 'nade' ne daješ.. :)) kruta realnost, gdje završe fondovi-novac.

-što reć, slab sam odvjetnik druge strane.. a i nije da imam materijala za argumente-kontra, tj prije će to ekšli proraditi nego da nema muljaže.

 
Zakone fizike se ne može podmititi.

A gle, s druge strane postoje znanstvena polja koja bi i uz mnogo manja ulaganja mogla dati brže i konkretnije rezultate, poput umjetne fotosinteze, ili biokemije i biomimikrije općenito (možda čak i hladne fuzije), a životare u podrumima državnih instituta održavana tek od šačice entuzijastičnih znanstvenika. E sad pravo bi pitanje bilo što upravitelje državnim financijama sputava da ne usmjere poneki miliončić tamo, umjesto što sipaju zilijune u astronomski skupe projekte koji se u praksi 70 godina (ili tako nešto) ne miču s mrtve točke.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2021 5:47 (Al Crane).
8 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Još sedamdesetih su Rusi radili na tocamacu i najavljivali fuzijske elektrane. Nakon toga puno puta je bilo raznih najava i obećanja, ali za sada ništa od toga. Ne zadržavajte dah 😀
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

Opet ista stvar: evo ga, tu smo, samo još malo pa gradimo, ali još neki sitni problemčići, pa riješiti će mo to na brzinu, za nekih 30 - 40 godina. Ja stvarno jako navijam za fuzijsku energiju, to bi bilo super dobro rješenje, ali dok to ne naprave, neka se prebace na torij, to već znaju napraviti (Kina naveliko radi na tome a i Indija). Kada riješe probleme energije i zagađenja, neka se lijepo posvete fuziji. Ja nekako najviše nade polažem u ITER, nadam se da ću dočekati da ga puste u pogon, pa premda on nije predviđen da bude elektrana, ako proradi kako treba, znat će mo napraviti fuzijsku elektranu i riješiti problem energije i zagađivanja okoliša.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
učo kaže...

.., samo još malo pa gradimo, ali još neki sitni problemčići, ..

 -ispravak, gradnja je već počela odavno, više puta, ... dokaz-slika-lopatari :)

 

- .. a recimo tehnologija, kao troij ili ovo s tekućom-rastaljenom sloli.. to je samo stvar grandomanije, jer za biz je veće-bolje (više novca) neovisno što, npr šleper-brod, hidrocentrala.. tj matematika i zakon velikih brojeva od bankarstva nadalje, gdje kar radiš s milijardama sve postane zarada, svaki promil više je milion za novu jahtu.. i biz je takav, kao prokletsvo kapitalističkog modela privrede, više..

 

-da nema tog 'pohlepnog' dijela, koji je legitiman čak i logičan, jer ako jedan šleper zarađuje x-kuna, dva zarađuju 2x .. a veći više. No tad se pojavi problem koji se ne mora pojaviti kad to nije cilj.. tako slon ima problem s kostima-nosivost, kao i piramida, pa je sve 'teško', dok mrav nema taj problem, no nije komercijalno zanimljiv kao ni bicikl-kaić za transport vs supertanker..

 

tako se rade recimo solarni generatori, pa stave stitine panela, pa fokusiranju zraku i dobiju strašne temperature od par tisuća stupnjeva.. jer više-je-bolje, veća proizvodnja-produktivnost-novac.. no tad dođu do problema recimo izdrživosti materijala, tlak-vlak-termo.. sve.

-čemu recimo služi cigla soli? služi kao akumulator za postupno iskorištavnanje, tj veća zarada, veća u odnosu na običnu ciglu i temperature od par stotina stupnjeva, no tad je i manja zarada, a bitno za moji pančlajn je da je to tad relativno lako izvedivo, nema tisuće problema koje ima kad si extrem, tj supertanker mora imati super jaku konstrukciju, pa opet ga nevremen skrši i tad imamo superkatastrofu no do tad je super zarada.. i zato imamo supertanker tj na granici tehnološkij mogućnosti + to osigurava da konkurent ne može konkurirati tj eliminira kaiće-mrave.. a to je osim novca idući kriterij biznisa tj investicije dugoročno... i tad imamo situaciju koju imamo.

-da tog nema, tad bi imali tisuće malih projekata s tisuću puta manje problema extrema ili havarije koje se dese kad-tad a bilo bi i tisuću puta lakše napraviti ih, tj teže je napraviti recimo neboder s 500 katova nego sa 100.. pa napraviomo s 10, radi? .. ako možemo sa 100 napravimo, no to ne znači da ne možemo manje, ako ne možemo veće.. ili da će tad biti gubitaš i sl. no to krupni biz ne želi jer bi tad postojala zdrava konkurencija, tj osnovno za biz je novac a osigurati novac je upravo tako da eliminiraš konkurenciju, pa to postane preduvijet, ne samo novac koji je recimo glavni-pokretač-cilj...

 

-u sahari imaju solarku baza je kocka-soli.. radi. Što da je manje postrojenje, za recimo nulu manje? manje panela, niže temperature, niža efikansost ali ipak radi.. i stvara recimo struju, može se a jedino što će veća zarađivati više, no zarađuje i manja. Zašto se tad u takvim projektima, pogotovo znanstveno i experimentalno ide na grandomanske.. pa zato jer iza stoji biznis, interes onih velikih, ne malih.. zatvoren krug, dok mali izvan tog moraju nešto sami, a tad ako nikako drugačije ne ide, veliki ih kupi i recimo zatvori, da ne smetaju.. jer to je biz, ne samo u struji u svemu (npr naša mjekara-lura, kupili frncuzi, koji su tih godina proljevali mlijeko po cesti.. višak.. kupili su zbog mlijeka?, ne nego eliminacije, upravo zato jer su tad proljevali mlijeko-višak.. a sad ne proljevaju no hr mljekrastvo više ne postoji nego imamo trgovačke lance matičnih država s onim mlijekom koje su tad proljevali.. + eu fondovi koji to sve omoguće-olakšaju i svi su sretni.. struja, voda, mlijeko, brašno, ulje, šećer, sol.. = osnova, važno, to je biz, tako radi krupni kapital i tako tad rade znanstvenici koje netko mora financirati..).

 

-fuzija? .. kad to bude u interesu velikih, ne prije, možda nikad, jer nije cilj besplatno-jeftino-neograničeno.. nego zarada + ostalo što s tim ide. Čak da recimo danas postoji neki 'tajni' nacrt.. (malo scifi-mašte) .. bi li danas veliki biz to napravio? ... možda, tj vjerojatno ne. (kako??!! -zašto?)  pa ako sad zarađuje, želi to i dalje.. beskonačno. Ako sad nešto recimo patentira, tad nakon x-godina patentn postane javno dostupan, tad više nije bez konkurencije.. to je dovoljno da i ako ima ne želi danas, nego kad to njemu odgovara, ne prije, jer bi tad sam sebi rezao granu, preko reda... kao rezevra-adut za zadnji štih. Tako da i ako postoji ili ako u dogledno vrijeme riješe probleme i da je teoretski danas moguće, to ne znači da će i biti napravljeno, jer nije samo 'može se' nego i interes-novac, primarni interes, pa tek nakon tog možda može.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

O tokamaku i termonuklearnoj energiji sam čitao prije 50 godina u znanstveno popularnom časopisu Galaksija. Vjerojatno će neki mladi čitatelji o termonuklearnoj energiji čitati slične stvari i nakon 50 godina.

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi

Navodno da je ovo prvi puta da fuzijska energija nije udaljena poslovičnih 50 godina, već "samo" 10 ili 20 (ITER za 14 godina, DEMO za 30 godina, kineski CFETR za 10-15 godina).

Ima, dakle, razloga za "oprezni optimizam".

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
učo kaže...

Opet ista stvar: evo ga, tu smo, samo još malo pa gradimo, ali još neki sitni problemčići, pa riješiti će mo to na brzinu, za nekih 30 - 40 godina. Ja stvarno jako navijam za fuzijsku energiju, to bi bilo super dobro rješenje, ali dok to ne naprave, neka se prebace na torij, to već znaju napraviti (Kina naveliko radi na tome a i Indija).

 

Torijski reaktori nisu novost, u Evropi je Njemačka već 80-tih imala posve funkcionalnu NE s torijskim reaktorom koja je zatvorena jer je bila "neisplativa".

 

Kinezi napreduju munjevito, a od Indije ništa ne očekujem jer na svom torijskom reaktoru rade jedno 60 godina i nisu se makli. Čini se više kao neka koruptivna šema za stalno sisanje državnog novca nego stvarni istraživački projekt.

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Drago kaže...

Navodno da je ovo prvi puta da fuzijska energija nije udaljena poslovičnih 50 godina, već "samo" 10 ili 20 (ITER za 14 godina, DEMO za 30 godina, kineski CFETR za 10-15 godina).

Ima, dakle, razloga za "oprezni optimizam".

 

 -ok.. no ako čitatelj čita ovaj post, gdje je recimo 'greška'? .. onako, moguća, možda? :) ne?.. ok

počinje rečenica s, navodno..

kad tako započinje rečenica, tad je ono što sljedi nešto u klasi činjenice? ... odnosno, koliko nas to približi osim s 50 na recimo 10 godina udaljenosti? .. možda? .. a možda i ne? ili navodno?

 

-navodno su marsovci sivi, zeleni.. i to je navodno vrlo moguće, tj neke boje moraju biti, pa i prozirni, što navodno nije boja no nazovemo ih tad bezbojni pa je opet boja kao dio riječi tu.. u igri riječi, dok je navnodno, ipak, uz optimizam.. samo navodno, ni milimetar bliže nego što smo navodno jučer bili, odnosno ako taj datum postoji tad smo točno jedan dan bliže cilju jedino što ne znamo kad će to navodno biti, od čega je samo taj jedan dan (bliže) matematička-logička činjenica, ostalo samo navodno... ili možda, tak nešt. :))

 

naravno, zna to drago, kao i oprezni optimizam, za kojeg uvijek imamo razloga ili nade, možda.

 

optimizam je recimo stanje duha-svijesti, pogled-stav.. ne nešto konkretno, pa se znanost ne bi trebala temeljiti na optimizmu nego znanosti-znanju, logici-smislu, praktičnosti-interesima pa i oportunizmu kao realnom.

tak da ću ja biti protiv optimizma u znanosti, kao nepoželjnim.. tj ako nešto moramo recimo mjeriti-testirati, tad ne smijemo biti ni optimistični, time utječemo na želju-mjerenje, previd, pogreška tj projekcija koja nas udalji od objektivnosti tj elementarne znanosti. .. što da je neki sudac utakmice optimista u pogledu uspjeha domaćeg tima? bi li bio nepristran, znanost ili navijač? emocija-želja ili mjerenja-testovi dok su rezultati naprosto činjenice, ne želje-optimizam i sl. elementi duhovne sfere stanja kao sreća, tuga, pesimizam do depresije itd. :)

 

-ima li nešto što sam propustio kritizirati? .. osim početka i kraja? :)) možda sredina, koja se sad vrti umjesto 'poslovičnih' 50 na 10-20god kao prosjek.. a da nemamo baš ništa osim onog jednog logičnog dana ako je referenca u odnosu na jučer, dok ćemo i sutra biti dan bliže nekom datumu u budućnosti, dok je 'samo' problem što ne znamo koji je to datum, ne sati-minute, nego ni dan-tjedan-mjesec-godinu.. desetljeće-stoljeće je maglovito-mutno, pod možda-navodno i sl. .. a tad svatko može biti nostardamus i sve što se može desiti, desit će se ako damo dovoljno dugo vremena.. no vrijeme nije beskonačno, tj ono je, ali vrijeme planete Zemlje i sustava nije.. tako kažu, pa ako ne prije, upoznat ćemo fiziju iz prve ruke za par mlijardi godina (dan gore-dolje..) kad nam sunce dođe u posjetu...

-hoćemo li tad imati fuziju? .. ovisi o klnjiževnom stilu, imat će i ona nas, prožimanje do nivoa atoma i niže. :)

između danas i recimo 5milijardi.. imat ćemo, no po prethodnoj rečenici ovo na kraju nije iskoristivo, tj za svrhu teme (upotrebljivost) je ono što je u ovoj milijardi godina ili stoljeće, ostalo je predaleka budućnost koja je 'sjajna' iz sasvim drugog razloga..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Helion Energy
“The Helion Fusion Engine will enable profitable fusion energy in 2019,” from NBF 7/18/2014.
“If our physics holds, we hope to reach that goal (net energy gain) in the next three years,” D. Kirtley, CEO of Helion, told The Wall Street Journal in 2014.
“Helion will demonstrate net energy gain within 24 months, and 50-MWe pilot plant by 2019,” from NBF 8/18/2015.
“Helion will attain net energy output within a couple of years and commercial power in 6 years,” Science News 1/27/2016.
“Helion plans to reach breakeven energy generation in less than three years, nearly ten times faster than ITER,” from NBF 10/1/2018.

Meni se čini ko prodavanje magle as usual.
I ove izjave "ako naša fizika". Šta su neku novu fiziku izumili? Marketing bullshit da privuku naivne investitore.
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2021 18:41 (Gallu).
15 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Gallu kaže...
..

.. Marketing bullshit da privukunaivne investitore.

 -ne, ne naivne.. čak ne da privuku, nego su to igre s fondovima, samo usa, ne eu.. tj privatno-javno i tax dollari, što se recimo tamo 'ne smije' a tad se radi upravo ovo, tj nije cilj privući, nego odbiti..

 

ili ovako, misliš li da je cilj privući, investitore? koji investitor bi uložio novac u stvari gdje sam možeš za minutu izgooglati 'samo što nije' po godinama kao što si napisao u poruci.. a to je isti pattern za ostale.. tj misliš da netko s milionima-milijardama ne zna procijeniti i da je tako naivan? ne postoji tako netko naivan i da pri tome ima taj novac.. a da ima i da mu ga netko uzme, .. tražio bi ga nazad, bilo bi tužbi, istrage-kazni .. zato ovo uopće ne služi privlačenju investitora, nego isključivo pokriće za državne fondove, .. a jedan od primjera je recimo musk, koji je frontmen, sjedi u fotelji, puši travu, to je to.. a formalno zarađuje milijarde, naravno je stvarno nego u 'njegove' projekte anonimni fondovi (ujko) upumpavaju novac, tj čudotvorna transformacija (nećemo reći pretvorba, hr-firme za jednu kunu..) id poreznog-državnog u privatni novac-džep.. i nitko ne pita, nitko ne traži, čak ni porezna, nema recimo razočaranih vjerovnika-tužbi.. nema ničega ... a nije od jučer tj sve to traje kao što u par primjera pokažeš desetljeće, .. što možeš zaključiti? prevara? investicija? traže novac ili pokriće tj rupu bez dna gdje se ubaci i 'spali' novac, dok manageri ili vlasnici megabiznisa svake godine samo na razlici neprijavljenog poreza dobiju jahtu viška.. netko kao trumpek plaća manje poreza od averagejoea recimo taxiste.. jer on mora a ovaj ne + investicije taxfree itd.. a tu dodati i eko-green popularno u eu i imaš tzv zelenu mafiju, možda bez mafije, možda bez tzv..  a možda bez zelene boje, što je kolokvijalno naziv za dollar-novac :) .. 

 

da, marketing i 'nova fizika' služe tome da to u formi ispisa na a4 formatu zvuči nekako recimo znanstveno.. loremipsum drugim riječima, ne nešto što bi neki investitor recimo čitao i tad odlučio uložiti, naprosto takvih nema a novac se troši.. 'super izum' .. ne energetski nego novčarski, a tad je i projekt zapravo uspješan, tj ovisi što je cilj, a pošto već duže svi rade, rekao bi da su uspješni samo što javnost ili ovaj članak pogrešno zaključi da je cilj neki izvor energije.. i sl. .. cilj je novac, a to radi savršeno, koliko ja vidim, odnosno ne vidim ugašene projekte, znanstvenike na cesti, propale pogone, istrage, poreznu itd. .. jer za to nema razloga, jer je to sve igra ujke, koji ne može samo tako zagrabiti u državnu kasicu i staviti u svoj džep, no može u recimo muskov.. ili ove projekte.. i to radi. Sustav radi ono za što je i dizajniran.. :)

 

+ possljednju bankarsku krizu su protivno tržišnim praviima sanirali državnim novcem dok su manageri dijelili bonuse (što je ljutilo obamu... no ništa više).. tj formalno im je to lošiji način, ovo bolji, 'pristojnji..'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2021 19:49 (ihush).
16 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Gallu kaže...
...
Meni se čini ko prodavanje magle as usual.
I ove izjave "ako naša fizika". Šta su neku novu fiziku izumili? Marketing bullshit da privuku naivne investitore.

Iako su izjave vrlo vjerojatno pod utjecajem dioničara ne bi li se pumpala cijena i ne bi li se privlačili investitori, ne mora biti magla. U ovom slučaju, proizvod postoji i unapređuje se, no nije još spreman za komercijalu (da li će ikad biti, opet je drugo pitanje).

Ovo oko njihove fizike, sigurno se u ovom kontekstu ne misli na novu fiziku, misli se na njihove proračune.

 

U svakom slučaju, ni meni se ne sviđa laganje, no to je praksa već nekih 100-tinjak godina (bar u Americi) od kada su industrijom zavladali dioničari pa je postalo bitnije obećati proizvod - tj. nekad si morao proizvesti nešto da bi mogao zaraditi, a sad se zarađuje na obećanjima.

Danas je to baloniranje toliko izraženo da je biznis postao sprdačina. Najgore je što se danas laž ne smatra nečim lošim nego poslovnom politikom poput bilo koje druge, a koja će se tako iskorištavati sve dok je mali rizik da eventualni gubici budu veći od dobitaka.

Najgore u tome je što oni koji imaju, ili ciljaju na, konkretan proizvod i daju realne prognoze ne mogu privući investicije jer netko drugi obećaje brži i veći ROI a kao takav vjerojatno ni nema u cilju uopće komercijalizirati proizvod (Drago je već naveo primjer).

 

Ništa to nije čudno ni novo - od kada samo političari profitiraju na obećanjima, a koliko toga korisnog proizvedu? Ovisno o slučaju - no svi seru, lažu, obećavaju brda i doline, jer oni koji to ne rade ne opstaju u klimi koja preferira i valorizira laž a istinu marginalizira.

 

Nije li normalno više cijeniti omot od sadržaja? Da nije tako, ni svijet ni čovjek se ne bi zvao modernim, nego možda funkcionalnim i korisnim.

 

A kad se marginalizira istina onda se marginalizira realnost pa se čovjek pita komu ili čemu se više može vjerovati. Pa dođemo do ravnozemljaša, itd...

 

Čast iznimkama, ali generalno, svijet je fake i svijet se takvog očito voli.

 

 

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2021 20:20 (PaleRider).
14 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Drago kaže...
učo kaže...

Opet ista stvar: evo ga, tu smo, samo još malo pa gradimo, ali još neki sitni problemčići, pa riješiti će mo to na brzinu, za nekih 30 - 40 godina. Ja stvarno jako navijam za fuzijsku energiju, to bi bilo super dobro rješenje, ali dok to ne naprave, neka se prebace na torij, to već znaju napraviti (Kina naveliko radi na tome a i Indija).

 

Torijski reaktori nisu novost, u Evropi je Njemačka već 80-tih imala posve funkcionalnu NE s torijskim reaktorom koja je zatvorena jer je bila "neisplativa".

 

Kinezi napreduju munjevito, a od Indije ništa ne očekujem jer na svom torijskom reaktoru rade jedno 60 godina i nisu se makli. Čini se više kao neka koruptivna šema za stalno sisanje državnog novca nego stvarni istraživački projekt.

 

 

 Znam Drago da torijski reaktori nisu "isplativi" zato što ne stvaraju plutonij za atomsko oružje. Kinezi imaju dovoljno bombi (preptpostavljam) a sada žele riješiti energiju. Nisam znao da Indijci samo sišu lovu za reaktore, stvarno bi im dobro došlo da to riješe i izgrade hrpu torijskih elektrana jer im stvarno trebaju. Zapravo, gledajući koje prednosti imaju torijski reaktori u odnosu na uranijske - plutonijske reaktore, dođe mi da zaplačem, imamo rješenje mnogih svjetskih problema u rukama, ali neki tamo divlji probisvjeti na vlasti to ne žele jer neće imati dovoljno plutonija za oružje. Umjesto da spašavamo svijet, neki ga žele uništiti. Kao onaj Tromb iz Alana Forda 

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.8.2021 15:07 (učo).
14 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Drago kaže...

Navodno da je ovo prvi puta da fuzijska energija nije udaljena poslovičnih 50 godina, već "samo" 10 ili 20 (ITER za 14 godina, DEMO za 30 godina, kineski CFETR za 10-15 godina).

Ima, dakle, razloga za "oprezni optimizam".

 

 Drago, ne znam koliko imaš godina, ja imam 60 i oduvijek se zanimam za tehniku (stari mi je bio elektrotehničar, vođa smjene u HE Senj, znao mjeriti na Iskrinom univerzalnom US6A već sa 7 godina, prvi put vidio elektranu sa 5 godina). Još odonda, koliko me sjećanje služi, pričalo se o fuzijskim elektranama koje su udaljene oko 30 godina. Odonda je prošlo 50+ godina a još uvijek smo 30 godina udaljeni od fuzijske elektrane, tako da sam ipak oprezan po tom pitanju, mada bih stvarno volio to vidjeti prije mog isteka vremena.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2021 20:36 (učo).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice