Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

poruka: 122
|
čitano: 21.330
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n".
14 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Antiseptik kaže...
U stanu već 20 godina imam 20-ak istih (!) halogenih žarulja. Sve su na dimer (potenciometar). Za svo vrijeme niti jedna pregorila, a svijetle savršeno.
O boji svjetla ni neću - kad bacim oko na zgrade uokolo uhvati me jeza od ledeno bijelog svjetla kojim prozori zrače.

 Kad ljudi ne znaju koliko kelvina treba imati zarulja da baca svjetlost kao i obicna sa zarnom niti. Ono plavo sterilno svjetlo je jednostavno da te glava zaboli. Po meni je najbolje da zarulja ima 2700K i to je to, nikako vise od toga, ljudi kupuju od 3700-5000K LED sijalice i cude se kako je svjetlo umjetno, bijelo i boli ih glava pa su u potrazi za obicnim sijalicama sa zarnom niti. 

16 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

Zar sam ja jedini kojem je dosad u zadnjih 5-6 godina riknulo barem 10-15 LED žarulja? I to često i renomirani proizvođači tipa Osram, Philips... zanimljivo je da ona najjeftinija sranja od "Sole" žarulja i dan danas rade jedino je sve primjetniji "flickering".

16 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Boli Amere za ekologiju, isto je bilo i s Kyoto protokolom. A da netko ne potpise, prvi mu udare sankcije.

A zarulja sa zarnom niti ima jednu prednost pred vecinom ostalih- najprirodniju boju.
 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Inovator kaže...
Boli Amere za ekologiju, isto je bilo i s Kyoto protokolom. A da netko ne potpise, prvi mu udare sankcije.

A zarulja sa zarnom niti ima jednu prednost pred vecinom ostalih- najprirodniju boju.

 Najprirodnija boja? A kakva je to prirodna boja? Jel to boja danje svjetlosti? Jer boja danje svjetlosti je oko 5000K, a ne 2700K. Ti LED žarulje možeš napraviti bilo koje boje, pa i one žarne niti.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
13 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

Također se grozim tog plavog svijetla; jednostavno mi to ružno izgleda. Najviše volim svjetlost kakvu baca obična žarulja sa žarnom niti. Danas većinom kupujem LED žarulje, ali kada ih kupujem obavezno uzimam one od 2700K. Doma imam samo jednu LED žarulju koja svijetli plavo i to onu iz Top Shopa koja ubija mušice, ali postavljena je na totalno nebitno mjesto u stanu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.12.2019 20:00 (Marko :D).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Colossus7 kaže...

Jučer idem u kupovinu sa materom, starija žena prešla 65 godinu, tražimo joj po ogromnom super-marketu obične klasične nitne žarulje, pregledao milion vrsta žarulja, sve neka čudesa, štedne, te ove te one, te LED.. Pitam zaposlenicu di vam stoje ove obične, kaže nemaju.

 

Ok rekoh, šta sad uzet ćemo ti majko onu LED, pa kakva je da je, posluzit ce dok ne nađem one obične. Traži ona sebi jednu malu od 25 watta za luster koji prima 5-6 žarulja u dnevnom boravku. Našla jednu jedinu od 25w, ostale su od 40w pa naviše.

 

Cijena? 40 kn jedna LED žarulja, na dan kad je u supermarketu ko fol akcija.

 

Penzionerka koja ima mirovinu ispod 2000kn treba dati 40kn za LED žarulju od 25w. Nabijem EU i regulu, i štednju, a kapetana Orange Avengera i Obamu pogotovo.

 

 

 A sa 2000 eura onda je uredu dati 40kn za zarulju? 

Moze ne kupiti i uzeti svijecu a moze otici u ducan gdje imaju "obicne". 

Ja sam se navikao na led svijetlo ne treba braniti nista ali ako ima ustede i ukinu se o"obicne" onda bi valjda cijena led trebala pasti? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.12.2019 20:00 (Kolacic).
11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
=XFX=PlayHard kaže...
Antiseptik kaže...
U stanu već 20 godina imam 20-ak istih (!) halogenih žarulja. Sve su na dimer (potenciometar). Za svo vrijeme niti jedna pregorila, a svijetle savršeno.
O boji svjetla ni neću - kad bacim oko na zgrade uokolo uhvati me jeza od ledeno bijelog svjetla kojim prozori zrače.

 Kad ljudi ne znaju koliko kelvina treba imati zarulja da baca svjetlost kao i obicna sa zarnom niti. Ono plavo sterilno svjetlo je jednostavno da te glava zaboli. Po meni je najbolje da zarulja ima 2700K i to je to, nikako vise od toga, ljudi kupuju od 3700-5000K LED sijalice i cude se kako je svjetlo umjetno, bijelo i boli ih glava pa su u potrazi za obicnim sijalicama sa zarnom niti. 

Možda je 2700 K nekom ugodnija svjetlost, ali nikako nije prirodana. Prirodno je 5000 K! Onako kako to rade Sunce po danu i Mjesec (koji reflektira sunčevih 5000 K) po noći.  2700 K je nasljeđe od žarulja (ne zato što je to prirodno nego zato jer takvu svjetlost proizvodi wolframova žarna nit), a onima prije toga "prirodno" je bilo 1600 K kako svijetli petrolejka, a onima još prije 1200 K kako gori drvo.

 

Znači li to da bi današnje LED svjetiljke trebala svjetliti na 1200 K, jer, budimo iskreni, u svojoj povjesti ljudi su najduže "čorili" uz plamen vatre. 

42
4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Najprirodnija boja nije samo boja u Kelvinima nego i Colour Rendering Index (CRI) koji je kod klasične žarulje 100 (kao i kod sunčeve svjetlosti), a kad se recimo baš jako zagrije može spasti na najmanje 95. Možeš sam isprobati tako što gledaš boje istih predmeta s klasičnom i LED žaruljom (uzmi razne 'Kelvine' i nikada nije prava boja!). Kod najboljih i najkvalitetnijih LED žarulja na tržištu je 75-80. Da, moguće je postići i više ali te LED žarulje nisu na tržištu, skupe su i za posebne namjene te se ne mogu porediti. Hoće li njihova cijena nekada pasti na nivo ovih 'consumer' teško je reći. Neće u skorije vrijeme, jer su prekomplicirane. Ne znam zašto ima puno jednodimenzionalnih forumaša koji bilo kakvu kritiku ili drugačije mišljenje odmah trpaju u neki svoj koš te religija te blabla. Ako znanost i tehnologija nisu religije onda su podložne svim mogućim kritikama u svrhu poboljšanja.
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.12.2019 20:22 (bugovac222).
15 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
danen kaže...
Ovo što Trump radi tipičan je američki način rješvanja problema. Polazi se od slobode, prije svega slobode trgovine, a onda se pretpostavlja da ljudi nisu glupi da će kupovati skupo ako mogu proći jeftino. Rječnju: tržište se treba regulirati samo, a ne državnim (zakonskim) intervencijama. Štedne žarulje su općenito bolje (ekonomičnije i sl.), no ne može se zanemariti da postoje specifična osvjetljenja gdje su ipak bolje žarulje sa žarnom niti.

 friedman protiv keynesa (čikaška protiv londonske škole, monetaristi protiv fiskalaca, bla, bla bla), pri čemu je friedman u smislu utopizma (i gluposti) zabrazdio dublje od marxa (a oni koji su mu dali nobelovu za to su još gori od obojice). sloboda (i posebno stabilnost) tržišta je nemoguća bez državne intervencije/regulative. potpuno slobodno tržište značilo bi i slobodu u trgovanju oružjem, drogama, lijekovima itd. - svime od strateške (državne) važnosti.  ipak je keynes ćaća makroekonomije (tu zaradih svoj mr. sc. "with flying colors") a friedmanove budalaštine (odn, njihovo tumačenje) su rvacku i dovele tamo gdje je danas (v. pod "bog, domovina, nacija / svi na pod, ovo je privatizacija" - hladno pivo). poanta: kao i kemija/fizika (itd.) i ekonomija se studira i proučava godinama (i čitav život). i friedman i keynes su teoretizirali globalno a primjenjivali lokalno i bili utjecajniji u određenom dobu prošlog stoljeća (u tadašnjim okolnostima). nije moguće sve izvesti uvijek i svugdje i činjenice/smjernice su uvijek negdje između. a i znana je činjenice da su svi ekonomisti i svi se u to razumiju. spomeneš li im međusektorske tablice, diferencijalni račun i matematičke funkcije ili modelski naspram aplikativnog pristupa, podvuku rep i zašute. tržište može i mora biti slobodno u određenim djelatnostima (eto - žarulje) ali ne u svemu (a onda ipak nije slobodno*). neću dalje jer si već mirišem na ihusha. baš sam našao crkvu gdje ću se bogu molit' ... 

 

*to je poput trudnoće/smrti: jesi ili nisi. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.12.2019 20:25 (Ajar).
11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
bugovac222 kaže...
...

Nitko ne kaže da LED svjetiljke ne mogu i trebaju biti bolje. Ali tvrditi da su žarulje (koje su jednako umjetne kao i LED, jer jedino Sunce nije umjetno, a naše oči su napravljene za njegovu svjetlost) je blesavo. To je samo konzervativizam i ne prihvačanje novog. Ništa drugo. A tomu nema mjesta na BUG forumu. Možda je konzervativizam bolji, ali mi koji se ovdje okupljamo tako ne mislimo. 

42
4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Ja sam kupovao LED po užasno visokim cijenama kad se tek na rijetkim mjestima moglo kupiti, tako da nisam konzervativan po tom pitanju. Nije istina da su klasične žarulje jednako umjetne kao LED. Upravo sam ti rekao da nemaju jednake spektralne karakteristike (brojka u Kelvinima nije dovoljna!). Spektar klasičnih žarulja je 'prirodniji' i reprodukcija boja svjetlosti koja se reflektira s predmeta vjeran kao i kod sunčeve svjetlosti (CRI=100) što nije slučaj kod LED žarulja. Provjeri sam sa najboljom LED žaruljom što imaš uključi naizmjenično LED svjetlo i svjetlo klasične žarulje i vidjet ćeš različite boje istih predmeta. Koliko je to relevantno teško je reći. Nekome ne smetaju malo neprirodne boje na TV a netko traži savršene. Stvar ukusa i osjetljivosti oka. Meni ne smeta. Recimo meni je užasno u školi smetalo ono svjetlo što treperi u razredu i suzile mi oči a drugoj djeci nije smetalo.
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.12.2019 20:40 (bugovac222).
4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Colossus7 kaže...
Penzionerka koja ima mirovinu ispod 2000kn treba dati 40kn za LED žarulju od 25w.

 Naravno da ne treba. U Sparu imaš paket od tri LED žarulje za 30 kn.

14 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Ne znam, meni je baba kupila te od 5000K, pocne me glava bolit nakon 15-ak minuta, ti jednostavno dnevnu svjetlost nikako ne mozes simulirat... ici toliko u plavkastu zonu mislim da nije dobro niti za vid, niti za zdravlje opcenito. Pogotovo ako si student i naprezes oci, studentu koji moze ucit pod 5000K, a da ga glava ne zaboli ja mu skidam kapu.. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
markoBT kaže...
Možda je 2700 K nekom ugodnija svjetlost, ali nikako nije prirodana. Prirodno je 5000 K! Onako kako to rade Sunce po danu i Mjesec (koji reflektira sunčevih 5000 K) po noći.  2700 K je nasljeđe od žarulja (ne zato što je to prirodno nego zato jer takvu svjetlost proizvodi wolframova žarna nit), a onima prije toga "prirodno" je bilo 1600 K kako svijetli petrolejka, a onima još prije 1200 K kako gori drvo.

 

Znači li to da bi današnje LED svjetiljke trebala svjetliti na 1200 K, jer, budimo iskreni, u svojoj povjesti ljudi su najduže "čorili" uz plamen vatre. 

Odgovaram na tvoju poruku, ali tiče se svih koji spominju "prirodno".

 

Ne treba se olako razbacivati rječju prirodno. Temperatura dnevnog svjetla se mijenja kroz dan i ovisno o vremenskim uvjetima. Dan počne valjda s oko 3000 K. Usred dana pod suncem je oko 5500 K, usred dana pod istim takvim suncem, ali u hladu je valjda oko 7-8000 K, slična temperatura je i kad dođu oblaci, a kad se još jače naoblači, onda ide valjda i preko 10 K. A kako se sunce približava obzoru, tako pada temperatura boje pa tako u jednom trenutku padne i na 3000, pa valjda i na 2000 kod zalaska sunca, a možda i na manje.

 

Ilitiga, kroz dan nam je prirodno oko 5500K, a ujutro i navečer prirodnija nam je toplija boja svjela. A po noći nam je prirodna - kmica.  Eventualno plavičasto svjetlo od mjesečine kad se mjesec vidi.

 

 

E, sad, zbog čega postoje žarulje različite temperature boje... Toplobijele žarulje su pogodne za večer i noćne sate, jer nam je prije spavanja prirodno svjetlo s malim udjelom plavog dijela spektra (plavi dio spektra razbuđuje).

 

Kao optimalno uredsko svjetlo uzima se "prirodno bijela", tj. nekih 4-4500 K, koja nažalost kod većine CFL koje sam vidio i mnogih LED žarulja vuče na zelenkasto bijelu, a omogućava nam lakše zadržati koncetraciju. Više temperature svjetla (malo plavije svjetlo) bi možda bile dobre kod rada kod kojeg nam je bitna oštrina vida, a mogu se koristiti i recimo u trgovinama, jer onda prostor izgleda sterilnije, bijelu doživljavamo bijelojom, a ne žutom kao kod 2700 K.

 

Neki ovdje spominju "plavo" svjetlo - sjećam se onih prvih CFL žarulja, koje su davala odvratno plavičasto svjetlo. Vidio sam neke koje su imale temperaturu i preko 10 K. Kasnije su se "skockali" pa su došli na neke normalnije temperature i u praksi. Razlog zbog kojeg su rane LED-ice imale plavičasto svjetlo - nagađam - su inicijalni loši fosfori. Naime, vjerojatno su htjeli imati što što efikasnije žarulje, da mogu napisati da su ekvivalent 100 ili koliko već wata, a to je najlakše postići ako je žarulja više temperature boja, znači ako je plavičasta. Kako su razvijali kvalitetnije fosfore, tako su dobivali sve bolju boju (i nižu temperaturu) uz jednaku ili sličnu efikasnost.

 

Hladnobijele LED-ice su obično deklarirane na 6500 K, ali u praksi velikom broju, pogotovo jeftinijim modelima, temperatura je vjerojatno viša od toga. Tako da pretpostavljam da je kupovanje takvih žarulja i dalje rizik. Ako imaju premali udio crvenog (i zelenog) dijela spektra boje pod njima ne izgledaju dobro.

15 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
JozoBozo121 kaže...
xtimex kaže...

Donekle je u pravu jer ovo EU-ECO ludilo ne vodi nikuda, samo koristnik skuplje mora kupiti žarulje.

Ali u novčaniku se mu baš ništa ne poznaje, jedino trgovine imaju biznis od toga.

 U pravu? Pa LED žarulje imam već sad godinama u lampama, praktički ništa ne troše, a svijetle kao da je dan. Ako imaš 100w žarulju koja svijetli 4 sata na dan godinu dana u prosjeku obična će potrošiti 105 kuna struje, a LED 10 kuna. To je ušteda od 90 kuna, objasni mi molim te kako se to ne raspoznaje? Jedna LED žarulja košta 15-20 kuna, a isplati se već za tri mjeseca, a evo meni LED žarulje traju neke već godinama i godinama.

 Osim ako ti tie LED zarulje ne crknu unutar prvih par tjedana sto se dogodilo meni (razliciti proizvodaci). Jedino s Osramom jos nisam imao losih iskustava.

 

Dakle, sve je to super ako je kvaliteta izrade na nivou, a ako ne.....  ukratko, vise su me razocarale nego sto sam primjetio neku ustedu.

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.12.2019 20:53 (lovac82).
11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
=XFX=PlayHard kaže...

Ne znam, meni je baba kupila te od 5000K, pocne me glava bolit nakon 15-ak minuta, ti jednostavno dnevnu svjetlost nikako ne mozes simulirat... ici toliko u plavkastu zonu mislim da nije dobro niti za vid, niti za zdravlje opcenito. Pogotovo ako si student i naprezes oci, studentu koji moze ucit pod 5000K, a da ga glava ne zaboli ja mu skidam kapu.. 

Ima ljudi koji po danu uvjek nose sunčane naočale. I kad nema sunca. Jednostavno im smeta sunčeva svjetlost. Treba li zato promjeniti Sunce? Spustit ga na 2700 K. Obojat u žuto? (inače, Sunce je bijelo i proizvodi bijelu svjetlost, ne žutu kako neki misle). Eto meni LED ne smeta, a draže mi je čitat na 5000 K nego na 2700 K.  

42
16 godina
moderator
online
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
lovac82 kaže...
Osim ako ti tie LED zarulje ne crknu unutar prvih par tjedana sto se dogodilo meni (razliciti proizvodaci). Jedino s Osramom jos nisam imao losih iskustava.

Imao je i Osram problematičnih serija, samo što srećom nisi naletio na njih.

 

Uvijek se može dogoditi neki "limun". Ali danas LED žaruljama cijena nije nešto osobito visoka, a možeš ih kupiti i u dućanima koji će ti na njih dati godinu-dvije garancije. A one se, u odnosu na žarulje sa žarnom niti, isplate u roku nekoliko mjeseci. Pa recimo i da je pola godine. Onda stvarno moraš biti teški pehist da si financijski na gubitku kupnjom LED žarulja ili fakat kupuješ zadnje smeće, što bi još manje imalo smisla (ako vidiš da žarulje jedne marke često crkavaju, onda nećeš više ponovno kupiti tu marku ili barem taj model), osim ako u jednom šusu nisi išao mijenjat pola žarulja u kući.

 

Ne znam kakve žarulje kupuješ. Meni osobno je iznenađenje kad crkne neka LED žarulja - toliko rijetko mi crkavaju. Većina ih je stara barem dvije-tri godine.

 

 

Možda jedna napomena - kod LED žarulja treba uzeti u obzir temperaturu - znači recimo nije dobro snažnu žarulju staviti u zatvorenu plafonijeru. Ljudi koji imaju problema s crkavanjem žarulja možda zapravo imaju neodgovarajuća rasvjetna tijela ili možda imaju nekih problema sa strujom u kući.

 

4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Ostavite te Kelvine više na miru. Svjetlost je neprirodna ne zbog Kelvina nego zbog spektra koji kod LED žarulje nije kontinuiran. Puno je bolji nego onaj nekada kod onih užasnih fluoroscentnih lampi, ali još nije dobar kao kod klasične žarulje koja ima CRI=100 i praktički je spektar jednak radijaciji crnog tijela na 2700 Kelvina:

https://www.researchgate.net/profile/Joerg_Meyer/publication/321297555/figure/fig1/AS:614304940314685@1523473119819/Emission-spectra-of-the-filament-LED-solid-line-and-a-respective-incandescent-lamp.png
 
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
bugovac222 kaže...
Ja sam kupovao LED po užasno visokim cijenama kad se tek na rijetkim mjestima moglo kupiti, tako da nisam konzervativan po tom pitanju. Nije istina da su klasične žarulje jednako umjetne kao LED. Upravo sam ti rekao da nemaju jednake spektralne karakteristike (brojka u Kelvinima nije dovoljna!). Spektar klasičnih žarulja je 'prirodniji' i reprodukcija boja svjetlosti koja se reflektira s predmeta vjeran kao i kod sunčeve svjetlosti (CRI=100) što nije slučaj kod LED žarulja. Provjeri sam sa najboljom LED žaruljom što imaš uključi naizmjenično LED svjetlo i svjetlo klasične žarulje i vidjet ćeš različite boje istih predmeta. Koliko je to relevantno teško je reći. Nekome ne smetaju malo neprirodne boje na TV a netko traži savršene. Stvar ukusa i osjetljivosti oka. Meni ne smeta. Recimo meni je užasno u školi smetalo ono svjetlo što treperi u razredu i suzile mi oči a drugoj djeci nije smetalo.

Sunčeva svjetlost je bijela. Kako nešto što daje žutu svijetlost može biti prirodnije od nećeg što daje bijelu (ako je LED svjetiljka dobara) svjetlost?

 

Ali da to kompariramo sa automobilima. Ljudima je prirodno da hodaju i (ponekad) trče. Potpuno je neprirodno da se voze, plove ili lete. Da onda ukinemo automobile, vlakove, brodove i specijalno avione? Jer to je očito jako štetno za ljude jer je totalno neprirodno.  

42
15 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

1.) Ako su led bolje i jeftinije, čemu zabrana ovih drugih ? Uopće, čemu zabrana ?

 

2.) Ne radi se samo o boji svjetla nego i o spektru frekvencija koje žarulja emitira.

Tu je puno bolja žarna nit, kao i halogena rasvjeta, dok je led tek bolja od katastrofalne fluo rasvjete.

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Ovdje na Bug forumu dosta forumaša jako brzo 'zakucaju' ljude koji nemaju isto mišljenje te ih ubace u neku svoju ladicu (HDZ, crkva, Kolinda itd.), iako možda nisu baš do kraja upoznati s materijom. Evo u tri odgovora ti pokušavam pojasniti da sama temperatura u Kelvinima nije dovoljna da opiše spektralne karakteristike izvora. Plavu liniju na grafu gore možeš pomjerati lijevo i desno ali uvijek će biti sličnog oblika (kvazi kontinuirana krivulja) koji odskače od idealnog oblika radijacije crnog tijela (koja je kod klasične žarulje upravo takva, isprekidana crta). Zbog toga reflektirano svjetlo neće pokazivati vjerne boje predmeta. Pročitaj za dalje što je to spektralna karakteristika, kako nastaju boje refleksijom, šta je radijacija crnog tijela i sl.
16 godina
odjavljen
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Ledice kupujem iskljucivo u ikei. Odlicna boja svjetla, vrlo povoljne i dugotrajne. One male "reflektorke" svijetle kao halogenke. Znam da sigurno ima razlike ali meni su bas savrsene. Moj stari opet obozava one hladne tonove. Uzasno nesto, kao u nekoj ordinaciji

Freak Show Inc.
 
7 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Colossus7 kaže...

Jučer idem u kupovinu sa materom, starija žena prešla 65 godinu, tražimo joj po ogromnom super-marketu obične klasične nitne žarulje, pregledao milion vrsta žarulja, sve neka čudesa, štedne, te ove te one, te LED.. Pitam zaposlenicu di vam stoje ove obične, kaže nemaju.

 

Ok rekoh, šta sad uzet ćemo ti majko onu LED, pa kakva je da je, posluzit ce dok ne nađem one obične. Traži ona sebi jednu malu od 25 watta za luster koji prima 5-6 žarulja u dnevnom boravku. Našla jednu jedinu od 25w, ostale su od 40w pa naviše.

 

Cijena? 40 kn jedna LED žarulja, na dan kad je u supermarketu ko fol akcija.

 

Penzionerka koja ima mirovinu ispod 2000kn treba dati 40kn za LED žarulju od 25w. Nabijem EU i regulu, i štednju, a kapetana Orange Avengera i Obamu pogotovo.

 

 

 Prevarili su te u ducanu. Imas u Ikea za 6,90 kn.

 

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/10371203/

9 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
markoBT kaže...
bugovac222 kaže...
Ja sam kupovao LED po užasno visokim cijenama kad se tek na rijetkim mjestima moglo kupiti, tako da nisam konzervativan po tom pitanju. Nije istina da su klasične žarulje jednako umjetne kao LED. Upravo sam ti rekao da nemaju jednake spektralne karakteristike (brojka u Kelvinima nije dovoljna!). Spektar klasičnih žarulja je 'prirodniji' i reprodukcija boja svjetlosti koja se reflektira s predmeta vjeran kao i kod sunčeve svjetlosti (CRI=100) što nije slučaj kod LED žarulja. Provjeri sam sa najboljom LED žaruljom što imaš uključi naizmjenično LED svjetlo i svjetlo klasične žarulje i vidjet ćeš različite boje istih predmeta. Koliko je to relevantno teško je reći. Nekome ne smetaju malo neprirodne boje na TV a netko traži savršene. Stvar ukusa i osjetljivosti oka. Meni ne smeta. Recimo meni je užasno u školi smetalo ono svjetlo što treperi u razredu i suzile mi oči a drugoj djeci nije smetalo.

Sunčeva svjetlost je bijela. Kako nešto što daje žutu svijetlost može biti prirodnije od nećeg što daje bijelu (ako je LED svjetiljka dobara) svjetlost?

 

Ali da to kompariramo sa automobilima. Ljudima je prirodno da hodaju i (ponekad) trče. Potpuno je neprirodno da se voze, plove ili lete. Da onda ukinemo automobile, vlakove, brodove i specijalno avione? Jer to je očito jako štetno za ljude jer je totalno neprirodno.  

 Ma uzalud ti trud, ekipa sa dnevno.hr je masovno presla na bug.

11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
bugovac222 kaže...
Ovdje na Bug forumu dosta forumaša jako brzo 'zakucaju' ljude koji nemaju isto mišljenje te ih ubace u neku svoju ladicu (HDZ, crkva, Kolinda itd.), iako možda nisu baš do kraja upoznati s materijom. Evo u tri odgovora ti pokušavam pojasniti da sama temperatura u Kelvinima nije dovoljna da opiše spektralne karakteristike izvora. Plavu liniju na grafu gore možeš pomjerati lijevo i desno ali uvijek će biti sličnog oblika (kvazi kontinuirana krivulja) koji odskače od idealnog oblika radijacije crnog tijela (koja je kod klasične žarulje upravo takva, isprekidana crta). Zbog toga reflektirano svjetlo neće pokazivati vjerne boje predmeta. Pročitaj za dalje što je to spektralna karakteristika, kako nastaju boje refleksijom, šta je radijacija crnog tijela i sl.

Zašto je radijacija crnog tijela najbolja za ljude. Imaš neke studije koje to potvrđuju ili ti se to samo tako čini. Kao, radijacija crnog tjela je prirodna stvar (kao da emisija svjetlosti poluvodičke diode nije prirodna stvar) pa onda mora da je zdravo. A ako nije tako onda je nezdravo. Onda su zdrave i otrovne gljive (potpuno su prirodne), a kobasice su nezdrave i treba ih zabranit. A našlo bi se još toga što je neprirodno i očito štetno za ljudsko zdravlja. Ali gle čuda, pred nekih 70 tisuća godina na svijetu je bila svega nekoliko destaka tisuća Homo sapiensa (neki misle samo nekoliko tisuća) a sve je bilo potpuno prirodno, tek pokoja strelica ili kameni nož su bili umjetni, a danas kad je manje više sve umjetno tih istih Homo sapiensa je 7,5 milijardi. Nešto se tu ne slaže.

 

Zato zajebi što je štetno, a što nije. Posebno ako nemaš studije provedene kroz 50-ak godina i teške nekoliko milijardi eura. Pa se koncentrirajmo samo na provjerene činjenice. 

 

1. Največi zagađivač na ovoj planeti je čovjek (zagađuju i životinje i biljke, ali puno manje).

2. Od svih čovjekovih djelatnosti najviše zagađuju poljoprivreda i proizvodnja energije (ja bih rekao baš tim redom).

3. LED svjetiljke i žarulje nemaju (barem ne direktne) veze s poljoprivredom, ali imaju veze sa energijom.

4. Žarulje trebaju 5-10 puta više energije za proizvest istu količinu svjetlosti.

5. LED svjetiljka traje 5-10 puta duže od žarulje, pa ih treba 5-10 puta manje proizvodit, a svaka proizvodnja troši energiju.

6. Nekim ljudima su LED svjetiljke draže od žarulja, ali to je slab argument jer ima i ovih drugih.

 

Ako neka od prvih pet činjenica nije točna, možemo raspravljat. A ovo što je prirodnije, a što neprirodnije, što je zdravije, a što nezdravije, što se tebi više sviđa, a što se meni više sviđa, to ostavi za neka druga mjesta i za neke druge ljude.

 

 

 

p.s.

 

Ovo proizvodnja energije nije točno. Energija se ne proizvodi, samo se transformira iz jednog oblika u drugi.  

 

 

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2019 0:50 (markoBT).
16 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Friday kaže...

Ledice kupujem iskljucivo u ikei. Odlicna boja svjetla, vrlo povoljne i dugotrajne. One male "reflektorke" svijetle kao halogenke. Znam da sigurno ima razlike ali meni su bas savrsene. Moj stari opet obozava one hladne tonove. Uzasno nesto, kao u nekoj ordinaciji

 Vjerojatno ih obozava ne bez razloga. Meni je prije par tjedana krepala jedna stedna nakon vise od nekoliko godina i buduci da vise nema stednih a kamoli sa zarnom niti (bar u Osijeku u tih par radnji sto sam obisao) prvi puta sam kupio 2 ledice. Osramove, 13w=100w, 1521 lm, 6500k, 10000h, 100000 paljenja.

Kada sam ih stavio preporodio sam se! Buduci da sam u godinama i poprilicno mi je oslabio vid sa dvije "bijele" ledice puno lakse citam i ne napinjem oci nego sa tri "zute" stedne. A ove sa zarnom niti nemojte ni spominjati, prije ne znam koliko godina dok ih nisam zamijenio stednima isao sam ih kupovati fakticki na mjesecnoj bazi, vec sam mislio da mi nesto ne valja sa instalacijama. Dok nisam stavio stedne koje su trajale godinama a i prilicno sam siguran da su dosta utjecale na racun za struju koji mi se zadnjih godina stalno smanjivao.

Dakle nemaju svi savrsen vid i dobro im dodje hladno bijelo svjetlo, a usteda u potrosnji struje je bez ikakve dileme bez obzira na nesto vece pocetno ulaganje.

7 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Ja bih mogao napisati doktorat o LED žaruljama iz naših dućana, ne znam kaj još nisam kupio 

Valja Philips (premda nigdje više nema budget verzija, WTF?), Osram, i to je to.

Sve ostalo je previše kompromisno i nekvalitetno.

Sole ajde još kak tak, jedino za ove iz Ikea-e ne znam.

V-tac je lutrija, Optonica 100% smeće, Green tech li-la, ostalih se ni ne sjećam.

Uglavnom, best buy žarulja u povijesti Philips 3/1 8,5 W i 2/1 13W, obje više skoro nigdje nema za kupit.

I "najljepšu boju" imaju, baš sam jednom uspoređivao s žarnom niti, jako su blizu, čak nije ni CRI loš, treba dosta obratit pažnju da se skuže razlike.

Osram isto ima kvalitetne budget modele, premda nisam još ni jednu vidio da ima CRI dobar.

Ali, ja sam čudan lik, volim hladno bijelo, i radni stol mi ima žutu rasvjetu (da, baš žute ledice) i to dvoje mi puno više odgovara od klasične žarne niti, a Philips je možda jedina topla koja mi donekle paše, žarna nit nikako.

Ali, nikako nisam za ukidanje ovih sa žarnom niti, bar dok ne bude više kvalitetnih ledica na tržištu, jer ovak ljudi kupuju mačka u vreći, i jasno je da su razočarani, čak i sa skupim modelima.

E da, hobi mi u zadnje vrijeme popravljati pokvarene LED žarulje, frik i pol 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.12.2019 23:29 (fer-de-lance).
 
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
pravi_covijek kaže...
markoBT kaže...
bugovac222 kaže...

 Ma uzalud ti trud, ekipa sa dnevno.hr je masovno presla na bug.

Trud nije zbog njih. Njima malo tko može pomoć. Trud je zbog nas. Da neki naš ne zaluta u krivom smjeru. Jer ovdje je (bar se nadam) više nas nego njih. Tamo gdje je više njih, mene nema. 

42
4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Ja nigdje nisam spominjao riječi zdravo i štetno, jer ne znam da postoji neka studija koja bi pokazala štetnost. Rekao sam i da meni ne smeta. Jasno ti je koji će spektar pokazivati točne boje a koji manje točne i zašto. Niti TV od par tisuća kuna nije štetan i većina neće primjetiti da boje nisu baš 100% vjerne, ali netko ima osjetljivo oko i puno novaca ili jednostavno želi samo najbolje jer je freak za tehnologiju pa kupi TV sa izvrsnim HDR-om i wide colour gamut i šta ja znam za jako puno novaca koji puno točnije reproducira boje.
4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
E sada ako baš želiš detaljno objašnjenje zašto je jedan izvor daje točne a drugi manje točne boje i zašto zračenje crnog tijela (idealizacija) daje kontinuiran spektar s izotropnom, homogenom i nepolariziranom svjetlošću i zašto su neki izvori sličniji toj idealizaciji od drugih treba tu prepisati tečajeve termodinamike, kvantne fizike i fizike poluvodiča. Zračenje crnog tijela ovisi samo o temperaturi (max. zračenje na valnoj duljini 2897/T) i crno tijelo emitira više zračenja nego bilo koje drugo tijelo iste temperature. Kako to onda da sunce nije plave boje (niti bijele) nego žute iako je maksimalno zračenje na 6100K - na valnoj duljini 475nm? Zbog asimetričnosti krivulje radijacije crnog tijela. Nastavljanjem kako to i zašto bi prešli sve okvire ove teme i ispalo bi pametovanje.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2019 9:31 (bugovac222).
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice