AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paket

poruka: 59
|
čitano: 25.479
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paket".
16 godina
offline
AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paket

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

 
9 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paket

ocekujemo barem jos 5 clanaka na ovu temu tijekom danasnjeg dana

 
3 22 hvala 0
15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Mar kaže...

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

Mislim da će se on svakako morati još dodatno platiti. 

14 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Gajotres kaže...
Mar kaže...

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

Mislim da će se on svakako morati još dodatno platiti. 

HP ne odustaje od svog harača. Ako je PDV već plaćen, mogli su staviti neki manji iznos ili ga maknuti kao što bi bilo za očekivati. Što je sljedeće? Naplaćivanje pošiljki koje dolaze iz EU?

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.7.2021 12:15 (tenac).
5 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Mar kaže...

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

Da

Mar kaže...

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

Mislim da će se on svakako morati još dodatno platiti. 

 

Da

 

strixfm4 kaže...

ocekujemo barem jos 5 clanaka na ovu temu tijekom danasnjeg dana

Sjaši, dosadan si bogu i narodu. Ako ti se ne čita, produži

AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paket

Samo neka se ne dogodi duplo oporezivanje, znam da nije po zakonu ali u RH je sve moguće, pa tako i to. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paket

Jel se zna išta o situaciji gdje mi prodavač ponovno šalje jer je prvi item bio neispravan.

Da li se i onda plaća PDV i HP harač?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Mar kaže...

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

Hoće.

K
15 godina
offline
AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paket

BTW, meni ne prikazuje PDV iliti VAT, a strah me stisnuti BUY

K
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.7.2021 14:02 (Korky).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p

-ljudi se boje mraka.. tako je to :) .. možda prođe.

 

malo je nejasno, znamo da će pošta naplaćivati pošiljke-dostavu (ako se ne varam 37kn ili tako nešto).. no ako u narudžbi imamo shiping-dostavu kao stavku, zašto je to moguće? tj zašto tad to nije uračunato jednako kao i porez, tj jasno mi je da bi tad kinseki trgovac-država osim poreznog prosljeđivala i poštarski-dostavni iznos, no tad bi bilo sve u startu jasno, tj hr jednako kao pdv-25% može imati i tu cijenu u dostavi, jednako kao kad kupujete bilo što drugo u bilo kojoj trgovini recimo lokalnoj.. plaćate dostavu, što će reć, plaćena je! .. zašto tad plaćati poštaru dodatnu poštarinu na vratima i sl? tj kako se iossom napalti pdv može i dostava tj naplaćaena je jer piše na računu a tad nek pošta naplaćuje od kine ili koga želi, ne od kupca koji je to već platio kao i sve ostale troškove u cijeni, tj može to eu ako ne može mala hr.. i nije mi jasno da se s porezom to tako riješi a s dostavom ne, tj naravno, država se pobrinula za sebe, dok je pošta ili dostava recimo tuđi problem (mada je državna, vlasništvo) .. a pošto država treba brinuti o interesima građana, tj s tim razlogom nam i naplaćuju poreze, tad ne vidim zašto to država-eu nije jednako regulirala kao i pdv tj čemu razlika-razdvajanje iste stvari, jer sve je to novac-cijena-iznos koji na kraju plaća kupac a dosljedno bi tad bilo da ako piše cijena dostave da je to do praga, plaćeno.. ne do granice države ili pošte-dostave jer to tako ne piše i nigdje nije navedeno.. odnosno ako pošta tako misli tad jednostavno trebaju ne isporučivati pakete i ostaviti ih ispred skladišta nezaprimljene, tj tad će prethodnik u lancu do kine riješiti problem ili neće.. tj tek tad će sve opet biti 'normalno' i globalno uređeno a imalo bi daleko više smisla pogotovo za robe relativno male cijene (time i pdv-a jer je postotak) dok fixni iznos u takvim cijenama predstavlja daleko veći skok tj tad bi kupac umjesto iz kine možda kupio nešto lokalno ili eu trgovine tj možda bi tad ukupni iznos s uračunatom dostavom bio kriterij tj bio bi.. a ovako nije tj zavaravajuće.

 

-sama eu koja kao štiti kupce-građane je to morala vidjeti i riješiti upravo na način da kupac ako plaća dostavu to plaća jednom, ne paušalno pošti koja može lupiti iznos koji želi tj koji je za te jeftine robe veći od cijene robe i dostave do eu-države-pošte.

 

-zašto piše s dostavom, ako se dostava nakanadno plaća? a eu to recimo ne kuži? .. kako? dvije postave su jednake kao dvostruko oporezivanje, samo drugi naziv + za te iznose visoka stavka.

-po logici bilo koji trgovac lokalni tad može konkurentno uvesti šleper te robe i prodavati je s dostavom normalno uračunatom, nrp 30kn za hr uračunato i otoci, dhlom i sl. dostavnim službama.. ili kao što je često kupnjom iznad nekog iznosa, gratis.. tj kupac plaća jednom, ukupni iznos i to je to.. a ako sad plaća dodatno, to tad nije uređeno tržište, blentavo ako eu to ne može bolje smisliti..

-ostaje samo problem da je neka roba jednostavno nedostupna u eu trgovinama i da je tad jedini izvor kina.. no ako nam pošta naplati više nego za bilo koju sličnu dostavu u normalnoj domaćoj trgovini tad je pitanje tko je lupio takav cjenik, tj kao to 37kn a ne recimo 3,7kn.. kao da je slučajno netko promašio mjesto zarezu? .. slučajno?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Korky kaže...

BTW, meni ne prikazuje PDV iliti VAT, a strah me stisnuti BUY

 prikazuje se u sljedećem koraku. Nakon što stisneš "buy"

15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Mar kaže...

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

Misliš na onih 5 kuna ili nešto tako?

Mislim da će i dalje naplaćivati jer ako ti pošiljatelj pošalje nešto u pismovnoj pošiljci, HP mora naplatiti dostavu jer je stvar u tome što je ta dostava besplatna za pošiljatelja. Netko ju mora platiti...Kao da ja tebi nešto šaljem i kažem besplatna je dostava, a zapravo se plaća. Ne kužim zašto je ekipa luda na HP umjesto na trgovce koji to iskorištavaju.

 

Kinezi su se dosjetili tih caka da paket tj. roba ispadne najjeftinija moguća i tu po meni nije kriv HP. Osobno na Aliju uvijek izaberem prvu najjeftiniju dostavu (ako je dostupna) i nikad nisam platio nikakve "harače", a kupujem godinama. Kupovao sam od 3 dolara do 500, nikada nisam platio ništa ni hp niti carini. Uvijek ima način dostave da se to zaobiđe. Na zakonit način! 😁

 

A sad ako netko naručuje 5 led dioda iz Kine i ljut je jer na to mora platiti 5kuna, a onda nek plaća i dalje 😄

origin: mrxa
13 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
mrxa1 kaže...
Mar kaže...

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

Misliš na onih 5 kuna ili nešto tako?

Mislim da će i dalje naplaćivati jer ako ti pošiljatelj pošalje nešto u pismovnoj pošiljci, HP mora naplatiti dostavu jer je stvar u tome što je ta dostava besplatna za pošiljatelja. Netko ju mora platiti...Kao da ja tebi nešto šaljem i kažem besplatna je dostava, a zapravo se plaća. Ne kužim zašto je ekipa luda na HP umjesto na trgovce koji to iskorištavaju.

 

Kinezi su se dosjetili tih caka da paket tj. roba ispadne najjeftinija moguća i tu po meni nije kriv HP. Osobno na Aliju uvijek izaberem prvu najjeftiniju dostavu (ako je dostupna) i nikad nisam platio nikakve "harače", a kupujem godinama. Kupovao sam od 3 dolara do 500, nikada nisam platio ništa ni hp niti carini. Uvijek ima način dostave da se to zaobiđe. Na zakonit način! 😁

 

A sad ako netko naručuje 5 led dioda iz Kine i ljut je jer na to mora platiti 5kuna, a onda nek plaća i dalje 😄

 

Molim te reci nam, iz koje si ti špilje isplivao, Bogte?

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.7.2021 19:37 (Cro0707).
16 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
mrxa1 kaže...
Mar kaže...

Hoće li na ove pošiljke onda biti zaračunan famozni HPov harač pošto je paket već automatski oporezivan i nema dodatnih koraka od strane HP-a?

Misliš na onih 5 kuna ili nešto tako?

Misli na harač od 18.5kn koji će sad uzimati HP. Za svaku pošiljku. Pod izgovorom da skeniranje pošiljke (bez čega nemaju pojma u sortirnici na koju adresu ide) da li postoji IOSS broj da je PDV naplaćen. Jer treba sad otplatiti sortirnicu za Amazon, pa najbolje lupi po domaćim ljudima, zašto da stranci plaćaju...
Pazite ljudi da kada vam paked dolazi iz EU da vam se ne potrude uvaliti isto tih 18.5kn, ono app, kako to uhljebi dobro znaju ("...nama su rekli da na sve ide...")...

 

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
9 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Cro0707 kaže...
mrxa1 kaže...
Misliš na onih 5 kuna ili nešto tako?Mislim da će i dalje naplaćivati jer ako ti pošiljatelj pošalje nešto u pismovnoj pošiljci, HP mora naplatiti dostavu jer je stvar u tome što je ta dostava besplatna za pošiljatelja. Netko ju mora platiti...Kao da ja tebi nešto šaljem i kažem besplatna je dostava, a zapravo se plaća. Ne kužim zašto je ekipa luda na HP umjesto na trgovce koji to iskorištavaju.

 

 

 

Molim te reci nam, iz koje si ti špilje isplivao, Bogte?

Kakve špilje, ovaj je doplovio direktno iz Austro-Ugarske monarhije.


Svugdje u svijetu se dostava placa samo jednom (ili je ukljucna u cijenu - free ili se naplacuje tijekom kupnje) jedino eto u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj to ne vrijedi. 

Cekamo baksu da se ocituje da je harac potpuno u pravo s propisima svjetske postanske unije.

14 godina
offline
AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paket

što je sada sa oglasima sa alija gdje piše - tax payed, ship from EU?

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.7.2021 9:02 (bruno03).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
pravi_covijek kaže...
Cro0707 kaže...
mrxa1 kaže...
Misliš na onih 5 kuna ili nešto tako?Mislim da će i dalje naplaćivati jer ako ti pošiljatelj pošalje nešto u pismovnoj pošiljci, HP mora naplatiti dostavu jer je stvar u tome što je ta dostava besplatna za pošiljatelja. Netko ju mora platiti...Kao da ja tebi nešto šaljem i kažem besplatna je dostava, a zapravo se plaća. Ne kužim zašto je ekipa luda na HP umjesto na trgovce koji to iskorištavaju.

 

 

 

Molim te reci nam, iz koje si ti špilje isplivao, Bogte?

Kakve špilje, ovaj je doplovio direktno iz Austro-Ugarske monarhije.


Svugdje u svijetu se dostava placa samo jednom (ili je ukljucna u cijenu - free ili se naplacuje tijekom kupnje) jedino eto u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj to ne vrijedi. 

Cekamo baksu da se ocituje da je harac potpuno u pravo s propisima svjetske postanske unije.

 

Upravo tako. Poštarina nikada nije ni bila besplatna, uvijek ju je netko plaćao, ako ne direktno potrošač, onda trgovac ili je subvencionirana od strane kineske vlade. A od HP-a se očekuje da, sukladno pravilima UPU, kod dolaska paketa u granice RH preuzme paket i dostavi ga na adresu potrošača.  Naplaćivanje nekakvog fiktivnog "dopunskog" (kontrolnog) pregleda pošiljaka" i to pogotovo na pakete kod kojih je PDV već naplaćen je protivno Zakonu o zaštiti potrošača i protivno Zakonu o obveznim odnosima.

15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
nkdz kaže...
pravi_covijek kaže...
..


Cekamo baksu da se ocituje da je harac potpuno u pravo s propisima svjetske postanske unije.

 

Upravo tako. Poštarina nikada nije ni bila besplatna, uvijek ju je netko plaćao, ako ne direktno potrošač, onda trgovac ili je subvencionirana od strane kineske vlade. A od HP-a se očekuje da, sukladno pravilima UPU, kod dolaska paketa u granice RH preuzme paket i dostavi ga na adresu potrošača. Naplaćivanje nekakvog fiktivnog "dopunskog" (kontrolnog) pregleda pošiljaka" i to pogotovo na pakete kod kojih je PDV već naplaćen je protivno Zakonu o zaštiti potrošača i protivno Zakonu o obveznim odnosima.

 -kontrolni pregled može obaviti država-zakon tj carina.. i u slučaju šverca (bilo čega nedozvoljenog, lažnog i sl.) može kazniti.. no to ne može pošta, tj dostavlajč..

 

+ naravno, po istoj osnovi nemaju pravo naplaćivati neki kontrolni pregled 18/38kn.. jer naprosto nisu carina mada su si uzeli taj posao kao špediter..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.7.2021 11:03 (ihush).
16 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Hrvatska ce ekonomija nakon ovoga procvasti. Samo udri porezom na porez, to je jedina ekonomska politika ovdje.
 
1 1 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p

Svaka zemlja - carinska uprava pri uvozu iz trećih zemalja traži da se izradi uvozna deklaracija. Na osnovu deklaracije država može znati bilancu uvoza - izvoza određenih roba prema nekoj zemlji, količinu uplaćenog poreza i još mnogo toga. Država je izradu deklaracija prepustila špediterima u ovom slučaju pošti. Pošti je dozvoljen pojednostavljen proces podnošenja deklaracije H7 ili H6 preko carinskog sustava HRAIS ( i prije je bio ) u odnosu na druge DHL,FEDEX,UPS. IOSS je samo sustav naplate PDV-a iz trećih zemalja (sadržava većinu informacija potrebnih za popunjavanje deklaracije H7), a uvozne deklaracije iz treće zemlje i tada treba izraditi. E sad. NJEMAČKA - Njemačka to vjerojatno gleda ovako: Ciljana skupina ljudi koji naručuju robu do 150 eura su većinom mlađi-mladi ljudi. Pošto smo im uspjeli naplatiti porez, ipak im nećemo naplatiti izradu uvozne deklaracije jer je to mizerno u odnosu na prihode od PDV-a. I vlada Njemačke će subvencionirati Njemačku poštu i podmiriti troškove izrade deklaracije gdje cijena izrade deklaracije i kontrole sigurno nije 18.5 kuna ( zemlje koje naplaćuju IOSS pakete koliko sam uspio vidjeti je oko 1 euro ). Tko da mislim da će ovu odluku pošta i država brzo morati razmotriti jer je ovo direktni udarac na gore spomenutu ciljanu skupinu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2021 11:15 (ZeRo21).
2 godine
neaktivan
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
ZeRo21 kaže...

Svaka zemlja - carinska uprava pri uvozu iz trećih zemalja traži da se izradi uvozna deklaracija. Na osnovu deklaracije država može znati bilancu uvoza - izvoza određenih roba prema nekoj zemlji. Država je izradu deklaracija prepustila špediterima u ovom slučaju pošti. Pošti je dozvoljen pojednostavljen proces podnošenja deklaracije ( i prije je bio ) u odnosu na druge DHL,FEDEX,UPS. IOOS sustav je samo sustav naplate PDV-a, a uvozne deklaracije iz treće zemlje i tada treba izraditi. E sad. NJEMAČKA - Njemačka to vjerojatno gleda ovako: Ciljana skupina ljudi koji naručuju robu do 150 eura su većinom mlađi ljudi. Pošto smo im uspjeli naplatiti porez, ipak im nećemo naplatiti izradu uvozne deklaracije jer je to mizerno u odnosu na prihode od PDV-a. I vlada Njemačke će subvencionirati Njemačku poštu i podmiriti troškove izrade deklaracije gdje cijena izrade deklaracije i kontrole sigurno nije 18.5 kuna ( zemlje koje naplaćuju IOOS pakete koliko sam uspio vidjeti je oko 1 euro ). Tko da mislim da će ovu odluku pošta i država brzo morati razmotriti jer je ovo direktni udarac na gore spomenutu ciljanu skupinu.

 Njemac, Nizozemac, Austrijanac, Portugalac. Šveđanin... da ne nabrajam dalje, naruči 10 pojedinačnih paketa od 1€ putem IOSS shopa i na to plati jos 20-tak % PDV-a, i to je to.

Hrvat naruči isto, plati 10€ webshopu, 2.5€ državi i onda još HP-u 250% ilitiga 25€ na 10 pojedinačih paketa, sramota.

 

Deklaracija ne vrijedi 18.5kn ni da je pisana krasopisom sa guščjim perom i tintom.

15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p

sve je divno i krasno u toj priči o izradi carinske dekaracije, trošak.. a što s našom poštom, usmena carinska deklaracija, što će reći, ništa i naplata tog ništa, usmenog.. po osnovi čega?

 

+ kao btw, do 22€ nema carine (pa ni smisla za carinske deklaracije i sl. troškove) .. dok zakon dozvoljava do 1000€ i to može kao jednostavan uvoz, bez carinske deklaracije. Dakle što to točno pošta naplaćuje? Ništa?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.7.2021 1:26 (ihush).
16 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
ihush kaže...

sve je divno i krasno u toj priči o izradi carinske dekaracije, trošak.. a što s našom poštom, usmena carinska deklaracija, što će reći, ništa i naplata tog ništa, usmenog.. po osnovi čega?

 

+ kao btw, do 22€ nema carine (pa ni smisla za carinske deklaracije i sl. troškove) .. dok zakon dozvoljava do 1000€ i to može kao jednostavan uvoz, bez carinske deklaracije. Dakle što to točno pošta naplaćuje? Ništa?

 Kao i svi zakoni, tako se i ovaj moze primjenjivat na razlicite nacine - ovisi jel znas iskoristit kojekakve rupe kako bi zaobisao placanja i domogao se odredene vrijednosti. 

 Vecinom ovakvi zakoni vrijede i primjenjuju se samo na najnizem stalezu.

 

  Treba samo sisat dokle ide, a bogami hrvatine su poznati da ih se moze tlacit, dat ce ti guzice kada ti se digne!

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.7.2021 9:20 (Batista).
15 godina
neaktivan
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
ZeRo21 kaže...

Svaka zemlja - carinska uprava pri uvozu iz trećih zemalja traži da se izradi uvozna deklaracija. Na osnovu deklaracije država može znati bilancu uvoza - izvoza određenih roba prema nekoj zemlji. 

 To je izgubilo smisao uvođenjem IOSSa. Sada sve te informacije mogu izvući iz njega. To je i inače smisao informatizacije procesa, da se mogu ukinuti skupe procedure koje time postanu nepotrebne. No kod nas kad se nešto informatizira onda se cijeli proces nastoji zadržati istim, samo se umjesto na pisaćim strojevima tipka po tipkovnicama i onda ispiše na papir.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.7.2021 10:06 (Visak).
15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Batista kaže...
..

 Kao i svi zakoni, tako se i ovaj moze primjenjivat na razlicite nacine - ovisi jel znas iskoristit kojekakve rupe kako bi zaobisao placanja i domogao se odredene vrijednosti. 

 Vecinom ovakvi zakoni vrijede i primjenjuju se samo na najnizem stalezu.

..

 -ali pazi što rade, ništa, usmena deklaracija.. izum jači od kotača i vatre. Što se ja nisam prvi sijetio, osim što bi recimo tad bio klasificiran kao recimo glazbenik (ako je glas ono što prodaju) ili teatralni glumac, tj usmeno-oralno čak i inspicijent.

deklaracija je kako god okreneš neki komad papira, žig, nešto vidljivo i dokazivo, mora biti takvo, na robi, na stvarima koje deklariramo jer upravo zato to radimo, npr deklaracija o sukladnosti u eu.. sa strujnom utičnicom ili gorivo auta i to uvijek u nekom papirnatom obliku, pa može i digitalnom kao pdf ili digitalni certifikat, ali usmeni je jednostavno izum koji osim kod nas ne postoji u svemiru (ako postoji život, civilizacija i birokracija..)

- i to logično, čak u ovom slučaju.. jer deklaracija za tu robu nije potrebna, kaže zakon do 1000€ a za do 22€ oslobođeno carine time i potrebe za tim papirom-dokazom.. tj to nije roba za daljnju prodaju, nego maloprodajno-kupljeno, za osobnu i zato ne treba deklaraciju jer ne ide u maloprodaju s ostalom robom, što bi bilo potrebno da to naručuje trgovina i prepodaje.

-dakle usmeno, ne printaju, nego donesu paket.. i što misliš, izrecitira li poštar tad tu usmenu deklaraciju prije nego naplati naknadu za taj recital? .. možemo nagađati kao za svemir i 100% znati da je odgovor ne.

 

-pošta ne samo naša, eu, nije zadovoljna s poslovanjem iz kine.. tj to je problem isključivo zbog shopinga-robe, da je normalno poštanski promet, pisma i sl. tad bi postojao neki reciprocitet, pa bi približno sličan broj pošiljaka išao u oba smjera, tj tako pošte funkcioniraju globalno i ako s jedne strane ja naplatim kad netko šalje iz moje države u tvoju, ti naplatiš kad šalješ u ostale, svatko naplati kad šalje i svatko dobije sličan-recipročan broj uplata za slanje čime eliminiraju da moraju dijeliti uplate tj svatko naplati za svoje slanje koliko želi a paket-pismo stigne na cilj i to za pisma i sl. funkcionira, jer uvjek ide neki odgovor tj u masi nije važno par više manje.. osim u ovom slučaju s paketima-robom gdje mi ništa ne šaljemo u kinu dok kina šalje sve u eu i tad kineska pošta nešto naplati pošitljatelju i nešto zaradi, a domaća pošta ne šalje ništa u kinu i nema kako nešto naplatiti.. i naravno da nisu sretni, tj odbili bi preuzeti i prosljediti pošiljku ali to nekako države kompenziraju i toleriraju.. pa sve nekako ide, mada je jasno da primatelj tad ne dobije ništa osim ako nešto nekako dodatno naplati a problem što to ne može s formalnim nazivom 'dostava' tj usluga koju pošta radi i želi naplatiti, jer poštar treba dobiti plaću kao i sustav-trošak sortirnice i sl. .. no ne mogu naplatiti dostavu, jer je dostava već plaćena prilikom kupnje, kao za sve ostale-domaće/eu robe tj nema razlike za poštu, samo što za domaće dobije tu uplatu ili pošta ili dostavna služba koju trgovina koristi dok naplati kod kupnje ili je gratis za neki iznos kupljenog. Domaće ili eu nije problem jer reciprocitet to riješi, dok dostava nekom drugom dostvanom službom nema veze s poštom, no recimo da je u hr to oko 30kn i dostvane službe rade. No nije kriterij neka cijena nego paket-veličina-težina, logično za dostavu tj više ćeš naplatiti dostavu spužve od par kubika nego cpu koji stane u džep i tad ne po težini nego volumenu tj paketima-brojem.. no to je sporedno, kako će nešto obračunati.

 

-dostava može naplatiti dostavu, pa kad kupiš nešto u online trgovini s dostavom, dostava to donese i to je to.

-ako je dostava plaćena (ili free) to znači da je pošiljatelj to riješio-podmirio.. tj ako kina to radi do ulazne luke-skladišta kao npr roterdam onaj tko preuzme dalje ne treba preuzimati ako nije plaćen. Ako preuzme tad je plaćen i prihvatio je posao koji mora izvršiti, ne može ucjenjivati isporuku nekim naknadnim plaćanjem .. koje zapravo možemo prevesti u riječ naknadu kako to pošta naziva za razliku od austrijske koja to nazove importtarife.

 

-kako god nešto nazvali, ne može pošta, ne smije, izmišljati nepostojeće i naplaćivati kako želi, ali naravno može kad to država dozvoli. Pa imamo usmenu carinsku deklaraciju.. koju im treba jednako platiti usmenom valutom kao ekvivalentom usluge i osnove naplate obavljenog posla.

-da pošta ne preuzme te pošiljke, tad bi kinez stao s tim pošiljkama ili bi platio ugovoreni iznos. Zašto to pošta ne radi ili eu u ime pošte?

-ako će im država nadoknaditi neki trošak, posao kao carinski.. to je ok, može, ali ne tako da pošta naplati nešto kupcu koji je već sve platio, nego tad država plaća pošti svoj dio kako ugovore a država će se već naplatiti recimo porezom ili carinom ako želi što i radi, tj nije svejdeno tko što i kome-kako plaća u urednom drušvu i poslovanju. Zato to austrija nazove importtarifa, ne naknada ili nešto treće.. tj kao što su do sad radili nastave dalje, dok država uredno dobije pdv i ako ništa drugo ima razloga nadoknaditi pošti trošak pa nek ga pošta naplati od države.

 

-dodatni problem.. ako kupac kupi kroz ioss tad je platio sve, tj porez i dostavu. Tad nema logike-osnove da na to dodatno pošta zaračuna naknadu (importtarifu) jer je sve već plaćeno kupnjom, tj ako je uvozna carina tad je trebala biti u istom dijelu ioss-a naplaćena i jednako kao pdv prosljeđena od kineza državi, no to su odvojili za poštu, da si pošta nešto zaradi? Loše, loša ideja. Da je carina-trošak na tom iossu uključena tad bi bila stavka kao i pdv i bilo bi naplaćeno kupnjom dok bi ostalo bilo samo stvar logistike a država bi tad taj dio naplaćenog koristila za plaćanje pošte-troška dostave i sl. koji pošta traži..

 

drugi problem je normalna trgovina u eu ili domaće gdje problema nema, tj nema razlie između eu ili iz kine, tj može biti razlika samo za carinski dio, dok je sve ostalo ista roba, ista dostava, isti poštar, isti problem .. a dostavu naplaćuju po volumenu-paketu i masi.. ne po nekom postotku, no tad je to samo način obračuna po nekom cjeniku i svaki način je dobar ili za nešto loš pa se za optimalno kao prosjek može bilo koji način smatrati zadovoljavajući no to pošta za male pakete iz kine ne želi.. jer zna da je većina malo-jeftino, pa je i pdv od 25% mali.. i zato pošta želi fixno, tj 18 ili 38kn .. i još samo da smisle kako to barem u skladu sa zakonom napraviti..

 

-koja razlika je ako pošta prevozi robu koju šalje kinez ili domaća trgovina? isti posao? isti grad-mjesto.. druga osnova obračuna i uzimanje carinske uloge usmenom deklaracijom koja nije potrebna?

-naručiš od domaće trgovine računalo i platiš dostavu 30kn ili gratis, dostava dostavi i to je to.. tj dostavi je nevažno-isto jel roba iz kine ili iz trgovine, jer je isto a jedino je državi važno da se plati porez što s dostavom nema veze osim kao posrednikom koji to može logistički prosljediti ako se plaća na ruke što ioss eliminira.

 

-zašto se roba u eu nalazi u skladištima bez carine? bez riješenih uvoznih papira, poreza? .. jer je to legalni šverc, no ako država želi reda i naplatu poreza, tad ne može uvoditi novi nered i usmene deklaracije koje naplati poštar onako kako je rekao šef smjene 18 ili 38kn.. 

-jednostavno, zatvoriti takva skladišta i eliminira se šverc i tad kina neće slati idući kontejner u to skladište dok ne plati potrebne uvozne troškove pa i poštu-dostavu. Da to radi eu na ulazu robe tad problema nema a zašto ne radi.. ne može se to ispraviti poštanskom naknadom nepostojeće deklaracije po pogrešnoj osnovi ili sama riječ koju koriste ako je to recimo carina ili porez, ili dostava..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
Visak kaže...
..i onda ispiše na papir.

 -usmeno!

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
ihush kaže...
Batista kaže...
..

 Kao i svi zakoni, tako se i ovaj moze primjenjivat na razlicite nacine - ovisi jel znas iskoristit kojekakve rupe kako bi zaobisao placanja i domogao se odredene vrijednosti. 

 Vecinom ovakvi zakoni vrijede i primjenjuju se samo na najnizem stalezu.

..

 -ali pazi što rade, ništa, usmena deklaracija.. izum jači od kotača i vatre.

Malo pretjeruješ.

Na stranu ono o "legalnom švercu" i slično.

16 godina
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
mrxa1 kaže...

Misliš na onih 5 kuna ili nešto tako?

Mislim da će i dalje naplaćivati jer ako ti pošiljatelj pošalje nešto u pismovnoj pošiljci, HP mora naplatiti dostavu jer je stvar u tome što je ta dostava besplatna za pošiljatelja. Netko ju mora platiti...Kao da ja tebi nešto šaljem i kažem besplatna je dostava, a zapravo se plaća. Ne kužim zašto je ekipa luda na HP umjesto na trgovce koji to iskorištavaju.

 

Naplacivanje onih 4.5 kn koje su u nekim postama ljudima naplacivali godinama je sluzbeno zabranjeno jos prije 2 godine:

 

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/hrvatska-posta-vise-ne-smije-naplacivati-naknadu-za-posiljke-manje-od-2-kilograma---576842.html

 

Naplacivanje 18.5 kn za posiljku za koju je dostava vec placena je pljacka.

Chupo
2 godine
neaktivan
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
ihush kaže...
Batista kaže...
..

 

drugi problem je normalna trgovina u eu ili domaće gdje problema nema, tj nema razlie između eu ili iz kine, tj može biti razlika samo za carinski dio, dok je sve ostalo ista roba, ista dostava, isti poštar, isti problem .. a dostavu naplaćuju po volumenu-paketu i masi.. ne po nekom postotku, no tad je to samo način obračuna po nekom cjeniku i svaki način je dobar ili za nešto loš pa se za optimalno kao prosjek može bilo koji način smatrati zadovoljavajući no to pošta za male pakete iz kine ne želi.. jer zna da je većina malo-jeftino, pa je i pdv od 25% mali.. i zato pošta želi fixno, tj 18 ili 38kn .. i još samo da smisle kako to barem u skladu sa zakonom napraviti..

 

 

 Apsolutno se slažem jer kao špediteri mogu slobodno formirati cijenu svoje usluge i naravno na to naplatiti PDV koji ide državi- što više to bolje jednima i drugima, ali tu je HAKOM koji to mora dozvoliti. (dozvolio je !)

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.7.2021 0:58 (ZeRo21).
15 godina
neaktivan
offline
Re: AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke p
ZeRo21 kaže...
 ali tu je HAKOM koji to mora dozvoliti. (dozvolio je !)

 HAKOM je dozvolio i 4.5 kn, pa znamo kako je to završilo, tako da njihovo mišljenje ne vrijedi više ništa kao argument je li nešto u redu, samo što je važeće do opoziva.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice