Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će pre

poruka: 8
|
čitano: 4.109
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će pre".
15 godina
offline
Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će pre

Bikovo govno.

 

Sa samih Google Search Help stranica:

 

Why your Google Search results might differ from other people

You may get the same or similar results to someone else who searches on Google Search. But sometimes, Google may give you different results based on things like time, context, or personalized results.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će pre

Nije baš da nisu krivi, algoritmima se postiže efekat snježne lopte: korisnik pogleda video na jednu temu, onda mu algoritam svaki put ubacuje te teme i za mene je najbolji primjer toga "ravnozemljaštvo" kada je ljudima svaki dan ponuđeno da gledaju ubjeđivanja na Youtubeu da je Zemlja ravna ploča i poslije nekog vremena im je mozak ispran i oni će sami tražiti takve snimke. Onda je Google shvatio šta je učinio pa je krenuo "lov na vještice" i takve snimke su nestale iz algoritma i iz postojanja.
Pa se desilo da kad tražite neke škakljive teme, morate da listate duboko dole da nađete šta vas zanima jer u početku su negiranja te teme u stilu faktografa i debunkanja. Neke sam teme morao tražiti u Bingu u umjesto Googleu jer nisu imali takvu brigu za ljude i odnos u stilu "čuvar zoo vrta - majmun". I smeta me to jer neke teme su složene i nisam baš siguran da programeri algoritma uvijek znaju šta je prava istina niti imam povjerenja u njih da bi mi rado rekli istinu i sačuvali od laži.
Taj fenomen algoritma koji pomaže ljudima da budu opsjednuti nekom temom i da zaborave sve ostalo je opisan u Bibliji:

"Jer ko ima, daće mu se; a koji nema, uzeće mu se i ono što ima." Evanđelje po Marku,—  4:25

 
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će
Nije G...nego se pas P
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će pre

 

Hm, pa da...kaj bi algoritam bio kriv. Kriv si ti. Samo malo razmisli glavom.

 

Personalizirani sadržaj uvijek poštuje kada neki sadržaj izbaciš iz svoje sfere interesa. Bilo da se radi o Googlu ili pak o FB.

Ti biraš, te nemoj nešt drugo kriviti, ako pristaneš na to. 

 

Npr. grupa roditelja sjedi na kavi, dok čega svoju djecu da đudo sa rođendanskog partya, al' ti ako su ti nezanimljivi, ne moraš sjediti sa njima.

Ista stvar i sa kvartovskim kerovođama.

dzg
Moj PC  
2 3 hvala 0
6 godina
offline
Re: Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će
Mad-Max-X kaže...

Nije baš da nisu krivi, algoritmima se postiže efekat snježne lopte: korisnik pogleda video na jednu temu, onda mu algoritam svaki put ubacuje te teme i za mene je najbolji primjer toga "ravnozemljaštvo" kada je ljudima svaki dan ponuđeno da gledaju ubjeđivanja na Youtubeu da je Zemlja ravna ploča i poslije nekog vremena im je mozak ispran i oni će sami tražiti takve snimke. Onda je Google shvatio šta je učinio pa je krenuo "lov na vještice" i takve snimke su nestale iz algoritma i iz postojanja.
Pa se desilo da kad tražite neke škakljive teme, morate da listate duboko dole da nađete šta vas zanima jer u početku su negiranja te teme u stilu faktografa i debunkanja. Neke sam teme morao tražiti u Bingu u umjesto Googleu jer nisu imali takvu brigu za ljude i odnos u stilu "čuvar zoo vrta - majmun". I smeta me to jer neke teme su složene i nisam baš siguran da programeri algoritma uvijek znaju šta je prava istina niti imam povjerenja u njih da bi mi rado rekli istinu i sačuvali od laži.
Taj fenomen algoritma koji pomaže ljudima da budu opsjednuti nekom temom i da zaborave sve ostalo je opisan u Bibliji:

"Jer ko ima, daće mu se; a koji nema, uzeće mu se i ono što ima." Evanđelje po Marku,—  4:25

Da bibliji.. Ha ha.

5 godina
offline
Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će pre

ako jednom slučajno klikneš na Mr. Beasta, neke cajke, vlogera ili sličnu, vrlo specifičnu nišu, sretno s Youtube sugestijama. Tjednima će ti nuditi slična sranja na home page-u, a kamoli ako počneš klikati takve videe redovito. 

 

Isprobaj sa incognito prozorom. Izaberiji najdebilniji sadržaj koji možeš naći, klikaj (i pogeldaj) par videa pa gledaj što je predloženo sa strane

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će
encoding kaže...

ako jednom slučajno klikneš na Mr. Beasta, neke cajke, vlogera ili sličnu, vrlo specifičnu nišu, sretno s Youtube sugestijama. Tjednima će ti nuditi slična sranja na home page-u, a kamoli ako počneš klikati takve videe redovito. 

 

Isprobaj sa incognito prozorom. Izaberiji najdebilniji sadržaj koji možeš naći, klikaj (i pogeldaj) par videa pa gledaj što je predloženo sa strane

 How to stay dumb since 2016.

 

Ako je Makita proizvela kosilicu koja me prilikom korištenja sodomizira (#biblijski) i pritom na prolaznike viče da su retardirani furešti, koliko god ja uživao u korištenju takve kosilice netko bi se u Makiti morao zapitati da li takav proizvod treba stajati na polici željezare skupa sa ostalim kosilicama, a mi ostali pak zašto makita zna da korisnici vole baš takvu kosilicu. Jer ako sam jednom - prilikom košnje spomenuo sodomiju jer me maslinova grana opalila po nosu, i ako sam slučajnim prolaznicima koji su se na to nasmijali rekao da su retardirani furešti - zamislite iznenađenje moje žene, punice, punca, susjeda, susjede, pa i moje, kada mi je dostavom na vrata dostavljena kosilica sa nastavkom za sodomiziranje, kamerom kojom gleda prolaznike i zvučnicima iz kojih trešti "retardirani furešti".

 

"Mi smo samo korisniku dali ono što voli". Ne, vi ste kriminalna banda monopolista čiji algoritam ima za cilj samo i jedino profit vlasnika. Jedino što će donijeti promjenu jest da ta promjena ostvaruje firmi još više profita. 

 

Ja kosit travu bez kosilice ne mogu. To je jednostavno porez na posjedovanje travnjaka. Ali bar svaki ozbiljni dućan ima 30 modela i proizvođača među kojima većina ipak nema ugrađen sustav za sodomiziranje. A sad se zapitajte što danas itko može bez googla? Poslovat ne može - porez na poslovanje. Pobjedit na izborima ne može - porez na demokraciju. Izabrat konkurentsku uslugu ne može - perpetualni monopol. O mobitelima, prisluskivanju, kreiranju "personaliziranih" oglasa da ni ne pricam.

 

Za ono ostalo imamo duck duck go pa ajd bar to. #drkajmobezgooglea

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
15 godina
offline
Algoritmi nisu krivi, ljudi sami biraju što će pre

algoritmi nisu (i ne mogu biti) krivi, već oni što ih ispreprogramiraše, a po nalogu "višeg menadžmenta". a birati možeš samo hoćeš li "s vazeljin" ili "bez vazeljin". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice