ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog rječ

poruka: 14
|
čitano: 4.264
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog rječ".
8 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog rječ

Ili je osjećaj za lijepo intuitivno prepoznavanje zakonitosti fizike?

Ja rekoh
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog rječ

Matematika je jezik kojim se služe fizičari. Poznato je da postoje neki odnosi među veličinima (zlatni rez) i sl. koji nama ljudima djeluju skladno i lijepo. Izgleda da naš mozak ima te omjere ne neki način ugrađene u sebe, tako da intuitivno lijepim proglašavamo ono što je u skladu sa zlatnim rezom. Mozak automatski prepoznaje odnose i traži onaj koji je najbliži zlatnom rezu ili nekoj drugoj pojavi koju intuitivno prepoznajemo kao lijepo.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog rječ

Dobar članak, ali potrebno je dosta zrna soli za njegovu konzumaciju.

 

Kad se govori o simetriji, jedna stvar je matematička apstrakcija a druga stvar je stvarnost.

Što je to u stvarnosti zapravo invarijantno obzirom na translaciju u vremenu?

 

Svaka simetrija (invarijantnost) je u stvarnosti relativna. To što je fizika danas podređena matematici pa su sve konstante absolutne ne znači da to tako jest u stvarnosti.

Svemir.
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog rječ

Da je energija apstraktna stvar koja pripada samo fizici govori i činjenica da je u svim europskim jezicima energija - energija. Samo irski ima drugu riječ za energiju - fuinneamh, ako je vjerovati Googlovu prevoditelju. Ali kako ni Irci ne govore irski to se onda ne računa.

Tvar, a posebno vrijeme i prostor imaju sasvim drugi tretman u europskim jezicima.

 

 

p.s.

 

E da, prema GT-u energija na latinskom je industria. Ako ima koji poznavatelj latinskog da to malo pojasni.

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 17:45 (markoBT).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog
MarkoBT:

I internet se kaže isto. Ne zato što je apstraktan već jer je nedavno skovan (riječ). Daj nam vremena tisuću godina i oddriftat će kao i sve drugo...
Ja rekoh
11 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog

Internet je tu tek odnedavno, a energija (najmanje) 13,799 ± 0,021 milijardu godina. Ipak je to mala razlika.

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 19:36 (markoBT).
3 godine
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog
Hvala g.Hrupec.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog
MarkoBT:

Riječ, pojam, kolega Marko. Oba su nova
Ja rekoh
15 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog rječ

.. fali (ili moj previd) .. najvažnija fora s enegijom/masom. E=mc2 .. energija je masa i obrnuto, samo promjena stanja-oblika iste stvari-tvari-enrgije. (tvar-materija je ta masa, tijelo, atom, čestica.. kako god nazvali).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog
Feudalac kaže...
MarkoBT:

Riječ, pojam, kolega Marko. Oba su nova

Ali zašto je pojam energija nov? Ta to, za razliku od interneta, dugo postoji. Duže i od nas koji stvaramo te riječi i pojmove.  

42
5 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog rječ

Fiziko, sačuvaj me metafizike.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog
8 godina
online
Re: ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog
ihush kaže...

.. fali (ili moj previd) .. najvažnija fora s enegijom/masom. E=mc2 .. energija je masa i obrnuto, samo promjena stanja-oblika iste stvari-tvari-enrgije. (tvar-materija je ta masa, tijelo, atom, čestica.. kako god nazvali).

 ihush post od samo jednog retka?!? Mislio sam da postoji zakon o očuvanja količine ihushevih plahti 

15 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #6: Energija – od šarlatanskog

-ima (začuđjuće?..) takvih postova/trenutaka .. vjerovatno kad nemam što pametno reći :)) .. pa 'šutim'. Istina, nisu ni duži pametniji ali se to tad lakše prikrije u 'masi' .. što me opet vraća u temu, masa, energija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice