ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

poruka: 43
|
čitano: 10.283
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta".
12 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Mnoge davno naučene stvari uzimamo zdravo za gotovo, ali lijepo se vratiti osnovama. Hvala.

 
10 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
Odlicno napisano stivo kao i uvijek, pohvale autoru. Rasclaniti teoriju i objasniti na ovakav nacin nije lako. Uz ovakva pojasnjenja 4 matematike na faxu bi bile uzitak za slusati :)
Jos jednom pohvale autoru
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.2.2021 11:51 (Svjeze_povrce).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Fiziku sam volio u osnovnoj školi, imao sam super profesora koji je sa toliko strpljenja i na zabavne načine objašnjavao šturo gradivo iz udžbnika. U srednjoj školi sam je zamrzio. Na faksu se to nastavilo na prvoj godini i onda na drugoj godini dobijem profesora iz hidromehanike (znači čovjek ne predava fiziku, jer je inženjer) i opet je zavolim. Taj čovjek je veoma inteligentan i gubio bi živce kada bi mu studenti bili nezainteresirani kako nešto osnovno što svaki dan doživljavamo funkcionira i to bi vrlo često bila upravo fizika, ali on ne bi odustao i umjesto o fluidima pričao bi o tome zašto mjesec kruži oko zemlje 2 sata. 7 godina nakon toga, čitao sam autore poput Penrosea, Hawkinga, Feynmana i provodio dane na youtube-u kanalu PBS Spacetime-a i Antonova i krivo mi je što nisam završio fiziku. 

Obrazovni sustav je dobar samo koliko i ljudi koji rade u njemu. Po količini antivaksera i ravnozemljaša i sličnih na internetu, jasno je da je mnoge od njih sustav iznevjerio. Reče Musk neki dan kod Rogana, zamisli da većina ljudi na zemlji ode u STEM polje, gdje bi bili za 10-20 godina. 

 

There are no stupid questions, just stupid people!
 
7 0 hvala 0
8 godina
online
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Joj brate, pa Zemlja je ravna, ona slika okrugle Zemlje nije točna jer ovi što su dolje bi dobili izljev krvi u mozak, jer sve pada prema dolje.

I da se netko rotira sa tom "okruglom" Zemljom 1600 km/h, odletio bi

 

Samo citiram braću sa FB grupe Ravna Zemlja 

Evo ovako to oni argumentiraju:

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

u osnovnjaku sam imal genijalniog alkoholičara iz fizike (vidi se i u tome što još uvijek pamtim njegove lekcije) i fenomenalnog pedagoga*. učio nas je da centripetalna sila ne postoji kao samostalna, nego da je samo manifestacija, primjerice, gravitacije (bez pojašnjenja; bijasmo klinci, jebga; jednom je napomenuo i kako gravitacija isto nije sila nego doživljaj) ili zadržavanja kladiva prije bacanja, privid. centrifugalna da ali samo kao "sila na putu" (= rad). jedan od nejgovih najbitnijih "aforizama" odnosio se na našu sposobnost razumijevanja, odn. "kod nekih sila (nastava) djeluje okomito na put (školovanje i odrastannje) pa je rad nula" (iliti, učili su, učili, od srijede do petka, al se nisu maknuli dalje od početka), odn. nekima će se "reći samo" a nekima nema pomoći, neovisno o trudu. i bi tako. 

 

* srtise s nastave: "kad bi 3000 ljudi istodobno gladilo 6000 mačaka, dobili bismo struje za žarulju od jednog vata". i: "čitava zemaljska kugla nema kapacitet od jednog farada". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
Sjajan tekst. Užitak za čitanje.
Moj profesor fizike, pokojni Jozo Medved, "krivac" je što sam upisao i završio elektrotehnički fakultet. Bio je strog, ali fantastičan predavač. Točno se sjećam kako nam je objasnio centripetalnu i centrifugalnu silu. I Coriolisovu. Sve nam je sjelo. A fizika nije laka.
Pokušao nam je objasniti i Lorentzove transformacije što nije bilo u programu, ali nas je jako zanimalo pa se potrudio. A tad u 4. razredu već smo poznavali derivacije i integrale pa smo nekako uspjeli ponešto shvatiti. 😀
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
Ajar kaže...

u osnovnjaku sam imal genijalniog alkoholičara iz fizike (vidi se i u tome što još uvijek pamtim njegove lekcije) i fenomenalnog pedagoga*. učio nas je da centripetalna sila ne postoji kao samostalna, nego da je samo manifestacija, primjerice, gravitacije (bez pojašnjenja; bijasmo klinci, jebga; jednom je napomenuo i kako gravitacija isto nije sila nego doživljaj) ili zadržavanja kladiva prije bacanja, privid. centrifugalna da ali samo kao "sila na putu" (= rad). jedan od nejgovih najbitnijih "aforizama" odnosio se na našu sposobnost razumijevanja, odn. "kod nekih sila (nastava) djeluje okomito na put (školovanje i odrastannje) pa je rad nula" (iliti, učili su, učili, od srijede do petka, al se nisu maknuli dalje od početka), odn. nekima će se "reći samo" a nekima nema pomoći, neovisno o trudu. i bi tako. 

 

* srtise s nastave: "kad bi 3000 ljudi istodobno gladilo 6000 mačaka, dobili bismo struje za žarulju od jednog vata". i: "čitava zemaljska kugla nema kapacitet od jednog farada". 

Izmedju centripetalne i centrifugalne ako je nesto sila to je centripetalna i to je zapravo gravitacija, centrifugalna upoce nije sila vec manifestacija inercije slicno kod ubrzanja kad nas nesto vuce za nazad u autu koji brzo krece, tijelo se opire kao sto se i opire u zavoju pa djeluje centrifuga, a to je opet vezano za svojstvo gravitacijske sile koja djeluje prema sredistu. (Kad stojimo na povrsini planeta i prkosimo se gravitaciji ubrzanjem ili skretanjem dolazi do tih sila jer se opiremo djelovanju prema sredistu)

A gravitacija je itekako sila i to fundamentalna

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.2.2021 21:15 (sks78).
15 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Gravitacija zapravo nije sila. Gravitacija je iskrivljenje prostorvremena. Još uvijek nitko nije opovrgnuo (dokazao suprotno) Einsteina a većina predviđanja, temeljem opće teorije relativnosti, su u praksi provjerena i dokazana (zadnje od toga su gravitacijski valovi).

5 godina
neaktivan
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Haha

Zar mislis da je svemir 3d guma pa se kotrlja nesto u udubljenja ?

To je samo vizualno objasnjenje lorentzovih transformacija... ne izgleda to tako u stvarnosti.

Iskrivljenje prostor vremena stvara energiju na masu koja ima sva svojstva sile i naziva se gravitacijskom silom cak i u klasicnoj fizici po kojoj je sila je utjecaj energije na nesto

U kvantnoj mehanici pogotovo, u njoj je i besmisleno pomislit da gravitacija nije sila

Tako da sa fizicke strane u oba slucaja je gravitacija sila

Jedino sa filozofske ali u filozofiji svaka sila je upitna pa i elektromagnenta ako uzmemo u obzir kvantni svijet

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Formula za centripetalnu/centrifugalnu silu je F=mω2r. Nigdje nema g, što znaći da ne ovisi o gravitaciji, nego samo o masi, odnosno inerciskoj sili, kutnoj brzini i trenutnom radijusu rotacije. A i gravitacija je po AE-u samo manifestacija inercijske sile od ubrzanja tijela zbog zakrivljenosti prostora u kojem se to tjelo giba. Dakle i centripetalna i centrifugalna i gravitacijska sila su samo manifestacija inercijske sile, odnosne mase, odnosno gibanja tijela u Higgsovu polju.

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 0:51 (markoBT).
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Kaze Dario da je centrifugalna sila komplicirana, i ne objasnjava se, skriva se pod tepih. 

Zanimljivo, jer djeci je puno lakse shvatiti centrifugalnu silu koja te npr baca na prozor od auta kad si u zavoju, ali objasnit im da postoji i centripetalna, to je umjetnost, jer nije intuitivna, ne vidi se. I taj spag kojim vrtimo kamen, jasno je da je spag nategnut, jer djeluje centrifuga, a centripetalna sila je ta koja nije intuitivna i ne vidi se sama po sebi. 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
CalvinRi kaže...

Kaze Dario da je centrifugalna sila komplicirana, i ne objasnjava se, skriva se pod tepih. 

Zanimljivo, jer djeci je puno lakse shvatiti centrifugalnu silu koja te npr baca na prozor od auta kad si u zavoju, ali objasnit im da postoji i centripetalna, to je umjetnost, jer nije intuitivna, ne vidi se. I taj spag kojim vrtimo kamen, jasno je da je spag nategnut, jer djeluje centrifuga, a centripetalna sila je ta koja nije intuitivna i ne vidi se sama po sebi. 

Upravo tako, to je i moja prva reakcija na članak.

Centrifugalna mi nikad nije bila problem za percipirati, centripetalna mi je totalna enigma.

Gledam te!
15 godina
odjavljen
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Centripetalna sila je zapravo samo naziv za neku drugu silu koja drži tijelo na kružnoj putanju. Ta formula daje međusobne odnose iznosa sile, mase, kutne brzine i radijusa, ali u stvarnosti, kod satelita koji treba imati geostacionarnu orbitu ćeš uvrštavanjem u tu formulu izračunati radijus pri kojem je ω jednaka obodnoj brzini Zemlje, za onaj kamen na špagi ćeš iz prekidne čvrstoće špage izračunati maksimalnu obodnu brzinu kamena prije nego špaga pukne ili ćeš izračunati kolikom silom moraš špagu držati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Ma to mi je jasno, ali MarkoBT gore piše formulu (pretpostavljam da zna što piše i odgovara mi opisu - masa, kutna brzina, radijus) za izračun centripetalne sile i laičkim zamišljanjem rekao bih da ta sila (obzirom da nema gravitacije) mora biti negativna (odn. suprotnog predznaka od centrifugalne).

Ili, ne vidim načina kako bi ikoje tijelo moglo bez vanjskog utjecaja kružiti po putanji.

Mogu povezati centrifugalnu silu s inercijom, ali centripetalnu nikako... 

Gledam te!
15 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

gravitacija nije sila nego zakon. zakone donosi sabor (predstavničko tijelo) fizičara a provodi ih (i uporabom sile koja ovisi o masi i njezinu ubrzanju) izvršna vlast. ako, primjerice, netko šverca ono što je dio državnog monopola (trogu, oružje svijetlo, brašno, alkohol ....), a nije član stranke/iz dobre obitelji, izvršna vlast ga uhititititi te takav pada - centripetne (zbog gravitacije, koja je zakon i mora se poštivati). kazna za nepoštivanje gravitacije je prva (ostajanje u orbiti bez dodatnog potiska - satelitira), druga (udaljavanje paraboličnom putanjom od matere zemlje - "soli na rep") ili treća (što dalje od sunca kalajisanog - "odo ja, jeb'te se"), na osnovi čega zaključujemo kako se sitan kriminal ne isplati. 

 

centrifugalna sila (i nepravda) nije (v. pod 3. newtonova simfonija) reakcija na centripetalnu (koje nema - postoji centrifuga ali ne i centripeta), već oporba: jednaka snagom a suprotna u djelovanju. bez ovoga u fizici nema demokracije.

 

što se tiče mojeg nastavnika fizike (rahmetli već dulje od 40 godina, pokoj pijanoj duši), on je o nama govorio u smislu prvog newtonova prosvjetljenja: mi smo inertni (= panjevi) dok na nas ne djeluje neka sila koja mijenja to stanje (npr. jedinica iz kontrolnog i batine doma i/ili razmišljanje).

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 15:02 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Njemu sam i odgovarao. Formula koju je on dao je formula koja daje iznos inercijalne sile zbog koje se tijelo nastoji nastaviti gibati pravocrtno, a da bi se tijelo gibalo jednoliko po kružnici, mora djelovati sila sa suprotnim smjerom djelovanja i jednakim iznosom - centripetalna sila. 

 

Centripetalna sila može biti gravitacijska (u klasičnoj fizici), električna, magnetska, elastična, sila trenja, sila napetosti krutog užeta... Naravno, neke od ovih sila, poput sile trenja ili sile napetosti užeta, nastaju kao rezultat djelovanja inercijalne sile, pa će one držati tijelo u kružnoj putanji sve dok inercijalna sila nije veća od maksimalne sile (sila statičkog trenja, sila pri kojoj puca konop). Druge sile ovise o udaljenosti od centra mase, pa će radijus ovisiti o kutnoj brzini.

 

 

Kad se prebacimo u relativističku fiziku, te proglasimo da je gravitacija pseudosila koja je rezultat zakrivljenosti prostora, onda možemo reći da se satelit oko Zemlje giba pravocrtno, samo je što se taj pravac, zbog zakrivljenosti prostor-vremena zatvara sam u sebe. To je poprilično neintuitivno, a ako nas zanima samo putanja satelita, onda s takvim pristupom sebi kompliciramo život. Umjesto toga možemo jednostavnije računati smatrajući gravitaciju silom koja ima ulogu centripetalne sile. Ako ćemo pričati o samoj prirodi gravitacije, onda to što on govori da gravitacija nije prava sila itekako ima veze.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Prostor i je nešto kao 3d guma. Nažalost to nešto još ne razumijemo. Guma koja se neprestano širi (svemir se širi). Sužava se (iskrivljava) oko velikih masa. Lorentzove transformacije vrijede samo za specijalnu teoriju relativnosti tj. samo za neakcelerirajuće sustave. Zato i je einstein na kraju postavio opću teoriju, koja vrijedi za sve sustave, te su onda napravljeni različiti načini mjerenja (metrike).

Svaka sila ima nosioca tzv. bozon. Kod elektromagnetske sile taj bozon se zove foton kod jake sile gluon a kod slabe w i z bozon. Gravitacija jedina nema nosioca tj. graviton još nije otkriven ako uopće postoji. Tako da tehnički, a ne filozofski, gravitacija nije sila. To što njen utjecaj možemo prikazati kao djelovanje sile ne znači da to ona i je. Tu upravo i leži genijalnost Einsteina i načina na koji je došao do tih ideja, koje do sada nitko nije uspio opovrgnuti te svi pokusi upućuju na točnost opće teorije.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 15:17 (Maus).
5 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
Veliki Brat kaže...

Ma to mi je jasno, ali MarkoBT gore piše formulu (pretpostavljam da zna što piše i odgovara mi opisu - masa, kutna brzina, radijus) za izračun centripetalne sile i laičkim zamišljanjem rekao bih da ta sila (obzirom da nema gravitacije) mora biti negativna (odn. suprotnog predznaka od centrifugalne).

Ili, ne vidim načina kako bi ikoje tijelo moglo bez vanjskog utjecaja kružiti po putanji.

Mogu povezati centrifugalnu silu s inercijom, ali centripetalnu nikako... 

 U toj forumuli ima i energije kad se svodi

Na pravom si putu, centripetalna sila u svemiru jest posljedica gravitacije. Sve u svemiru oko neceg kruzi i tome je uzrok samo gravitacija.

Ovo sto mi zavrzemo kamen za uze pa vrtimo u zraku i slicno su samo umjetne sile...

5 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
markoBT kaže...

Formula za centripetalnu/centrifugalnu silu je F=mω2r. Nigdje nema g, što znaći da ne ovisi o gravitaciji, nego samo o masi, odnosno inerciskoj sili, kutnoj brzini i trenutnom radijusu rotacije. A i gravitacija je po AE-u samo manifestacija inercijske sile od ubrzanja tijela zbog zakrivljenosti prostora u kojem se to tjelo giba. Dakle i centripetalna i centrifugalna i gravitacijska sila su samo manifestacija inercijske sile, odnosne mase, odnosno gibanja tijela u Higgsovu polju.

 Ne da mi se raspravljat

Ugl ne slazem se.

Napomenut cu ti samo 2 logicka ptopusta kojima proturijecis sam sebi

1. Kojom logikom mozes inerciji dat titulu sile a gravitaciji ne.

2. Higgsovo polje koje spominjes zahtijeva od gravitacije da bude sila, u protivnom to polje je besmisleno.

Prema higgsovim jednajbama, njegov bozon je u stalnoj interakciji sa gravitonom, prenosiocem gravitacijske sile. Pa ne mozes rec da je svemir prozet higgsovim poljem a da gravitacija nije sila, ...

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
Maus kaže...

Prostor i je nešto kao 3d guma. Nažalost to nešto još ne razumijemo. Guma koja se neprestano širi (svemir se širi). Sužava se (iskrivljava) oko velikih masa. Lorentzove transformacije vrijede samo za specijalnu teoriju relativnosti tj. samo za neakcelerirajuće sustave. Zato i je einstein na kraju postavio opću teoriju, koja vrijedi za sve sustave, te su onda napravljeni različiti načini mjerenja (metrike).

Svaka sila ima nosioca tzv. bozon. Kod elektromagnetske sile taj bozon se zove foton kod jake sile gluon a kod slabe w i z bozon. Gravitacija jedina nema nosioca tj. graviton još nije otkriven ako uopće postoji. Tako da tehnički, a ne filozofski, gravitacija nije sila. To što njen utjecaj možemo prikazati kao djelovanje sile ne znači da to ona i je. Tu upravo i leži genijalnost Einsteina i načina na koji je došao do tih ideja, koje do sada nitko nije uspio opovrgnuti te svi pokusi upućuju na točnost opće teorije.

 Ponavljam, nije kao 3g guma.. to je samo jedini nacin da se u euklidovom prostoru predoci svemir.

Sve je ravno i nema iskrivljenja i udubljenja, sile se ponasaju tako da to metricki izgleda kao zakrivljenje

Slicno kao kod magneta. Magnetno polje nije nikakva zakrivljena guma vec samo sile djeluju kruzno izmedju plusa i minusa.

Prostor je podrucje sila, nije nikakva materija da bi se mogao kriviti ko guma.

A sto je prostor korektno, tim se bavi kvantna mehanika i jos nema odgovor. Kandidati su valna funkcija, elektromagnetne fluktuacije i pojedine strune...tj opne

16 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
sks78 kaže...

Na pravom si putu, centripetalna sila u svemiru jest posljedica gravitacije. Sve u svemiru oko neceg kruzi i tome je uzrok samo gravitacija.

Ovo sto mi zavrzemo kamen za uze pa vrtimo u zraku i slicno su samo umjetne sile...

Ali koja je uopće poanta uvođenja pojma centripetalne sile?

Mislim, ako postoji centrifugalna i "neka druga" sila koja koja je jednaka veličinom i suprotna predznakom, te se te dvije sile uravnotežuju, zašto se na tu drugu silu jednostavno ne referiramo kao na silu gravitacije (u slučaju gravitacije, naravno) ili na tu "neku drugu" silu (koja god bi to bila, meni sada baš ništa konkretno ne pada na pamet, osim možda onog trenja iz primjera iz članka)? Ovo s užetom mi nije uopće fora, jer se niti ne radi o sili, već o spregnutom materijalu - ako štap rastegnemo na vlak, to ne znači da je jedna od sila centripetalna...

Gledam te!
16 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

tehnicki gravitacija nije sila, nemoj me sad za rijec, procitah na vise mjesta, mozda ovi pametniji znaju nekaj vise o tome :)

al opet, nikad mi nije bilo jasno zakaj su centripetalnoj dali ime, samo me bunilo u srednjoj i na faksu, jednostavno promijenis predznak centrifugi i bok (opet, nek ovi pametniji prokomentiraju)

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
5 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
Veliki Brat kaže...
sks78 kaže...

Na pravom si putu, centripetalna sila u svemiru jest posljedica gravitacije. Sve u svemiru oko neceg kruzi i tome je uzrok samo gravitacija.

Ovo sto mi zavrzemo kamen za uze pa vrtimo u zraku i slicno su samo umjetne sile...

Ali koja je uopće poanta uvođenja pojma centripetalne sile?

Mislim, ako postoji centrifugalna i "neka druga" sila koja koja je jednaka veličinom i suprotna predznakom, te se te dvije sile uravnotežuju, zašto se na tu drugu silu jednostavno ne referiramo kao na silu gravitacije (u slučaju gravitacije, naravno) ili na tu "neku drugu" silu (koja god bi to bila, meni sada baš ništa konkretno ne pada na pamet, osim možda onog trenja iz primjera iz članka)? Ovo s užetom mi nije uopće fora, jer se niti ne radi o sili, već o spregnutom materijalu - ako štap rastegnemo na vlak, to ne znači da je jedna od sila centripetalna...

 zato jer je gravitacija privlacna sila a ovdje se radi o gibanju, valjda 

sve se te sile na kraju svode na gravitaciju i inerciju, pa masu i energiju

i ubrazanje je na jedan nacin gravitacija, tj  eho jednog njenog lica

al je ubrzanje jer nema veze sa gravitacijom, ne u newtonovoj fizici. u einetenovoj da iako im se matematike slaze na kraju u relativnom svijetu

gravitacija kao privlacna sila je energija centripetalnoj sili u svemiru

cak mozda i trenje, te umjetne centripetalne sile (ljudkog faktora) opet gravitacija je razlog trenju u brzini, ubrzanju)

gravitacija, energija i svojstva (masa, prostor vrijeme) su razlog svake sile u gibanju

ne zamisljam gibanje kao da idemo negdje,kao da se krecemo u prostoru vec kao da se opiremo njemu

sve je opet to gravitacija i energija barem u nasem svijetu

u kvantnom opet se sve svede na graviton koji mora postojati jer ako ne postoji 80% onog sto znamo o svemiru je netocno i vracamo se u pocetak 1900tih i dovodjenju u pitanje einstenove teorije u fizici

ako graviton ne postoji ili neki drugi prenosiioc gravitacije, einstenova teorija grijesi u opisivanju stvarnosti u medjigalaktickim crnim udaljenostima kojih je preko 80% naseg svemira

gravitacijska konstanta koja je kasnije spoznata u toj teoriji u svemiru mora postojat, neko je drugo lice tamne energije sa kojom je graviton u djelovanju koji je i interakciji sa tamnom tvari i higsovim poljem

teoretski bi moralo  biti u mojoj masti al nisam siguran jer ne bavim se matematikom fizike

ja samo mastam pa mozda i grijesim

razlogu nase galaksije, crnom rupom u sredistu bez koje bi se galaksija raspala polako opet je uzrok gravitacija i specijalna teorija relativnosti koja t rupu nagovjestava...

graviton, prenosioc sile i bozon prenosioc "mase"  ili polja jer mora postojat razlog prema tome graviton i higgsov bozon moraju bit u interakciji da bi nas svemir funkcionirao

zar nebi inercija zapravo bila higgsova sila u tom slucaju?

 

ne kuzim ja to bas jer za to kuzit treba matematika i to vrlo napredna...

ja samo ovako isteoretiziram pa pogrijesim mozda

mozda sam previse iznio svoje misljenje kao da je tako, i iznosim s obzirom da ne znam dal je tako kako mislim jer ne razumijem detalje koje razumiju oni sto znaju dali je tako,  i u odnosu na sto kao promatraca je tako, mjerilo u relativnom svemiru koji je kao i prostorvrijeme u teoriji relativnosti na kraju apsolutan

...da niko ne zna nista

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 21:35 (sks78).
15 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Nitko ne razumije u potpunosti ovu materiju i naravno da mi samo raspravljamo. Ni ja nisam izvodio sve te teorijske formule a kamoli izvodio različite metrike iskrivljenog prostora. Samo netočno je da su newtonovi zakoni jednaki einsteinovim. Razlika je u komponenti iskrivljenosti prostora koju je dodao einstein. Na malim brzinama i masama nema razlike u rezultatima ali one itekako postoje npr. kod satelita koji kruže oko zemlje. Newton se u svoje vrijeme oslanjao na opažanja tadašnjih znanstvenika te je dedukcijski opisao što vidi/opaža. Bacim jabuku ona mijenja kretanje tom i tom brzinom u tom i tom vremenu. Einstein je išao drugim putem i sve je prvo zamislio u glavi pa su znastvenici išli mjerit/opažat/gledat te gluposti koje je on zamislio i tek su nakon 4 godine uspjeli po prvi puta opaziti (promatrajući pomrčinu sunca) da se svjetlost, koja nema masu u mirovanju, iskrivljuje oko sunca tj. ne iskrivljuje se svjetlost već cesta(prostor) po kojoj ona putuje. Svjetlost i dalje ide ravno ako se gleda iz gledišta svjetlosti samo je prostor zakrivljen. Najlakše je to zamislititi na način da dva čovjeka stoje na ekvatoru. Jedan u africi a drugi u južnoj americi i oboje krenu hodati prema sjevernom polu. Oboje hodaju ravno ali na kraju završe u istoj točki na sjevernom polu.
Inače einsteinova maštarija se temeljila na usporedbi istih točki gledišta. Zamislio je čovjeka u slobodnom padu prema zemlji u vakumu i čovjeka koji ne ubrzava duboko u svemiru. Obojica osjećaju bestežinsko stanje. Obojici se čini da se sve miče a oni stoje. Pa je zaključio da su to identične točke gledišta. 

Onda je zamislio čovjeka na površini zemlje i čovjeka u npr. u svemirskom brodu koji ubrzava 9.81 ms2. Oboje imaju isti osjećaj od 1G. Pa je zaključio i da su to identične točke gledišta. I sad tu nastaje problem ako pod svemirskog brod ubrzava onda i površina zemlje ubrzava tj. zašto se zemlja onda ne širi. Očito je prostor oko zemlje drukčiji nego prostor u svemiru. Očito u prostoru oko velikh masa, da bi se stajalo na mjestu potrebno je ubrzavati. Ovaj očito je bio očit samo njemu. I na temelju tih maštarija i matematike došao do opće teorije relativnosti. 

Uglavnom gravitacija nije sila, ne postoji gravitacijsko polje već prostorvrijeme, kojim se krećemo, se može iskriviti a da to mi ne osjećamo ili uoćavamo već to uočavava onaj koji se nalazi u drukčijoj točki gledišta u odnosu na nas. 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.2.2021 13:29 (Maus).
11 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
sks78 kaže...
markoBT kaže...

Formula za centripetalnu/centrifugalnu silu je F=mω2r. Nigdje nema g, što znaći da ne ovisi o gravitaciji, nego samo o masi, odnosno inerciskoj sili, kutnoj brzini i trenutnom radijusu rotacije. A i gravitacija je po AE-u samo manifestacija inercijske sile od ubrzanja tijela zbog zakrivljenosti prostora u kojem se to tjelo giba. Dakle i centripetalna i centrifugalna i gravitacijska sila su samo manifestacija inercijske sile, odnosne mase, odnosno gibanja tijela u Higgsovu polju.

 Ne da mi se raspravljat

Ugl ne slazem se.

Napomenut cu ti samo 2 logicka ptopusta kojima proturijecis sam sebi

1. Kojom logikom mozes inerciji dat titulu sile a gravitaciji ne.

2. Higgsovo polje koje spominjes zahtijeva od gravitacije da bude sila, u protivnom to polje je besmisleno.

Prema higgsovim jednajbama, njegov bozon je u stalnoj interakciji sa gravitonom, prenosiocem gravitacijske sile. Pa ne mozes rec da je svemir prozet higgsovim poljem a da gravitacija nije sila, ...

 

Einstain je ili u pravu ili nije u pravu. Ako je Einstain u pravu onda gravitacija nije sila, a ako je gravitacija sila onda Einstain nije u pravu. Nema trećeg. Sva opažanja i pokusi do sad govore da je Einstain u pravu. Slijedom toga gravitacija nije sila.

 

Mislim da je logika jasna. Ili nisam u pravu?

 

p.s.

 

A glede inercije. Pa ni inercija nije sila, to je samo svojstvo materije koja ima masu. Sila je ono što se opire toj inerciji.

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.2.2021 16:56 (markoBT).
5 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Gravitacija potječe iz vremenske dilatacije, tj. razlike u protoku vremena na različitim udaljenostima od masa. Gravitacija je zakrivljenje vremena kroz prostor.
Ali šta je vrijeme?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Inače, kombinacija (vektor) centrifugalne i centripetalne sile u trećoj dimenziji ima jedan zanimljiv efekat: prividnu antigravitaciju.



Neki su tako pokušavali konstruirati i antigravitacijski motor.


Svakako postoje neki zanimljivi aspekti žiroskopskog efekta.



Stvari mogu biti i još kompliciranije.



... s dalekosežnim posljedicama... po čitav naš planet.



Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2021 5:31 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Zaboravili ste nesto vrlo bitno. Da gravitacija nije sila, svemir ne bi mogao postojati.
Jer upravo nakon nultog trenutka, nagla inflacija se desila jer je gravitacija u tadasnjoj gustoci i temperaturi svemira, higgsovoj  nultoj fluktuaciji bila odbojna sila koja je pokrenula "eksploziju svemira"...
U kojoj se formirala masa tako sto se higgsovo polje ohladilo pa su npr 2 fotona dobila masu oko 80 puta vecu od protonske i to su danasnji w i z bozoni, prenosioci slabe nuklearne sile.

Elektronuklearna sile se razdvojila na 3 sile a gravitacija je pojavom mase postala privlacna sila
Ne samo da se iz tog vidi da su elektromagnetska sila i slaba nuklearna sila jedna te ista sila razdvojena higssovim poljem nenulte vrijednosti...
Vec je to implikacija i savrsen argument da je gravitacija iskljucivo sila...
Nikakva posljedica krivljenja prostora (vec sam rekao to je samo vizualan opis jednadjba, naravno i einstein je u svoje doba tako razmisljao ali je bio u krivu) jer na pocetku nije bilo mase da krivi prostor a gravitacija je postojala i kao odbojna sila dovela do stvaranja mase u prvom faznom prijelazu svemira...

Ona mora biti sila, da bi svemir uopce mogao postojati

I sam einstein je matematicki dosao do te spoznaje kozmoloskom konstantom ali nije ponudio za nju fizicko objasnjenje upravo zato jer se kosila sa njegovom idejom da je gravitacija samo posljedica krivljenja prostora.

To ne znaci da je njegova teorija pogresna, vec da nedostaje fizicki opis njegovim matematickim rezultatima kojeg je kasnije pridonio Lemaitre i zato se danas intenzivno traga za gravitonom

Jer gravitacija je Sila...

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.3.2021 0:59 (sks78).
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta

Da ne editiram post, vec jesam zbog greska u pisanju...

Valja napomenuti neke bitne stvari.

U danasnjem ohladjenom svemiru je tocno da je gravitacija posljedica krivljenja prostora pa jabuka kad pa slijedi iskrivljen prostor.

Medjutim kvantna teorija gravitacije koja jos nije izradjena kaze sljedece, da izmedju jabuke i zemlje struje gravitoni kojj jabuku privlace povrsini (ne sredistu) 

Nisam siguran za gravitone ali znam da higgsov bozon npr nije u interakciji sa materijom vec samo sa kvarkovima koji cine protone i neutrone i sa elektronima jer postoje dvije vrste mase

Inercijska masa, ona je posljedica higgsovog polja i gravitacijska masa, ona je posljedica materije. No prema einsteinu, one su ekvivalnente.

Bitno je to da na pocetku nije bilo mase ali je bio prostor vrijeme, bila je energija i ono najbitnije bio je tlak.

Prostor je i tada bio iskrivljen pa se moze gledati gravitaciju i tda kao ne silu je do praska je doslo zbog negativnog tlaka u higgsovu polju. Prema einsteinu, energija i masa su ekvivalentne a to znaci da su i energija i tlak pa cak i temperatura kao oblik energije isto sto i masa u prostoru.

Kazem sve to jer prema tome cak i da gravitacija nije sila, u ranom svemiru bi doslo do ekspanzije pa mi argument u predhodnom postu i nije toliko jak.

No znam jedno, da su prema teoriji, barem prema jednadjbama higgsovog polja koje sam imao prilike proucit, graviton i higgsov bozon u medjusobnoj interakciji.

Sve u svemu, ako gravitacija nije sila imamo veliki problem i znanost bi se morala vratiti i promijeniti svoje teorije iz temelja.

Nisam sada doma, ali kad budem uslikat cu par stranica iz jedne knjige gdje je opisana interakcija gravitona i higgsove cestice.

Jer i higgsovo polje ako ne postoji, treba fiziku mijenjati iz temelja.

To polje je zapravo eter, moderna verzija starog etera

Svemir jest eter ali ne svjetlovodni eter vec higgsov eter.

Zato imamo tamnu energiju i ona nije upitna kao tamna tvar, ta energija je postojana ali se nicim ne moze opisati jer je ona sama po sebi posljedica higgsovog tlaka i gravitona.

Tamna energija je ni vise ni manje nego gravitacija u ogledalu svemira kojeg imamo

To je sila.

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
ABECEDA FIZIKE #5: Skretanje s pravoga puta
  1. Svemir je carolija neopisive carobnosti...

To kad se upustim u to i razmisljam jednostavno fascinira skoro pa sokira svojom carobnoscu.

Pogotovo ti prvi trenuci svemira i prasak higgsovog polja zbog negativnog tlaka u fundamentalnom maglovitom kvantnom postojanju ne- postojanju...

Za mene je to implikacija da bog ne postoji jer ni on toliko inteligentan ne bi mogao biti da takvu caroliju izmisli.

Najzanimljiviji je nulti trenutak svemira...

A on je mozda tako prost, iza sve te zamrsenosti i nevjerojatnih carolija mozda je prosta jednostavnost.

Mozda je puka matematika svojom simetrijom  u nistavilu , u putpunoj nuli, nepostojanju niceg, stvorila sve.

Cini se da je svemir nastao iz nicega u nicemu i ono najcarobnije u tome jest da se cini da svemir uopce niti ne postoji.

Ta ce pitanja kvantna mehanika uskoro rijesiti.

Koliko god se cini da smo daleko od potpunog znanja, mi smo zapravo blizu konacnih odgovora

A oni su jednostavni da jednostavniji ne mogu biti

Svemir ne postoji

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.3.2021 11:30 (sks78).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice