ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom

poruka: 9
|
čitano: 4.216
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom".
8 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom

"Intuitivno" shvaćanja da sila izaziva gibanje, a ne da se tijela gibaju "sama po sebi" (intercijom) prozlazi od poistovjećenja gibanja sa životom, a života s dušom, duhom, pokretačem (spiritus movens). Sve što se kreće na neki je način živo. Neka se bića, živa bića, kreću sama od sebe, a ona (mrtva) koja se ne kreću sama od sebe, kreću se tako što im je vanjski pokretač dao impetus, oživivši ih na neki način. U tome se nazire temeljno grčko učenje hilozoizma, naime vjerovanja da je sva materija na neki način živa. Stoga Galilejeva ideja o inerciji ne samo da je bliža fizičkoj stvarnosti, nego je stvarila novo ozračje za fiziku, ozračje mehaničkog tumačenja prirodnih (fizičkih) pojava. Ovo sam malo filozofsko razmatranje napisao i zato da bih pokazao da filozofija nije "nešto bez veze" niti da "nema veze sa znanošću" nego da baš promjena filozofskog nazora na svijet (metafizike) ima daleko veći utjecaj na razvoj znanosti od puke promjene vladajuće teorije. 

 
8 0 hvala 2
15 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom

eto, upravo zbog drugog newtonovog zakona inertna gamad i dalje forsira imperijalne jedinice za udaljenost i brzinu i kretenski format datuma i sati (nikad oni čuli za 24 sata, jel), tlak i ostalo. toliko su bahati i bezorazni da čak i ne stave ISO usporedno. nasa/ameri > ignore (fak ju veri mač). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.12.2020 9:43 (Ajar).
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom
Ima li odgovor na pitanje iz zadaće veze za silama trenja između konjskih kopita i tla, te između točkova i tla?
morrisoN
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom

Samo nemojte o sistemu o 24 sata! Što fali sistemu od 2x12 sati? Pa on je kod nas bio u upotrebi sve do možda 5 godina. Sat je podjeljen na 12 podjela, na 12 sati, 12 prijepodnevnih i 12 posljepodnevnih. Poludim kad čujem kada pilot kaže da vidi avion na 2 sata, a naš to prevodi sa 14 sati. Taj sistem sa 12 sata temelji se na mjerenju vremena bez obzira na doba dana. Kad je sunce u zenitu onda je podne, kraj prve polovica dana, 12 sati. Nakon podneva ide druga polovica, do ponoći (pol noći). Ako hoćemo biti pametni, trebali bismo reformirati mjerenje vremena po dekadskom sustavu. Zašto govoriti "pet minuta"? Bolje bi bilo reći dvije hektosekunde (2 hs)? Takve su ideje imali Francuzi nakon Revolucije kada su reformirali kalendar. Čemu to? 

 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom

vaš prva rečenica je u protuslovlju s vašim stavovima o ljetnom računanju vremena i vremenskim zonama...

 

2x 12 h ima smisla  ako uzmemo da je pol dana kad je sunce u zenitu i imamo 6 h prije i 6 h poslije za dan, te preostalih 12 h za noć... a to samo na ravnodnevice vrijedi...

 

dakle vrijeme je lokalni fenomen i  vrijedi jednako samo za ljude na istom podnevniku (meridijanu)..

 

zašto 24 h? pa toliko je potrebno da se ciklički nađemo na istom mjestu pod istim kutom osvjetljenja od Sunca...

 

zašto uopće 12/24 ? lijepo je dijeljivo s 1,2,3,4,6,12 (i 24)...

 

onda imamo heksagezimalne manje vremenske jedinice - baza 60 još bolje dijeljiva, što je bilo važno za razvoj prve znanosti - astrologije - koja je poslije prešla u zanimaciju baba vračara...

Ju je je? Je ju je!
9 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom

Ima, ima :)

Dodatna je uputa ova: treba razmotriti koje sve sile djeluju na konja, a koje sve djeluju na kola.
One dvije sile prikazane na slici nisu sile iz istog dijagrama sila tj. ne djeluju na isto tijelo.

12 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom
danen kaže...

Samo nemojte o sistemu o 24 sata! Što fali sistemu od 2x12 sati? Pa on je kod nas bio u upotrebi sve do možda 5 godina. Sat je podjeljen na 12 podjela, na 12 sati, 12 prijepodnevnih i 12 posljepodnevnih. Poludim kad čujem kada pilot kaže da vidi avion na 2 sata, a naš to prevodi sa 14 sati. Taj sistem sa 12 sata temelji se na mjerenju vremena bez obzira na doba dana. Kad je sunce u zenitu onda je podne, kraj prve polovica dana, 12 sati. Nakon podneva ide druga polovica, do ponoći (pol noći). Ako hoćemo biti pametni, trebali bismo reformirati mjerenje vremena po dekadskom sustavu. Zašto govoriti "pet minuta"? Bolje bi bilo reći dvije hektosekunde (2 hs)? Takve su ideje imali Francuzi nakon Revolucije kada su reformirali kalendar. Čemu to? 

 Imam sat kojem mala kazaljka jednom opiše krug za 24 sata, dakle sat s 24-satnim mehanizmom :-) Naravno, ruski sat...

10 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom

 

Lijep i poučan tekst. 

Vrača me u neke lijepe dane učenja.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #4: Nek' je sila s tobom
Mala moja primi to na znanje, sila masi daje ubrzanje.
Moj PC  
7 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice