ABECEDA FIZIKE #3: Svijet s više dimenzija

poruka: 35
|
čitano: 8.613
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ABECEDA FIZIKE #3: Svijet s više dimenzija".
3 godine
protjeran
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #3: Svijet s više dimenzija
MasterOdisasteR kaže...
nemrem_stara_mi_sere kaže...
markoBT kaže...
nemrem_stara_mi_sere kaže...
nekinik kaže...
nemrem_stara_mi_sere kaže...
Envy kaže...
nekinik kaže...
* * *

 Samo je jedna muha, a ne dvije. I ta jedna ne uzlijeće s lokomotiva niti dodiruje lokomotive na bilo koji način.

Kratko pitanje, jesi li ti autor ovog članka? Nenad je svoj nik samo obrnuo u danen pa eto pitam i za tebe. 

autor nije kinik iz engleske

 

btw mislim da je na kraju muha sletjela na g0vno pored pruge, to je ipak najizglednija mogućnost

 Nisam ni autor ni kinik niti sam iz Engleske, nego iz Hrvatske.

Ne vidim da je itko postavljao pitanje gdje je muha na kraju sletjela.

 nisam li to i ja ustvrdio... a to što ti ne vidiš ne znači da ja ne moram odgovoriti gdje je sletjela

 

btw. da ti pomognem oko problema nepostavljenih pitanja... možeš li nam reći neko zanimljivo razmišljanje o tome što je to gravitacija?

Gravitacija je sila kojom mase zakrivljuju prostorvrijeme.

 

Usput, ako ne znate odgovor na neko od postavljenih pitanja nemojte odgovarati (kvazi)duhovitim dosjetkama. Ovo je ozbiljna rasprava na ozbiljnom forumu.

 zašto ne, tako maskiram svoje neznanje a ujedno ispadam i kvaziduhovit, btw. ukoliko nisi primijetio na pitanje je već odgovorio nekinik a to je li odgovorio ispravno ili nije i koliko je zanimljivo uopće me ne interesira

 

nego da pokušam pokrenuti raspravu... znaš li štogod o teoriji superstruna i njezinih 11 dimenzija?

je li vrijeme uopće dimenzija ili postoje samo prostorne? neki fizičari tvrde da vrijeme uopće ne postoji...

 

zanimljivo mi je razmišljati da čestice imaju neku intrizičnu dodatnu vrijednost koja još nije upisana među ostale vrijednosti standardnog modela a koja im daje mogućnost da se kreću u određenom broju smjerova, kada bi imale mogućnosti kretati se u četverodimenzionalnom svemiru, svemir bi morao imao četiri prostorne dimenzije

 

je li naš svemir trodimenzionalan jer je naprosto takav ili je on takav jer se čestice u njemu moraju kretati trodimenzionalno (na stranu teorija struna)?

 Ako već znaš mene zanima kako može 1D objekt postojati u 3D prostoru ?

prepotentan sam, ja samo mislim kao što sam gore napisao, ne tvrdim da je to objektivna ili znanstvena istina ili činjenica isto kao što ne mislim da jednodimenzionalni objekti postoje, mislim da je to nonsense u tro ili višedimenzionalnom prostoru, opet i to je moguće da jednodimenzionalnne točke u prostoru imaju određene fizikalne veličine... jednostavno ne znam

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 19:27 (nemrem_stara_mi_sere).
12 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #3: Svijet s više dimenzija

Jedini ispravan odgovor kojeg se mnogi srame: ne znam.

Onaj tko tvrdi da to razumije i može si vizualizirati je lažov ili luđak. To je ekvivalentno tvrdnji da sad ja recimo izjavim da sam sposoban zamisliti novu boju, koja ne postoji u prirodi.

3 godine
protjeran
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #3: Svijet s više dimenzija
MasterOdisasteR kaže...

Jedini ispravan odgovor kojeg se mnogi srame: ne znam.

Onaj tko tvrdi da to razumije i može si vizualizirati je lažov ili luđak. To je ekvivalentno tvrdnji da sad ja recimo izjavim da sam sposoban zamisliti novu boju, koja ne postoji u prirodi.

 u matematici postoje imaginarni brojevi, postoje li u fizici?

u prirodi energiju elektromagnetskog zračenja u vidljivom spektru vizualiziramo, doživljavamo kao boju, nevidljive boje nazivamo od ultraljubičastog do gama zračenja i od radio do infracrvenog zračenja... u biti to bi bile boje kada bismo ih vidjeli okom...

12 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #3: Svijet s više dimenzija
nemrem_stara_mi_sere kaže...
MasterOdisasteR kaže...

Jedini ispravan odgovor kojeg se mnogi srame: ne znam.

Onaj tko tvrdi da to razumije i može si vizualizirati je lažov ili luđak. To je ekvivalentno tvrdnji da sad ja recimo izjavim da sam sposoban zamisliti novu boju, koja ne postoji u prirodi.

 u matematici postoje imaginarni brojevi, postoje li u fizici?

u prirodi energiju elektromagnetskog zračenja u vidljivom spektru vizualiziramo, doživljavamo kao boju, nevidljive boje nazivamo od ultraljubičastog do gama zračenja i od radio do infracrvenog zračenja... u biti to bi bile boje kada bismo ih vidjeli okom...

 To su nevidljivi dijelovi elektromagnetskog zracenja. Ja sam dao usporedbu sa bojom jer sam samo htio pokazati da unutar tog vidljivog spektra ne mozemo jednostavno dodati boju jer je spektar vec definiram. Tako unutar prostora ne mozemo dodati matematicki objekt koji nema veze sa realnim prostorom, mozes ga dodati samo u imaginarnom 1D prostoru koji opet ne mozes zamislitit jer cak i ona ravna crta koju povuces na papiru nije 1D vec ima neku debljinu. Ako je onda probas zamisliti u glavi bez te debljine ta crta nebi postojala. Te teorije su samo modeli koji dobro objasnjavaju jedan dio realnosti a u principu ne moraju i vjerojatno nisu tocni. Zato je einstein bog fizike upravo zbog svog nacina razmisljanja. U principu po meni model o kojem govorimo nije tocan jer se u startu grijesi ali ja nemam nikakvi kredibilitet za ista tako ustanoviti niti me se pita tako da je svejedno. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 22:54 (MasterOdisasteR).
16 godina
neaktivan
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #3: Svijet s više dimenzija

do rješenja sam, jer je zadatak tako namjerno postavljen, došao intuitivno, no bez ideje (ustvari ni potrebe ili želje, jer su brojke tako "naštimane") kako da ga provjerim. Slučajno naletjevši na ovaj post, sam ustvari ovaj zadatak doživio kao pojednostavljeni prikaz kako znanstvena metoda testira "intuiciju". Čak i ova metoda provjere, zahtjeva od mene angažman, jer moji kapaciteti za razumijevanje fizike su ograničeni mojim vlastitim interesima i životnim okolnostima. Zbog toga neizmjerno uživam u Vašim temama g. Dario, koje na nezahtjevan način motiviraju moj interes za područje koje uopće nije "moje". Pomalo sam zavidan na Vaše studente. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice