8K Canon EOS R5 zapravo se ne pregrijava?

poruka: 5
|
čitano: 4.789
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "8K Canon EOS R5 zapravo se ne pregrijava?".
13 godina
offline
8K Canon EOS R5 zapravo se ne pregrijava?

Toliko im je trebalo da naprave odlican aparat, i onda razocarenje s pregrijavanjem (kojeg su youtuberi napuhali), i ovakav preobrat situacije da je vezano uz nekakav software lock...

 

Bas steta...

It s just cornflakes...
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: 8K Canon EOS R5 zapravo se ne pregrijava?
Qudek kaže...

Toliko im je trebalo da naprave odlican aparat, i onda razocarenje s pregrijavanjem (kojeg su youtuberi napuhali), i ovakav preobrat situacije da je vezano uz nekakav software lock...

 

Bas steta...

Ne znam meni je ovo odlicna recenzija bez neke drame, ciste informacije




 

Canon marketing je bio fail.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2020 18:52 (Santana).
16 godina
moderator
offline
Re: 8K Canon EOS R5 zapravo se ne pregrijava?
Qudek kaže...

Toliko im je trebalo da naprave odlican aparat, i onda razocarenje s pregrijavanjem (kojeg su youtuberi napuhali)

Ako netko kupi taj aparat zato jer je namjeravao snimati u 8K ili čak u 4K u višoj kvaliteti, opako će se opeći (za takve korisnike ne može se reći da je prenapuhano, jer im je takav aparat u praksi poluupotrebljiv ili u osnovi neupotrebljiv). Za ostale zadaće aparat je prilično dobar.

 

Ali eto... Čini se da Canon to može riješiti... Ako baš želi.  Mogao bi to biti vrhunski fotoaparat za hibridne potrebe pa i odlična B kamera za ozbiljniju kinematografiju. A ovako... Hm...

13 godina
offline
Re: 8K Canon EOS R5 zapravo se ne pregrijava?

Mislim da nitko ne treba 8K trenutno, više je zanimljiv 4k 100/120.

 

Eh, cini se da je potpuno upotrebljiv bez Canon bullshita i timera za snimanje, samo treba netko firmware malo izmjeniti.

 

Ponadao sam se da nece bit cripplan kao ostali Canon aparati, al eto ponovo ista situacija.

It s just cornflakes...
16 godina
moderator
offline
Re: 8K Canon EOS R5 zapravo se ne pregrijava?
Qudek kaže...

Mislim da nitko ne treba 8K trenutno,

Primarna svrha tih 8K nije da će netko raditi svoje 8K filmove (iako može), nego da dobije kvalitetniji 4K i da ima fleksibilnost kod obrade videa.

 

Kvaliteta - zbog načina rada senzora s bayerovom matricom za filtriranje boje (a to su gotovo svi u fotoaparatima), iz fotoaparata koji daje 4K video, a da za to koristi 4K piksela, ne može se dobiti optimalna 4K slika, nego treba ići na više rezolucije. Tako recimo imaš slučaj sa Sony A6300-A6500, koji zapravo uzima 6K sliku sa senzora pa je smanji na 4K. 4K videozapis napravljen tim fotoaparatom vidljivo je detaljniji od svih 4K videozapisa bez oversamplanja, znači od videozapisa svih onih fotoaparata koji za stvaranje slike koriste 4K izrez senzora (ili površinu s ekvivalentnim brojem piksela). I nije stvar samo u detaljima - tu je i potencijal za bolju boju, pogotovo ako aparat koristi 10-bitnu boju ili 4:2:2 poduzorkovanje boja.

 

Fleksibilnost - ako ti je izlaz 4K, a izvorni video 8K, onda možeš obrezati sliku, pa čak i značajnije, bez neke bitne razlike u kvaliteti. 8K ti može poslužiti i da iz istog 8K kadra izvučiš dva 4K kadra, recimo ako snimaš intervju, imaš široki kut i uži kut i možeš se lagano prebacivati između ta dva, a da i dalje na užem kutu imaš 4K video.

 

Za ovu "fleksibilnost" mogu dati i jedan primjer iz prakse. Snimao sam jednom vjenčanje, naravno u 4K na A6500, za koje je kolegica izgubila memorijsku karticu s drugog fotoaparata. Posebno je tu bio problem kod rezanja torte. Kako sam snimao u 4K, a finalni video je trebao biti Full HD (1080p), upravo me tih 4K spasilo, jer sam mogao "zumirati" kad je trebalo, uz prihvatljivu kvalitetu (kvaliteta bi bila daleko bolje da je u prostoriji bilo puno svjetla, ali to kod vjenčanja u pravilu nije slučaj). Da smo se vodili time da nam ne treba 4K kad se konačni film trebao isporučiti u Full HD-u - uh... Izgledalo bi to jako loše...

 

Drugim riječima, kad se nešto snima, uvijek je dobro imati "lufta". To može biti snimanje u višoj rezoluciji od "potrebne", višem framerateu (pa recimo možeš onda imati slow motion), snimati malo dulje kadrove, snimati više kadrova nego misliš da ti je potrebno... Tek kod montiranja vidiš što si sve napravio, što si sve snimio, i rijetko ćeš kad reći da je bilo previše toga.

 

Qudek kaže...

više je zanimljiv 4k 100/120.

Čini se da je i taj mod problematičan.

This played out for DPRTV‘s Jordan Drake in real life. When shooting their EOS R6 review above on the R5, he avoided taking certain spontaneous shots, always had to keep the countdown timer in mind, and spent a lot of mental energy rationing the over-sampled 4K HQ footage and especially 4K/120p, which “really chews up your remaining shooting minutes.”

 

Qudek kaže...

Eh, cini se da je potpuno upotrebljiv bez Canon bullshita i timera za snimanje, samo treba netko firmware malo izmjeniti.

 

Ponadao sam se da nece bit cripplan kao ostali Canon aparati, al eto ponovo ista situacija.

Čitao sam danas vijest da je R5 trenutno najprodavaniji aparat u Japanu. Drugim riječima, čini se da kupci ne kažnjavaju takve stvari. Vidjet ćemo doduše kad se prašina slegne, kad taj aparat kupe svi koji su ga namjeravali...

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 17:31 (mbaksa).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice