Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

poruka: 39
|
čitano: 9.979
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn".
16 godina
offline
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

Pa dobro gde je link?

 
4 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

ukoliko se dobro sjećam izvorni kod nekog msovog osa je već bio objavljen pred ohoho godina, nisam siguran je li bio samo dio koda, service packa ili nečeg usko povezanog s xpom ili win 2000, kod je sadržao i komentare msovih programera sa šaljivim a ponegdje i uvredljivim sadržajem...

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

Može li mi netko navesti kakvu korist ima netko tko dođe u posjed tog koda? U današnje vrijeme mi to izgleda kao da netko objavi skrivene propuste u MS-DOS-u.

 
1 1 hvala 0
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...

Može li mi netko navesti kakvu korist ima netko tko dođe u posjed tog koda? U današnje vrijeme mi to izgleda kao da netko objavi skrivene propuste u MS-DOS-u.

 

 

istina, na prvu ruku bih se sjetio možda bolje emulacije Windows programa u drugim OSovima ("Wine" na Linuxu, isl.) ali budući da se radi o vrlo tehnički opsežnim dijelovima koda praktički bez ikakvih komentara i uputstva API-ja, teško da će itko imati ikakvu korist od toga.  

16 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...

Može li mi netko navesti kakvu korist ima netko tko dođe u posjed tog koda? U današnje vrijeme mi to izgleda kao da netko objavi skrivene propuste u MS-DOS-u.

 začudio bi se što se još sve vrti na winxp. Uostalom mnogi dijelovi kodova se samo nasljeđuju u novije verzije OS-a. Tak da ako imaš kod od winxp, to ti otvara puno više mogućnosti da uspješno napišeš nekog novog crva... ajd, možda ne tebi, ali sigurno postoje ljudi koji bi to znali iskoristiti.

8 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...

Može li mi netko navesti kakvu korist ima netko tko dođe u posjed tog koda? U današnje vrijeme mi to izgleda kao da netko objavi skrivene propuste u MS-DOS-u.

 "trade secrects"

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
7 godina
protjeran
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
nemrem_stara_mi_sere kaže...

ukoliko se dobro sjećam izvorni kod nekog msovog osa je već bio objavljen pred ohoho godina, nisam siguran je li bio samo dio koda, service packa ili nečeg usko povezanog s xpom ili win 2000, kod je sadržao i komentare msovih programera sa šaljivim a ponegdje i uvredljivim sadržajem...

 

Tocno:

https://github.com/9176324/WRK

https://github.com/ntkernel/wrk-v1.2

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Aldo kaže...
Thinker kaže...

Može li mi netko navesti kakvu korist ima netko tko dođe u posjed tog koda? U današnje vrijeme mi to izgleda kao da netko objavi skrivene propuste u MS-DOS-u.

 začudio bi se što se još sve vrti na winxp. Uostalom mnogi dijelovi kodova se samo nasljeđuju u novije verzije OS-a. Tak da ako imaš kod od winxp, to ti otvara puno više mogućnosti da uspješno napišeš nekog novog crva... ajd, možda ne tebi, ali sigurno postoje ljudi koji bi to znali iskoristiti.

Hoćeš reći da bi netko mogao uložiti brdo vremena proučavajući programski kod da uspješno napiše nekog crva koji bi možda uspio zaraziti 3 računala u svijetu? Za ciljane napade na određena računala siguran sam da postoji učinkovitija metoda.

Inače, programski kod se od verzije do verzije Windowsa mijenjao tako da enorman utrošak vremena proučavajući Windows XP programski kod može rezultirati samo gubitkom vremena jer napad na novije verzije Windowsa uopće ne mora biti uspješan.

Zato ću te pitati - tko će to napraviti a da ima ikakvu korist od toga?

 

BTW, objasni mi koje promjene su nastale u programskom kodu Windowsa XP sa Service Packom 3 u odnosu na ovaj objavljeni...

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.9.2020 19:47 (Thinker).
9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera

hrpa toga pod haubom je jos uvijek ista ili slicna.

djelomicno i zbog guranja kompatibilnosti aplikacija tako da na win10 radi app napisana za win98.

ali sve to skupa je cak i manje bitno, uvjerljivo najvrijedniji je knowhow.. 

16 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...
Aldo kaže...
Thinker kaže...

Može li mi netko navesti kakvu korist ima netko tko dođe u posjed tog koda? U današnje vrijeme mi to izgleda kao da netko objavi skrivene propuste u MS-DOS-u.

 začudio bi se što se još sve vrti na winxp. Uostalom mnogi dijelovi kodova se samo nasljeđuju u novije verzije OS-a. Tak da ako imaš kod od winxp, to ti otvara puno više mogućnosti da uspješno napišeš nekog novog crva... ajd, možda ne tebi, ali sigurno postoje ljudi koji bi to znali iskoristiti.

Hoćeš reći da bi netko mogao uložiti brdo vremena proučavajući programski kod da uspješno napiše nekog crva koji bi možda uspio zaraziti 3 računala u svijetu? Za ciljane napade na određena računala siguran sam da postoji učinkovitija metoda.

Inače, programski kod se od verzije do verzije Windowsa mijenjao tako da enorman utrošak vremena proučavajući Windows XP programski kod može rezultirati samo gubitkom vremena jer napad na novije verzije Windowsa uopće ne mora biti uspješan.

Zato ću te pitati - tko će to napraviti a da ima ikakvu korist od toga?

 

BTW, objasni mi koje promjene su nastale u programskom kodu Windowsa XP sa Service Packom 3 u odnosu na ovaj objavljeni...

 Pa baš je stvar u tome da se ne radi o 3 računala, pogotovo ako bi taj bug bio nasljeđen u win 10 v2004 npr.
a i winxp imaš u svijetu oko 1-2%, u nekim zemljama, tipa indija, pakistan i puno veći udio. Ako je ukupan aktivan broj Windows instalacija, neovisan o verziji, oko 650 milijuna, mislim da počinješ polako shvaćati da se ne radi o 3 računala.

 

O ovome kako napraviti virusa/crva ne mislim ići previše u dubinu. No najjednostaavniji način bi bio prvo otkriti sigurnosni propust u dostupnom kodu.  Za to bi koristio neko rješenje koje analizira asm/c/c++ kôd i traži propuste poput:

https://www.defensecode.com/thunderscan-sast/  (svaka čast Leone na ovome toolu ;-)

I onda bih napisao exploit i testirao ga na desetak virutalnih mašina sa svim verzijama windowsa koje bih targetirao... U detalje ne mislim ići...


P.S. Dok imaš source, za napisati exploit i nije baš potrebno "brdo" vremena ;-)

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.9.2020 20:32 (Aldo).
9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Aldo kaže...

 Pa baš je stvar u tome da se ne radi o 3 računala, pogotovo ako bi taj bug bio nasljeđen u win 10 v2004 npr.
a i winxp imaš u svijetu oko 1-2%, u nekim zemljama, tipa indija, pakistan i puno veći udio. Ako je ukupan aktivan broj Windows instalacija., neovisan o verziji, oko 650 milijuna, mislim da počinješ polako shvaćati da se ne radi o 3 računala.

 

A ovome kako napraviti virusa/crva ne mislim ići previše u dubinu. No najjednostaavniji način bi bio prvo otkriti sigurnosni propust u dostupnom kodu.  Za to bi koristio neko rješenje koje analizira asm/c/c++ kôd i traži propuste poput https://www.defensecode.com/thunderscan-sast/  (svaka čast Leone na ovome toolu ;-)
I onda bih napisao exploit i testirao ga na desetak virutalnih mašina sa svim verzijama windowsa koje bih targetirao... U detalje ne mislim ići...



Aha, znači neki turbohacker će potrošiti hrpu vremena i resursa na exploit koji će napasti računalo nekog Rajesha u Indiji koji se na internet spaja možda jednom tjedno? Što će točno exploit napraviti, blokirati mu e-mail, pokupiti sve kontakte iz adresara? Stvarno san svakog hackera. Za enkripciju fajlova postoje programi kojima nije trebao programski kod Windowsa XP.

 

A za crva, koji je to najjednostavniji način otkrivanja propusta u dostupnom kodu ako taj propust više ne postoji s Windowsima XP sa SP3? Znači, išao bi metodom pokušaja i pogrešaka sve dok ne bi našao neku rupu? I to možda rupu koja je pokrpana već u Windows 7 ako nije sa Service Packom unutar Windowsa XP?

Daj sad samo izračunaj koliko ti vremena treba da instaliraš desetak virtualnih mašina s instalacijama raznih verzija Windowsa i da isprobaš jedan jedini exploit na njima.

 

Ponavljam, nisam pitao može li se ili ne može napraviti nekakva šteta već kakvu korist ima netko tko dođe u posjed programskog koda Windowsa XP. Uložiti brdo vremena u čačkanje po prastarom kodu zbog upitnog rezultata čini mi se i više nego gubljenje vremena. Pogotovo ako se radi o Windowsima XP bez ikakve servisne zakrpe.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.9.2020 21:16 (Thinker).
16 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...
Aldo kaže...

 Pa baš je stvar u tome da se ne radi o 3 računala, pogotovo ako bi taj bug bio nasljeđen u win 10 v2004 npr.
a i winxp imaš u svijetu oko 1-2%, u nekim zemljama, tipa indija, pakistan i puno veći udio. Ako je ukupan aktivan broj Windows instalacija., neovisan o verziji, oko 650 milijuna, mislim da počinješ polako shvaćati da se ne radi o 3 računala.

 

A ovome kako napraviti virusa/crva ne mislim ići previše u dubinu. No najjednostaavniji način bi bio prvo otkriti sigurnosni propust u dostupnom kodu.  Za to bi koristio neko rješenje koje analizira asm/c/c++ kôd i traži propuste poput https://www.defensecode.com/thunderscan-sast/  (svaka čast Leone na ovome toolu ;-)
I onda bih napisao exploit i testirao ga na desetak virutalnih mašina sa svim verzijama windowsa koje bih targetirao... U detalje ne mislim ići...



Aha, znači neki turbohacker će potrošiti hrpu vremena i resursa na exploit koji će napasti računalo nekog Rajesha u Indiji koji se na internet spaja možda jednom tjedno? Što će točno exploit napraviti, blokirati mu e-mail, pokupiti sve kontakte iz adresara? Stvarno sad svakog hackera. Za enkripciju fajlova postoje programi kojima nije trebao programski kod WIndowsa XP.

 

A za crva, koji je to najjednostavniji način otkrivanja propusta u dostupnom kodu ako taj propust više ne postoji s Windowsima XP sa SP3? Znači, išao bi metodom pokušaja i pogrešaka sve dok ne bi našao neku rupu? I to možda rupu koja je pokrpana već u Windows 7 ako nije sa Service Packom unutar Windowsa XP?

Daj sad samo izračunaj koliko ti vremena treba da instaliraš desetak virtualnih mašina s instalacijama raznih verzija Windowsa i da isprobaš jedan jedini exploit na njima.

 

Ponavljam, nisam pitao može li se ili ne može napraviti nekakva šteta već kakvu korist ima netko tko dođe u posjed programskog koda Windowsa XP. Uložiti brdo vremena u čačkanje po prastarom kodu zbog upitnog rezultata čini mi se i više nego gubljenje vremena. Pogotovo ako se radi o Windowsima XP bez ikakve servisne zakrpe.

 ajd dijelom se i mogu složiti s tvojim razmišljanjem, ali prilično sam siguran da na svijetu ima jako puno talentiranih ljudi s ogromnom količinom vremena i potrebom za dokazivanjem... ako na to dodaš cijenu 0 day exploita na crnom trzistu...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...

Hoćeš reći da bi netko mogao uložiti brdo vremena proučavajući programski kod da uspješno napiše nekog crva koji bi možda uspio zaraziti 3 računala u svijetu? Za ciljane napade na određena računala siguran sam da postoji učinkovitija metoda.

Inače, programski kod se od verzije do verzije Windowsa mijenjao tako da enorman utrošak vremena proučavajući Windows XP programski kod može rezultirati samo gubitkom vremena jer napad na novije verzije Windowsa uopće ne mora biti uspješan.

Zato ću te pitati - tko će to napraviti a da ima ikakvu korist od toga?

Mislim da podcjenjuješ dvije stvari:

1. Ima stanovit broj developera koji vrlo lako mogu iskoristiti taj kod jer rade na sličnim stvarima godinama i nije im to "špansko selo" kao tebi i meni kad bi ga išli proučavati.

2. Windowse čini ogroman broj modula koji u sebi ima hrpu koda i ako misliš da se toliko puno toga mijenja sa novom verzijom varaš se. Sigurno je ostalo poprilično koda i od XP-a

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
southy kaže...

Mislim da podcjenjuješ dvije stvari:

1. Ima stanovit broj developera koji vrlo lako mogu iskoristiti taj kod jer rade na sličnim stvarima godinama i nije im to "špansko selo" kao tebi i meni kad bi ga išli proučavati.

2. Windowse čini ogroman broj modula koji u sebi ima hrpu koda i ako misliš da se toliko puno toga mijenja sa novom verzijom varaš se. Sigurno je ostalo poprilično koda i od XP-a

Developera za što? Programera OS-a? Misliš da bi oni baš orno zasukali rukave i navalili kopati po 20 godina starom OS-u?

Windows ima starog koda u sebi s time da se iz verzije u verziju ubacivalo novog koda. To konkretno znači da exploit koji bi radio na Windows XP možda ne bi uopće radio na Windows XP SP1 ili s nekim novijim service packom ili Windowsima 7.

Opet ponavljam, nije pitanje može li se ili ne može iskoristiti taj kod u bilo koje svrhe već je pitanje tko ima koristi od njega.

14 godina
online
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

Nadam se da su napravili upgrade na bankomatima...još nedavno je ogromna količina bankomata vrtila XP...

“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

Ako bude procurio pravi kod, očekujem za godinu-dvije okruglu punu inačicu ReactOS 1.0. Konačno bi mogli ubrzati razvoj nekih kritičnih dijelova OS-a.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
1 0 hvala 1
15 godina
online
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

Kao broj jedan, implementirati ce npr. ACPI podrsku i na modernijim racunalima/hardveru koji kao navodno ne podrzavaju stariji OS ala XP/ACPI i sl. mada se vec moze (izvor: Fernandos Win Raid forum itd), vjerojatno ce biti moguce poboljsati kompatibilnost sa starijim softverom/video igrama s modernijim hardverom.

 

Kao drugo, dosta koda je slicno ili je sigurno prebaceno na Win 7, 8 i 10. Ne mogu se sjetiti sada ali bilo je nekih aplikacija, file-ova na Win 8/10 gdje je bilo referenci na Win XP/7 i sl. (cak mislim i Win98 SE) kao sto se i npr. u FIFI 18/19 (vjerojatno i u 20) naslo referenci za fifu 14/15 i zar nije bug online nedavno objavio clanak kako je MS za nesto tek nakon 20-25 godina napravio update/nadogradnju na Win 10 (opet, ne mogu se sada tocno sjetiti o cemu je bilo rijec jbg).

 

Onaj koji misli da novi softver rade od ciste nule, gadno se vara....   ugl pozdravljam (ACPI, backward kompatibilnost kada vec nece MS, netko ce drugi), nije da to vec ne rade sada ili pokusavaju (wrapperi, PCEM, 16 bit na 64 bit OS-u itd) ali lakse ce i brze biti kada imaju dublji uvid u sve to.

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 0:45 (lovac82).
Moj PC  
2 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
lovac82 kaže...

Kao broj jedan, implementirati ce npr. ACPI podrsku i na modernijim racunalima/hardveru koji kao navodno ne podrzavaju stariji OS ala XP/ACPI i sl. mada se vec moze (izvor: Fernandos Win Raid forum itd), vjerojatno ce biti moguce poboljsati kompatibilnost sa starijim softverom/video igrama s modernijim hardverom.

 

Kao drugo, dosta koda je slicno ili je sigurno prebaceno na Win 7, 8 i 10. Ne mogu se sjetiti sada ali bilo je nekih aplikacija, file-ova na Win 8/10 gdje je bilo referenci na Win XP/7 i sl. (cak mislim i Win98 SE) kao sto se i npr. u FIFI 18/19 (vjerojatno i u 20) naslo referenci za fifu 14/15 i zar nije bug online nedavno objavio clanak kako je MS za nesto tek nakon 20-25 godina napravio update/nadogradnju na Win 10 (opet, ne mogu se sada tocno sjetiti o cemu je bilo rijec jbg).

 

Onaj koji misli da novi softver rade od ciste nule, gadno se vara....   ugl pozdravljam (ACPI, backward kompatibilnost kada vec nece MS, netko ce drugi), nije da to vec ne rade sada ili pokusavaju (wrapperi, PCEM, 16 bit na 64 bit OS-u itd) ali lakse ce i brze biti kada imaju dublji uvid u sve to.

Miješaš programski kod OS-a i programski kod aplikacija koje dolaze s OS-om, koliko vidim i večina čitatelja to miješa i misli da programski kod OS-a ide samo copy/paste u novi OS uz sitne nadogradnje. U članku koji je objavljen navedeno je da je neka aplikacija koja se vukla još od Windowsa 9x konačno zamijenjena s aplikacijom koja je nanovo napravljena.

Drugo, programski kod Windowsa XP intelektualno je vlasništvo Microsofta i ako misliš da će Microsoft dozvoliti kopiranje bilo kojeg dijela tog koda - grdo se varaš. A za programsku podršku bilo čega starijeg (igara, aplikacija, drajvera) na bilo čemu (wrapperi, DOSbox i sl.) ne vjerujem da će itko od programera trošiti vrijeme kopajući po Windows XP kodu jer su ionako za sve što im treba imali podršku Microsofta kroz razne alate. Prekid podrške za starije aplikacije i/ili drajvere je čisto pitanje isplativosti ulaganja sredstava u izradu i podršku. I opet se tu postavlja ono moje prvotno pitanje - koja je korist od tog programskog koda kad neće niti jedan programer, iz bilo kojeg razloga, potrošiti brdo vremena proučavajući nešto radi upitne upotrebne vrijednosti. Otprilike kao da Microsoft proglasi MS-DOS besplatnim i dozvoli upotrebu, bi li našao neku veliku svrhu toga? I da dobiješ novo računalo s MS-DOS-om, koliko bi dugo taj MS-DOS bio u upotrebi na tom računalu? Bi li ijedan programer danas išao raditi bilo kakvu aplikaciju za MS-DOS?

OK, prihvaćam da će se možda naći netko tko će iz čiste dosade čeprkati po kodu ali vjeruj mi, netko tko želi napraviti išta korisno iz tog proučavanja neće to napraviti bez da očekuje neku financijsku korist. A onda mu je opet Microsoft za vratom.

8 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
XXX-Man kaže...

Nadam se da su napravili upgrade na bankomatima...još nedavno je ogromna količina bankomata vrtila XP...

Bankomati nisu dostupni iz javnog interneta (ustvari ništa ne bi trebalo biti, web/mobilna app komunicira sa sa dobro osiguranim backendom a on dalje sa mrežom banke - taj dio 100% nije na XPu jer nije niti na Windowsima, radi se o AIX i sličnim sustavima...). A na samim bankomatima nije "obični" windows nego embedded sa uklonjenim (ne ugašenim, baš uklonjenim) nepotrebnim servisima. Ne treba telnet? Nema ga. Aplikacija od bankomata ne treba windows shell tj. explorer? Nema ga. Radio sam samonaplatne blagajne, gasili smo sve što se da ugasiti i maknuti jer manje pokretnih dijelova - manja šansa da se razleti.

 

Lokalni pristup je još gori - tamo je alarm sa 2 ili 3 komunikacijska puta - a ako si ga otvorio, nećeš dirati OS nego ideš drito na hardver (NCR...)

 

Kako znam? Zadnji put kad mi je trebao remote pristup na jedan PC u banci morao sam doći u jednu od glavnih poslovnica i raditi preko PCja koji je samo za te potrebe imao otvorenu vezu iz poslovnice A u poslovnicu B, samo do tog traženog PCja.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 11:21 (Nuclear_Phoenix).
8 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
digitall kaže...

hrpa toga pod haubom je jos uvijek ista ili slicna.

djelomicno i zbog guranja kompatibilnosti aplikacija tako da na win10 radi app napisana za win98.

ali sve to skupa je cak i manje bitno, uvjerljivo najvrijedniji je knowhow.. 

Koliko ja znam, prave kompatibilnosti nema nego se to radi preko onih appcompat "shimova" koji kad skuže da je aplikacija iz prošlog stoljeća dignu wrapper koji simulira stare pozive na WinAPI ili kamo već preko sebe na noviji API bez da aplikacija uopće zna da priča sa novim OSom. Dokle god nema egzotike i hackova koji su nužni za rad te neke prastare aplikacije, ona bi trebala raditi na svemu - zato uglavnom pucaju one aplikacije koje su malo previše kreativne i oslanjaju se na nedokumentirane pozive ili ovise o pogrešnoj implementaciji koja se kroz buduće verzije ispravila.

 

Ali zašto ja to tebi objašnjavam, to bi ti trebao znati ;)

15 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...

Može li mi netko navesti kakvu korist ima netko tko dođe u posjed tog koda? U današnje vrijeme mi to izgleda kao da netko objavi skrivene propuste u MS-DOS-u.

Windows sa GNU licencom. 
Morao sam.

9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Envy kaže...
Thinker kaže...

Može li mi netko navesti kakvu korist ima netko tko dođe u posjed tog koda? U današnje vrijeme mi to izgleda kao da netko objavi skrivene propuste u MS-DOS-u.

Windows sa GNU licencom. 
Morao sam.

 

Bojim se da neće od Microsofta tako brzo išta biti pod GNU licencom. Vidiš da korisnici godinama spominju da bi trebalo napraviti Office za Linux pa ništa od toga, čak i da ide uz naplatu mislim da bi korisnici rado platili Office samo da se ne moraju patiti s Windowsima.

16 godina
online
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

Korist je velika za svakog koga zanima kako radi kernel (jezgra) Windows-a.

Iako se kernel mijenja od verzije do verzije dodavanjem novih funkcija, sadržava i ogroman dio starih.

To se lijepo može vidjeti ovdje:

http://www.geoffchappell.com/studies/windows/km/ntoskrnl/api/index.htm?tx=24;14

 

Naravno, izvorni kod i tih starih funkcija se možda mijenjao no nekako sumnjam u velike izmjene - možda ponajviše zbog sigurnosti a takve ne utječu na funkciju.

Najveća razlika je GUI i nove značajke (features) OS-a koje zapravo nisu dio jezgre.

 

Da je kod otvorenog tipa od ovoga bi se mogao razviti OS konkurentan najnovijim Windowsima, a ovako svatko tko razvija novi OS ili emulator Windowsa mora biti vrlo oprezan i bolje da ovo uopće ni ne gleda jer bi mogle slijediti tužbe.

Svemir.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera

-bit će mso for lin, ali neće bit gnu-licenca. (kao što već je npr antivirus, browser..).

-tip licence, ms je copyright-closed, ne open i nema nikakve veze za koju platformu radi, osim da je to uvjet za ulaz na platformu npr sony pa da mora pristati za ulaz. Linux ne brani closed.

-naravno, neće tad dolaziti predinstaliran na ubuntuu (jer je upravo zato ubuntu-canonical izbacio sve treće-strane) kao npr ms-font ili media kodeke dok npr mint to defalutno uključi pa juzeri mint dožive kao 'bolji' mada je isti i sve korisnik može dodati (ali canonical ne smije distribuirati, što kao razliku nitko ne doživljava, komercijala, tuđe.. a tad i plaćanje..).

 

tj ms ima poluge, kao mso, kao directx, kao smb, kao vs, kao font, kodek.. svašta, dok canonical nema ništa a dok je linux na 2% win na 92% nema ni posebnog smisla mso na lin. Obrnuto, i dalje će više linuxaša koristiti npr wine da bi koristili mso dok to ms ne napravi nativno ili će koristiti LO.. neki treći ili win ili cloud..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 17:02 (ihush).
9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Nuclear_Phoenix kaže...
digitall kaže...

hrpa toga pod haubom je jos uvijek ista ili slicna.

djelomicno i zbog guranja kompatibilnosti aplikacija tako da na win10 radi app napisana za win98.

ali sve to skupa je cak i manje bitno, uvjerljivo najvrijedniji je knowhow.. 

Koliko ja znam, prave kompatibilnosti nema nego se to radi preko onih appcompat "shimova" koji kad skuže da je aplikacija iz prošlog stoljeća dignu wrapper koji simulira stare pozive na WinAPI ili kamo već preko sebe na noviji API bez da aplikacija uopće zna da priča sa novim OSom. Dokle god nema egzotike i hackova koji su nužni za rad te neke prastare aplikacije, ona bi trebala raditi na svemu - zato uglavnom pucaju one aplikacije koje su malo previše kreativne i oslanjaju se na nedokumentirane pozive ili ovise o pogrešnoj implementaciji koja se kroz buduće verzije ispravila.

 

Ali zašto ja to tebi objašnjavam, to bi ti trebao znati ;)

naravno, to se podrazumjeva

samo bi joj dodao da je od xp-a do desetke jako velika kolicina winapi-ja jos uvijek ista.

pod haubom je vjerojatno nešto izmjenjeno (vjerojatno dosta toga i nije), ali sami pozivi, ulazni i izlazni paramteri vecinom isti..

a sami frameworci (preko kojih se uglavnom radi) vec znaju kako ce komunicirati s kojoj verzijom os-a.. ne znam tko u danasnje vrijeme zove direktno winapi.. osim nekih low stvari tipa drivera i sl.

 

čak sam prije par godina čitao nešto o tome, zašto windowsi iz korijena ne promijene neke stvari, glavni razlog je legacy softver/hardver

9 godina
offline
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

OK, nakon što smo tu nabrojali hrpu korisnih informacija što se može i ne može s programskim kodom Windowsa XP i nakon što mi je Aldo dodijelio par komada TD-a, spomenut ću ovo:

 

http://techgenix.com/windows-core-os/#:~:text=In%20short%2C%20Microsoft%27s%20Windows%20Core,of%20a%20Windows%20operating%20system.

 

https://www.windowslatest.com/2020/03/23/microsoft-accidentally-confirms-windows-10s-future-os/

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...
* * *

Bojim se da neće od Microsofta tako brzo išta biti pod GNU licencom. * * *

Ali generalno i ne treba. Microsoft je privatna kompanija i nema potrebe nešto svoje da daje. Ne bih ni ja, a ne bi ni ti.

To što je XP i njegova serverska Server 2003 derivacija procurila kao otvoreni kod, mislim da malo kome može poslužiti osim za možda pravljenje boljih emulatora. Primjerice već vidim kako VMware trlja ruke.

9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Envy kaže...

Ali generalno i ne treba. Microsoft je privatna kompanija i nema potrebe nešto svoje da daje. Ne bih ni ja, a ne bi ni ti.  ***

 

Da, to sam i mislio kad sam napisao da neće. Jedino mi nije jasna Microsoftova politika da za Linux nema čak niti Office 365 nativnu podršku. Ovo kroz wrappere i 3rd party minimalištičke browser-appse ne računam kao nativnu podršku.

 

Inače, Microsoft o ovom Core OS-u sanja još od vremena kada su bili fokusirani i na Windows Mobile platformu, makar, po koracima koje rade, nisu ni sami sigurni bi li piškili ili kakili.

16 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...

OK, nakon što smo tu nabrojali hrpu korisnih informacija što se može i ne može s programskim kodom Windowsa XP i nakon što mi je Aldo dodijelio par komada TD-a, spomenut ću ovo:

 

http://techgenix.com/windows-core-os/#:~:text=In%20short%2C%20Microsoft%27s%20Windows%20Core,of%20a%20Windows%20operating%20system.

 

https://www.windowslatest.com/2020/03/23/microsoft-accidentally-confirms-windows-10s-future-os/

 

 Moram reći da ne kužim poveznicu između članka i ovih linkova. To što imaju u proizvodnji novi OS koji ide drugom logikom i na drugim temeljima ne mijenja "šansu" da je u trenutnim windowsima dio koda još od XP-a.

 

Čak štoviše, radim kao programer i mogu reći da je i među različitim projektima dobar dio koda isti jer se kopira iz postojećeg projekta. Zašto izmišljati toplu vodu ako je već izmišljena, a rokovi su uvijek problem. Naravno da je i brže i lakše kopirati logiku koju već imaš i samo po potrebi promjeniti ulazne i izlazne parametre nego sve kucati od nule. Tim više ako nikada nije bilo pritužbi na taj dio postojećeg koda, a ako ga pišeš iz nule je veća šansa da napraviš grešku. Ako nije bilo poslovnih ili logičkih potreba da se dio koda mijenja i/ili piše od nule garantirano ga neće pisati...

15 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera

.. i zato je beskorisno 'normalnim' programerima osim wanabeehakerima od kojih oni koiji nešto znaju pa bi mogli nešto zapravo ne trebaju source kompletnog osa, tj to je usporedivo s npr elektro shemom nekog uređaja ili bilo kojim designeom a copypaste je zabranjen svime pod copyrightom + lako dokaziv (kao prepisane diplome i sl..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice