3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam preživ

poruka: 33
|
čitano: 6.374
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam preživ".
15 godina
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr

Na kraju nije, kolko god paradoksalno zvucalo...Mi imamo obalu do koje 200 miljona evropljana moze doc autom. zato turizam nikad kod nas nebu propo, a drzava ce bit svedena na uhljebe i turisticke djelatnike. Naravno da ce se zbog korone mjenjat neke stvari, al srz nema sanse...

 
4 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam preživ

Turizam propada jedino u slučaju rata i ekološke katastrofe. Živjet će zahvaljujući covid putovnicama, ali pitanje je kakav? I do sada smo imali najmanju potrošnju po turistu na mediteranu. A realno koga normalnog može privući primjerice Vir ili onaj čitav potez od trogira do makarske (vidim da su betonizacija i apartmanizacija zahvatile i istru). Tamo ja ne idem da mi plate, a zamisli tek nekog dobrostojećeg skandinavca!?

Računajte samo na najniži sloj srednje i istočne europe, mislim pa i ti ljudi moraju negdje na more, zar ne?

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
ludizao kaže...

Baš me zanima hoće li se dosjetiti da je Hr turizam preskup za to što nudi. Svi samo žele zgrnuti što više para, a to što je usluga nerijetko sramotno loša ih ne brine. Deviza bude već došao netko drugi pa ćemo i njemu podvaliti.

 Do prije 10 godina bih se slozio sa tobom bespogovorno, no kako radi posla putujem doslovno na sve kontinente (Antartika iskljucena) i nakon sto sam odsjedao u mnogobrojnim hotelima, iz prve ruke ti mogu reci da smo za 90% svjetskih turistickih destinacija svjetlosnim godinama ispred.

 

Iako olako mozemo ocijeniti nas turizam kao prodavanje sunca i mora, nasi restorani, gostoljubivost, kvaliteta hrane, ali i sam osjecaj da te nitko ne gleda drugacije (jako cesto zanemarena stavka ali iznimno bitan osjecaj u turizmu kad si i sam turist) je iz mog iskustva neprevazidjen.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
4 1 hvala 0
9 godina
online
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
ludizao kaže...

Baš me zanima hoće li se dosjetiti da je Hr turizam preskup za to što nudi. Svi samo žele zgrnuti što više para, a to što je usluga nerijetko sramotno loša ih ne brine. Deviza bude već došao netko drugi pa ćemo i njemu podvaliti.

 Generaliziraš... i to "na najjače". Ti koji "podvaljuju" ne opstaju dugo... pogotovo u današnje vrijeme. Dođi malo u Istru pa pogledaj kako turizam izgleda... obiđi koji agroturizam, uzmi nekog vodiča, obiđi kulturno-povijesne sadržaje... da ne nabrajam... nije sve sunce i more.

Moj PC  
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
ludizao kaže...

Baš me zanima hoće li se dosjetiti da je Hr turizam preskup za to što nudi. Svi samo žele zgrnuti što više para, a to što je usluga nerijetko sramotno loša ih ne brine. Deviza bude već došao netko drugi pa ćemo i njemu podvaliti.

 U našem dijelu Jadrana ima kvalitetnih mjesta za odmor. Naglašavam - odmor. Pritom ne mislim na ružne betonske apartmane u kojima se osjećaš kao da si u kokošinjcu i moraš trpiti susjednog gosta kat više ili niže od tebe dok tulumari do zore. Od Istre prema jugu moguće je pronaći i malo izoliranije kuće i vile (s bazenom) u kojima je moguć pravi odmor, a opet, nisu toliko izolirane da se ne bi moglo autom doći do mora ili nekog odredišta za izlet. I takav smještaj košta malo više, ali opet nije nedostižan ako se ne traži meso u zlatnim listićima i maslinovo ulje od 5720 maslina namjenski odvojenih za par litara ulja (reklama iz medija).

 

Ako misliš na prosječni turizam u iznajmljenoj sobi ili slabijem apartmanu, te zabavu na rivi u lokalnoj slastičarnici uz lokalni band koji reve "Iiiiiiiii, vino na usnama", onda to nije odmor. Barem nije meni. Sada je malo teže privući goste zbog korone, ali će doći oni kojima je, prije svega, sjeverni Jadran, blizu za dolazak i odlazak autom.

 

A podvala ima. Slika apartmana na internetu je jedno, a stvarnost nakon dolaska na lice mjesta je drugo. 

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
syncmaster245b kaže...

Iako olako mozemo ocijeniti nas turizam kao prodavanje sunca i mora, nasi restorani, gostoljubivost, kvaliteta hrane, ali i sam osjecaj da te nitko ne gleda drugacije (jako cesto zanemarena stavka ali iznimno bitan osjecaj u turizmu kad si i sam turist) je iz mog iskustva neprevazidjen.

Zato stranci koji unajme apartman opsjedaju lokalni Lidl i tamo se hrane. Navečer izađu na rivu, prošetaju, pojedu sladoled ili sjednu na čašu vina i mole boga da negdje zasvira gitara s bezvremenskim hitovima. To ti je prosječni turist. Za one dubljeg džepa, u hotelu s 5* organizira se koncert klasike ili neki solist i to se dodatno debelo naplati uz večeru s kvalitetnim vinom. Uglavnom vlada dosada, a to gosti dubljeg džepa odmah primijete. Možeš ti njih animirati do mile volje, ali osim beach lounge bara koji drži visoke cijene da odbije sirotinju, duge zabave nerijetko nema. Sve ovo pišem iz osobnog iskustva, a lokaciju neću imenovati.

3 godine
odjavljen
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
zelenapaprika kaže...
syncmaster245b kaže...

Iako olako mozemo ocijeniti nas turizam kao prodavanje sunca i mora, nasi restorani, gostoljubivost, kvaliteta hrane, ali i sam osjecaj da te nitko ne gleda drugacije (jako cesto zanemarena stavka ali iznimno bitan osjecaj u turizmu kad si i sam turist) je iz mog iskustva neprevazidjen.

Zato stranci koji unajme apartman opsjedaju lokalni Lidl i tamo se hrane. Navečer izađu na rivu, prošetaju, pojedu sladoled ili sjednu na čašu vina i mole boga da negdje zasvira gitara s bezvremenskim hitovima. To ti je prosječni turist. Za one dubljeg džepa, u hotelu s 5* organizira se koncert klasike ili neki solist i to se dodatno debelo naplati uz večeru s kvalitetnim vinom. Uglavnom vlada dosada, a to gosti dubljeg džepa odmah primijete. Možeš ti njih animirati do mile volje, ali osim beach lounge bara koji drži visoke cijene da odbije sirotinju, duge zabave nerijetko nema. Sve ovo pišem iz osobnog iskustva, a lokaciju neću imenovati.

 Hvar?

Ali nemoj tako u Splitu imas 60 standova sa jednodnevnim ekskurzijama, bilo brodom bilo autobusom. 

11 godina
neaktivan
offline
3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam preživ

Moja stara ima 2 apartmana koja naplacuje 55 eura. Dakle soba kuhinja wc klima wifi lezaljke rostilj svasta nesto.. Apartmani su stvarno cisti i uredni i iskreno da dolazim na godisnji nebi imao nista protiv takvog apartmana. Svaki gosti imaju neke zahtjeve koje im ona se potrudi napravit. Dapace vecina gostiju budu takvi da je uvijek iskoristavaju za svake sitnice i gluposti ali osobi koji ima 2200 kn nema druge nego da se tim bavi jer inace bi kopala po kontenjeru...

Problem hrvatskog turizma je sto traje 2 mjeseca i sto ljudi iznajmljuju supu od garaze da popune kucni budzet pa se onda svi iznajmljivaci trpaju pod isti kos.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
hrvatski jal na maximali...samo ovi koji se ne bave turizmom i naravno uhljebi misle da su pripadnici turističke industrije svi od reda milijarderi

u stvarnosti većina nas ima manje nego mnogi uhljebi koji lade jaja i ne rade ništa...za razliku od nas kojima radno vrijeme ne POSTOJI...od početka do kraja sezone radi se svaki dan bez iznimke


odmah iz ovih stopa bi izabrao uhljebničku netto plaću i radno vrijeme

više kukolja ima među turistima nego među braćom i sestrama po turizmu

i da moj stari je u tim vodama još tamo od 70'...samo njegov put je oduvijek bio HARD WAY:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.3.2021 15:26 (HCMAA).
Moj PC  
4 3 hvala 0
4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
veliki pero kaže...
zelenapaprika kaže...
syncmaster245b kaže...

Iako olako mozemo ocijeniti nas turizam kao prodavanje sunca i mora, nasi restorani, gostoljubivost, kvaliteta hrane, ali i sam osjecaj da te nitko ne gleda drugacije (jako cesto zanemarena stavka ali iznimno bitan osjecaj u turizmu kad si i sam turist) je iz mog iskustva neprevazidjen.

Zato stranci koji unajme apartman opsjedaju lokalni Lidl i tamo se hrane. Navečer izađu na rivu, prošetaju, pojedu sladoled ili sjednu na čašu vina i mole boga da negdje zasvira gitara s bezvremenskim hitovima. To ti je prosječni turist. Za one dubljeg džepa, u hotelu s 5* organizira se koncert klasike ili neki solist i to se dodatno debelo naplati uz večeru s kvalitetnim vinom. Uglavnom vlada dosada, a to gosti dubljeg džepa odmah primijete. Možeš ti njih animirati do mile volje, ali osim beach lounge bara koji drži visoke cijene da odbije sirotinju, duge zabave nerijetko nema. Sve ovo pišem iz osobnog iskustva, a lokaciju neću imenovati.

 Hvar?

Ali nemoj tako u Splitu imas 60 standova sa jednodnevnim ekskurzijama, bilo brodom bilo autobusom. 

 Sjevernije.

 

Štandova ima svugdje po Jadranu. To nije vrsta zabave ili razina usluge koju lovatori misle platiti. Traže se unikatni doživljaji  / iskustvo za probrano društvo. Istrani to znaju ponuditi. Masovno iskustvo na starom drvenom brodu uz treštanje razglasa, malo ribica i tikvica s roštilja s krme i loše vino nisu takvo iskustvo. Ili autobus. Ni Ronaldo se nije vozio autobusom s aerodroma i natrag kada je bio u Dubrovniku. :-)

4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
Horatio_Hornblower kaže...

Moja stara ima 2 apartmana koja naplacuje 55 eura. Dakle soba kuhinja wc klima wifi lezaljke rostilj svasta nesto.. Apartmani su stvarno cisti i uredni i iskreno da dolazim na godisnji nebi imao nista protiv takvog apartmana. Svaki gosti imaju neke zahtjeve koje im ona se potrudi napravit. Dapace vecina gostiju budu takvi da je uvijek iskoristavaju za svake sitnice i gluposti ali osobi koji ima 2200 kn nema druge nego da se tim bavi jer inace bi kopala po kontenjeru...

Problem hrvatskog turizma je sto traje 2 mjeseca i sto ljudi iznajmljuju supu od garaze da popune kucni budzet pa se onda svi iznajmljivaci trpaju pod isti kos.

 

 Znači, ima 2200 kuna penzije (ne piše da je u pitanju penzija, ali vjerojatno jest) i ima 2 apartmana. Prema kojem kriteriju bi ona kopala po kontejneru? S 2 apartmana u vlasništvu? Prvo, nije nikako siromašna ako ima 2 apartmana. Drugo, stavila ih je u funkciju, kako se to lijepo kaže i dodatno zarađuje. Tako da mi je tvoje stavljanje vlastite majke u korelaciju s kontejnerom potpuno neshvatljivo.

 

Jedan od problema hrvatskog turizma jer da su mnogi u toj djelatnosti vidjeli način brzog stjecanja novca bez puno truda. Moja kolegica iz Splita nekoliko je godina selila iz svog stana nekome od rodbine kako bi mogla iznajmiti vlastiti stan za vrijeme festivala Ultra, a i mimo njega. Ljudi se snalaze. 

4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
HCMAA kaže...
hrvatski jal na maximali...samo ovi koji se ne bave turizmom i naravno uhljebi misle da su pripadnici turističke industrije svi od reda milijarderi

u stvarnosti većina nas ima manje nego mnogi uhljebi koji lade jaja i ne rade ništa...za razliku od nas kojima radno vrijeme ne POSTOJI...od početka do kraja sezone radi se svaki dan bez iznimke


odmah iz ovih stopa bi izabrao uhljebničku netto plaću i radno vrijeme

 Znači, ti bi uhljebničku plaću, ali nisi napisao koju. Prema DZS-u, prosjek plaće za 2020. ("DISTRIBUCIJA NETO I BRUTO PLAĆA PREMA KVARTILIMA ZA SIJEČANJ 2020.") prema kvartilima: 4 489 kn, 5 846 kn , 7 890 kn. A može i prema decilima ("DISTRIBUCIJA NETO I BRUTO PLAĆA PREMA DECILIMA ZA SIJEČANJ 2020."), pa je najniža 3 738 kuna, a najviša 10 416 kuna.


Reci koju bi, pa da znamo usporediti.

 

Pripadnici turističke industrije koje ja poznajem od malih nogu, bave se time, dakle, jako dugo i žive više nego solidno. Je, narade se 4 do 4 i pol mjeseca u godini (lipanj, srpanj, kolovoz, rujan i do 15.10. ako je lijepo vrijeme), a ostalo uživaju. Predsezona im nije napor je su odmorni, a u posezoni nekako skupe snagu da dovrše posao (jasno, u godinama prije korone). Nerijetko radim 6-7 dana za fiksnu plaću koja je iznad hrvatskog prosjeka. Cijelu godinu. Nisam uhljeb, ako te to zanima.


P.S. Nadam se da ćemo uspjeti dovršiti konstruktivnu raspravu prije no što me izbace s foruma. Jer me stvarno zanima tvoj pogled na tuđi rad. Ovako ispada da za tebe radno vrijeme ne postoji, a da drugi svi sišu kavu u kafiću cijelo radno vrijeme. Što ti ja iz prve ruke mogu napisati da nije točno.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.3.2021 16:43 (zelenapaprika).
11 godina
neaktivan
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
zelenapaprika kaže...
Horatio_Hornblower kaže...

Moja stara ima 2 apartmana koja naplacuje 55 eura. Dakle soba kuhinja wc klima wifi lezaljke rostilj svasta nesto.. Apartmani su stvarno cisti i uredni i iskreno da dolazim na godisnji nebi imao nista protiv takvog apartmana. Svaki gosti imaju neke zahtjeve koje im ona se potrudi napravit. Dapace vecina gostiju budu takvi da je uvijek iskoristavaju za svake sitnice i gluposti ali osobi koji ima 2200 kn nema druge nego da se tim bavi jer inace bi kopala po kontenjeru...

Problem hrvatskog turizma je sto traje 2 mjeseca i sto ljudi iznajmljuju supu od garaze da popune kucni budzet pa se onda svi iznajmljivaci trpaju pod isti kos.

 

 Znači, ima 2200 kuna penzije (ne piše da je u pitanju penzija, ali vjerojatno jest) i ima 2 apartmana. Prema kojem kriteriju bi ona kopala po kontejneru? S 2 apartmana u vlasništvu? Prvo, nije nikako siromašna ako ima 2 apartmana. Drugo, stavila ih je u funkciju, kako se to lijepo kaže i dodatno zarađuje. Tako da mi je tvoje stavljanje vlastite majke u korelaciju s kontejnerom potpuno neshvatljivo.

 

Jedan od problema hrvatskog turizma jer da su mnogi u toj djelatnosti vidjeli način brzog stjecanja novca bez puno truda. Moja kolegica iz Splita nekoliko je godina selila iz svog stana nekome od rodbine kako bi mogla iznajmiti vlastiti stan za vrijeme festivala Ultra, a i mimo njega. Ljudi se snalaze. 

 Jer da nema toga kopala bi po kontenjeru...

Da ne govorim o tome koliko se isto placa drzavi. Plus koliko u proljece ima ulaganja svake godine (ako zaradi na jednom cca 4000 eura vraca sigurno 1000 1500 nazad) ... Ne kazem ja sretna je ona sa tim ali da su to neki novci za lukzus nisu...

11 godina
neaktivan
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
zelenapaprika kaže...
HCMAA kaže...
hrvatski jal na maximali...samo ovi koji se ne bave turizmom i naravno uhljebi misle da su pripadnici turističke industrije svi od reda milijarderi

u stvarnosti većina nas ima manje nego mnogi uhljebi koji lade jaja i ne rade ništa...za razliku od nas kojima radno vrijeme ne POSTOJI...od početka do kraja sezone radi se svaki dan bez iznimke


odmah iz ovih stopa bi izabrao uhljebničku netto plaću i radno vrijeme

 Znači, ti bi uhljebničku plaću, ali nisi napisao koju. Prema DZS-u, prosjek plaće za 2020. ("DISTRIBUCIJA NETO I BRUTO PLAĆA PREMA KVARTILIMA ZA SIJEČANJ 2020.") prema kvartilima: 4 489 kn, 5 846 kn , 7 890 kn. A može i prema decilima ("DISTRIBUCIJA NETO I BRUTO PLAĆA PREMA DECILIMA ZA SIJEČANJ 2020."), pa je najniža 3 738 kuna, a najviša 10 416 kuna.


Reci koju bi, pa da znamo usporediti.

 

Pripadnici turističke industrije koje ja poznajem od malih nogu, bave se time, dakle, jako dugo i žive više nego solidno. Je, narade se 4 do 4 i pol mjeseca u godini (lipanj, srpanj, kolovoz, rujan i do 15.10. ako je lijepo vrijeme), a ostalo uživaju. Predsezona im nije napor je su odmorni, a u posezoni nekako skupe snagu da dovrše posao (jasno, u godinama prije korone). Nerijetko radim 6-7 dana za fiksnu plaću koja je iznad hrvatskog prosjeka. Cijelu godinu. Nisam uhljeb, ako te to zanima.


P.S. Nadam se da ćemo uspjeti dovršiti konstruktivnu raspravu prije no što me izbace s foruma. Jer me stvarno zanima tvoj pogled na tuđi rad. Ovako ispada da za tebe radno vrijeme ne postoji, a da drugi svi sišu kavu u kafiću cijelo radno vrijeme. Što ti ja iz prve ruke mogu napisati da nije točno.

 Samo netko ko nije radio u turistickoj bransi mote vako nesto napisat...

4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
Horatio_Hornblower kaže...
zelenapaprika kaže...
Horatio_Hornblower kaže...

Moja stara ima 2 apartmana koja naplacuje 55 eura. Dakle soba kuhinja wc klima wifi lezaljke rostilj svasta nesto.. Apartmani su stvarno cisti i uredni i iskreno da dolazim na godisnji nebi imao nista protiv takvog apartmana. Svaki gosti imaju neke zahtjeve koje im ona se potrudi napravit. Dapace vecina gostiju budu takvi da je uvijek iskoristavaju za svake sitnice i gluposti ali osobi koji ima 2200 kn nema druge nego da se tim bavi jer inace bi kopala po kontenjeru...

Problem hrvatskog turizma je sto traje 2 mjeseca i sto ljudi iznajmljuju supu od garaze da popune kucni budzet pa se onda svi iznajmljivaci trpaju pod isti kos.

 

 Znači, ima 2200 kuna penzije (ne piše da je u pitanju penzija, ali vjerojatno jest) i ima 2 apartmana. Prema kojem kriteriju bi ona kopala po kontejneru? S 2 apartmana u vlasništvu? Prvo, nije nikako siromašna ako ima 2 apartmana. Drugo, stavila ih je u funkciju, kako se to lijepo kaže i dodatno zarađuje. Tako da mi je tvoje stavljanje vlastite majke u korelaciju s kontejnerom potpuno neshvatljivo.

 

Jedan od problema hrvatskog turizma jer da su mnogi u toj djelatnosti vidjeli način brzog stjecanja novca bez puno truda. Moja kolegica iz Splita nekoliko je godina selila iz svog stana nekome od rodbine kako bi mogla iznajmiti vlastiti stan za vrijeme festivala Ultra, a i mimo njega. Ljudi se snalaze. 

 Jer da nema toga kopala bi po kontenjeru...

Da ne govorim o tome koliko se isto placa drzavi. Plus koliko u proljece ima ulaganja svake godine (ako zaradi na jednom cca 4000 eura vraca sigurno 1000 1500 nazad) ... Ne kazem ja sretna je ona sa tim ali da su to neki novci za lukzus nisu...

 Da nema toga...

 

Ali ima. I ima više nego mnogi koji nemaju ništa (jer su podstanari) ili otplaćuju 30 godina kredita za stan i paralelno podižu djecu na noge. Ako su sretni, nakon 35-40 godina rada možda će primiti mirovinu. I to je sve.

 

Da ne odemo u svađu, puno je toga (novca) uloženo kao početna investicija za uređivanje apartmana, riskatno je nuditi apartmane jer ne znaš tko će ti doći i što će uništiti, korona je smanjila prihode, lokalna samouprava čudno naplaćuje odvoz otpada (čini se da neki broje i krevete / goste)... Sve je to točno. Ali se ljudi i dalje time bave i ne odustaju. Da im je tako loše, odustali bi već odavno.

4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
Horatio_Hornblower kaže...
 Samo netko ko nije radio u turistickoj bransi mote vako nesto napisat...

EDIT: Ne možemo svi raditi u turizmu. Bit je da postoji što više različitih industrija. U nekoj boljoj budućnosti (makara i zamišljenoj) manje ćemo ovisit o turizmu. 

 

I nemoj vrijeđati. Mnogima u turizmu je do 2020. bilo jako dobro. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.3.2021 17:47 (zelenapaprika).
15 godina
neaktivan
offline
3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam preživ

Obzirom da malo toga je rečeno a slika govori više od 1000 riči u tom slučaju priložit ću video za pokazat i dočarat

 

 

Eeee pametnom dosta :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
zelenapaprika kaže...

 Sjevernije.

 

Štandova ima svugdje po Jadranu. To nije vrsta zabave ili razina usluge koju lovatori misle platiti. Traže se unikatni doživljaji  / iskustvo za probrano društvo. Istrani to znaju ponuditi. Masovno iskustvo na starom drvenom brodu uz treštanje razglasa, malo ribica i tikvica s roštilja s krme i loše vino nisu takvo iskustvo. Ili autobus. Ni Ronaldo se nije vozio autobusom s aerodroma i natrag kada je bio u Dubrovniku. :-)

 Ma pričaš, da ne kažem što. Sa iole pristojnijim budžetom imaš jahtu sa skiperom, i ako je obilazak nebrojenih zakutaka po tisućama otoka i razvedenoj obali dovoljna zabava ecclestoneima, gatesu, ili princu Williamu, onda neznam što bi ti. Dapače, ako si nabasaš na znalca ( atakve preopruče u svakoj marini) ne postoji što nemožeš doživjeti. Ja sam u mlađim danima na jadranu provodio ljeto na jedrilicama, golf terenima, jahanje konjima, ture quadovima, glide na padobranu, vodeno skijanje, bungee, izleti gliserima na slapove krke, i konobe za koje se dogovorilo društvo a meni bila hrana netom ulovljena. Neznam što bi još trebalo, pogotovo kad je društvo bilo aktivno i veselo. Najbolje iskustvo su bila nebrojena ronjenja, i za to postoje dogovori za izlete na olupine, i usput, sve to nije bio basnoslovni novac, samo je trebalo biti društvo koje je znalo gdje i kad. 

16 godina
offline
3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam preživ

Ponuda se u HR turizmu zadnjih godina lijepo diverzificirala i poboljšala, od kvalitetnih restorana do dodatnih sadržaja pogotovo vezanih uz aktivni turizam. Ono što nas muči je izrazita sezonalnost, mada je i to u Istri i na Kvarneru sve manje izraženo tj. pred i post sezona su sve bolje. 

Drugi problem su nedostatak plaža i parkinga, ali to su sve riješivi problemi, a što se tiče smještaja to će se samo regulirati tj tržište će :). Danas u doba Airbnb-a i Bookinga ne možeš dugo izdržati sa lošim smještajem i odnosom prema gostu. Radim puno sa iznajmljivačima i većina se stvarno trudi i svake godine ulaže u apartmane i kuće. Nemojte odmah pljuvati na prvu, samo na Krku ima valjda preko tisuću vila za odmor od renoviranih starina do modernih zdanja. 

Kada vidim vozni park gostiju ne bih se mogao složiti da su loše platežne moći, naravno ima i dobar dio "srednje niže" klase, ali i oni su potrošači :)

Zapitajte se kada ste bili negdje na GO deset dana, a da to nije bilo kod rodbine ili prijatelja na Jadranu pa pričajte o nižoj platežnoj moći 

 

COVID neće ubiti turizam, biti će jedna anomalija nakon koje će ljudi nastaviti putovati čim budu mogli, znam da ja jedva čekam!

 
4 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
overhaul kaže...
zelenapaprika kaže...

 Sjevernije.

 

Štandova ima svugdje po Jadranu. To nije vrsta zabave ili razina usluge koju lovatori misle platiti. Traže se unikatni doživljaji  / iskustvo za probrano društvo. Istrani to znaju ponuditi. Masovno iskustvo na starom drvenom brodu uz treštanje razglasa, malo ribica i tikvica s roštilja s krme i loše vino nisu takvo iskustvo. Ili autobus. Ni Ronaldo se nije vozio autobusom s aerodroma i natrag kada je bio u Dubrovniku. :-)

 Ma pričaš, da ne kažem što. Sa iole pristojnijim budžetom imaš jahtu sa skiperom, i ako je obilazak nebrojenih zakutaka po tisućama otoka i razvedenoj obali dovoljna zabava ecclestoneima, gatesu, ili princu Williamu, onda neznam što bi ti. Dapače, ako si nabasaš na znalca ( atakve preopruče u svakoj marini) ne postoji što nemožeš doživjeti. Ja sam u mlađim danima na jadranu provodio ljeto na jedrilicama, golf terenima, jahanje konjima, ture quadovima, glide na padobranu, vodeno skijanje, bungee, izleti gliserima na slapove krke, i konobe za koje se dogovorilo društvo a meni bila hrana netom ulovljena. Neznam što bi još trebalo, pogotovo kad je društvo bilo aktivno i veselo. Najbolje iskustvo su bila nebrojena ronjenja, i za to postoje dogovori za izlete na olupine, i usput, sve to nije bio basnoslovni novac, samo je trebalo biti društvo koje je znalo gdje i kad. 

 Ne razumijem tu lakoću vrijeđanja drugih. Stvarno ne razumijem. Kako nekome možeš napisati da priča da ne kažeš što? 

 

Gotovo sve što si opisao je - konfekcija. To nude skoro svi, osim golfa i konja jer to nemaju svi.

 

Tko smisli što originalniju ponudu, taj je pobjednik.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.3.2021 16:06 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
keke kaže...

Ponuda se u HR turizmu zadnjih godina lijepo diverzificirala i poboljšala, od kvalitetnih restorana do dodatnih sadržaja pogotovo vezanih uz aktivni turizam. Ono što nas muči je izrazita sezonalnost, mada je i to u Istri i na Kvarneru sve manje izraženo tj. pred i post sezona su sve bolje. 

Drugi problem su nedostatak plaža i parkinga, ali to su sve riješivi problemi, a što se tiče smještaja to će se samo regulirati tj tržište će :). Danas u doba Airbnb-a i Bookinga ne možeš dugo izdržati sa lošim smještajem i odnosom prema gostu. Radim puno sa iznajmljivačima i većina se stvarno trudi i svake godine ulaže u apartmane i kuće. Nemojte odmah pljuvati na prvu, samo na Krku ima valjda preko tisuću vila za odmor od renoviranih starina do modernih zdanja. 

Kada vidim vozni park gostiju ne bih se mogao složiti da su loše platežne moći, naravno ima i dobar dio "srednje niže" klase, ali i oni su potrošači :)

Zapitajte se kada ste bili negdje na GO deset dana, a da to nije bilo kod rodbine ili prijatelja na Jadranu pa pričajte o nižoj platežnoj moći 

 

COVID neće ubiti turizam, biti će jedna anomalija nakon koje će ljudi nastaviti putovati čim budu mogli, znam da ja jedva čekam!

 

I ja jedva čekam da COVID stane, da mogu putovati u inozemstvo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.3.2021 16:06 (zelenapaprika).
15 godina
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
zelenapaprika kaže...
I ja jedva čekam da COVID stane, da mogu putovati u inozemstvo.

 Gdje planiras da bi isao?

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
syncmaster245b kaže...
zelenapaprika kaže...
I ja jedva čekam da COVID stane, da mogu putovati u inozemstvo.

 Gdje planiras da bi isao?

 Skandinavske zemlje - ljeti. Zimi sam ih već obišao.

15 godina
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
zelenapaprika kaže...
syncmaster245b kaže...
zelenapaprika kaže...
I ja jedva čekam da COVID stane, da mogu putovati u inozemstvo.

 Gdje planiras da bi isao?

 Skandinavske zemlje - ljeti. Zimi sam ih već obišao.

 Od skandinavije sam jedino bio u Helsinkiju (4 puta po 3 dana u rasponu od 2 godine).

Iskustvo iz prve ruke.

Niti jednom mi nisu propustili dati do znanja da sam stranac u njihovoj zemlji.

 

Takodjer, u ondnosu na RH, preskupo i da ne spominjemo nezanimljivo (ok u mom slucaju rijec je o Finskoj, mozda je drugacije u ostatku skandinavije).

 

Uglavnom, pripremi se na otreznjenje ( primjeti da nisam upotrijebio rijec "razocarenje") i prosvijetljenje da turisticka ponuda kod nas zapravo uopce nije ni losa niti skupa.

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.3.2021 20:00 (syncmaster245b).
10 godina
neaktivan
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
ludizao kaže...

Baš me zanima hoće li se dosjetiti da je Hr turizam preskup za to što nudi. Svi samo žele zgrnuti što više para, a to što je usluga nerijetko sramotno loša ih ne brine. Deviza bude već došao netko drugi pa ćemo i njemu podvaliti.

 Kazes da postoji poduzetnicka grana u kojoj je cilj sto vise zaradit? Necuveno, kako se samo usuđuju? 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
2 2 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
zelenapaprika kaže...
syncmaster245b kaže...

Iako olako mozemo ocijeniti nas turizam kao prodavanje sunca i mora, nasi restorani, gostoljubivost, kvaliteta hrane, ali i sam osjecaj da te nitko ne gleda drugacije (jako cesto zanemarena stavka ali iznimno bitan osjecaj u turizmu kad si i sam turist) je iz mog iskustva neprevazidjen.

Zato stranci koji unajme apartman opsjedaju lokalni Lidl i tamo se hrane. Navečer izađu na rivu, prošetaju, pojedu sladoled ili sjednu na čašu vina i mole boga da negdje zasvira gitara s bezvremenskim hitovima. To ti je prosječni turist. Za one dubljeg džepa, u hotelu s 5* organizira se koncert klasike ili neki solist i to se dodatno debelo naplati uz večeru s kvalitetnim vinom. Uglavnom vlada dosada, a to gosti dubljeg džepa odmah primijete. Možeš ti njih animirati do mile volje, ali osim beach lounge bara koji drži visoke cijene da odbije sirotinju, duge zabave nerijetko nema. Sve ovo pišem iz osobnog iskustva, a lokaciju neću imenovati.

 Ne znam koja je to lokacija, ali Hvar nije. Probaj tamo steci iskustva 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
4 godine
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
syncmaster245b kaže...
zelenapaprika kaže...
syncmaster245b kaže...
zelenapaprika kaže...
I ja jedva čekam da COVID stane, da mogu putovati u inozemstvo.

 Gdje planiras da bi isao?

 Skandinavske zemlje - ljeti. Zimi sam ih već obišao.

 Od skandinavije sam jedino bio u Helsinkiju (4 puta po 3 dana u rasponu od 2 godine).

Iskustvo iz prve ruke.

Niti jednom mi nisu propustili dati do znanja da sam stranac u njihovoj zemlji.

 

Takodjer, u ondnosu na RH, preskupo i da ne spominjemo nezanimljivo (ok u mom slucaju rijec je o Finskoj, mozda je drugacije u ostatku skandinavije).

 

Uglavnom, pripremi se na otreznjenje ( primjeti da nisam upotrijebio rijec "razocarenje") i prosvijetljenje da turisticka ponuda kod nas zapravo uopce nije ni losa niti skupa.

 

 

 Moderator voli da se višestruko citira, pa višestruko citiram. 

 

U svakoj državi ćeš naletjeti na nekoga tko će te podsjetiti da si stranac. Baš zato je teško živjeti u stranoj zemlji jer si vječni stranac, ma što ti netko rekao kako mu je dobro, super, svi ga cijene i slično. Stranac si. Osoba drugog reda. Mene su u Norveškoj 2019. svojim ponašanjem podsjetili da sam stranac. Samo jednom. I to mi je doslovno jedino negativno iskustvo u tom dijelu svijeta. Finci već odavno imaju miješanu strukturu društva. Kada sam bio tamo 1999. pitali su me znam li koja je najveća nacionalna manjina u Finskoj. Ja sam mislio da je to zbog rata netko iz Hrvatske ili BiH, ali ne, bili su to Somalijci. Kasnije prilikom drugih dolazaka u Finsku nisam ulazio u takve rasprave ali je jedna njihova visokopozicionirana osoba sam u jednom govoru spomenula nepovoljan odnos drugih nacija u Finskoj i samih Finaca. Doduše, to nikada nisam pronašao u službenoj statistici o strukturi stanovnika.

 

texas.bug kaže...
zelenapaprika kaže...
syncmaster245b kaže...

Iako olako mozemo ocijeniti nas turizam kao prodavanje sunca i mora, nasi restorani, gostoljubivost, kvaliteta hrane, ali i sam osjecaj da te nitko ne gleda drugacije (jako cesto zanemarena stavka ali iznimno bitan osjecaj u turizmu kad si i sam turist) je iz mog iskustva neprevazidjen.

Zato stranci koji unajme apartman opsjedaju lokalni Lidl i tamo se hrane. Navečer izađu na rivu, prošetaju, pojedu sladoled ili sjednu na čašu vina i mole boga da negdje zasvira gitara s bezvremenskim hitovima. To ti je prosječni turist. Za one dubljeg džepa, u hotelu s 5* organizira se koncert klasike ili neki solist i to se dodatno debelo naplati uz večeru s kvalitetnim vinom. Uglavnom vlada dosada, a to gosti dubljeg džepa odmah primijete. Možeš ti njih animirati do mile volje, ali osim beach lounge bara koji drži visoke cijene da odbije sirotinju, duge zabave nerijetko nema. Sve ovo pišem iz osobnog iskustva, a lokaciju neću imenovati.

 Ne znam koja je to lokacija, ali Hvar nije. Probaj tamo steci iskustva 

 Nije Hvar. Na Hvaru nisam bio u životu i općenito ljeti izbjegavam srednju Dalmaciju. Tako da ne znam zašto ste zapeli za Hvar (čak dvojica). I drugdje ima hotela s 5* i imućnijih gostiju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.3.2021 15:31 (zelenapaprika).
3 godine
protjeran
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
Di si ti bija(bio) da ti je preskupo ?
9 godina
protjeran
offline
3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam preživ

Ne znam samo jel to njihovo isticanje hvara kao elitne lokacije govori više o njihovom neznanju ili bijedi elitnog turizma u hrvata. Čitav otok ima svega dva hotela s 5 🌟- malta iste veličine primjerice, ima dvadeset!

Realno, hdz je pozicionirao hrvatski turizam i hrvatsku spram EU, kao ono što je mexico SAD-u: odlagalište otpada, lager konobara, prostitutki i jeftine radne snage te turistička destinacija najsiromašnijih građana

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 3T: Panel rasprava na temu: Hoće li turizam pr
Spitfire_zg kaže...

Ne znam samo jel to njihovo isticanje hvara kao elitne lokacije govori više o njihovom neznanju ili bijedi elitnog turizma u hrvata. Čitav otok ima svega dva hotela s 5 🌟- malta iste veličine primjerice, ima dvadeset!

Realno, hdz je pozicionirao hrvatski turizam i hrvatsku spram EU, kao ono što je mexico SAD-u: odlagalište otpada, lager konobara, prostitutki i jeftine radne snage te turistička destinacija najsiromašnijih građana

 

Stvarno su siromašni sa tim silnim Audijima, BMW-eima i ostalim a da ne govorim o broju kampera i jedrilicama u čarteru 

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.3.2021 20:34 (keke).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice