10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

poruka: 29
|
čitano: 7.843
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih ".
12 godina
neaktivan
offline
10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

Naučio sam novu riječ: Popabirčiti. 

 

Ako ima netko low-key nepismen kao ja, evo:

 

pàbīrčiti

 

pàbīrčiti (što) nesvrš. ⟨prez. -īm, pril. sad. -čēći, gl. im. -čēnje⟩

 

Izvedeni oblici

Definicija

1. kupiti pabirke, kupiti ono što ostane (poslije žetve ili berbe); paljetkovati

2. (+ pejor.) skupljati sitnice, ostatke s raznih strana [pabirčiti tuđe izreke]

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

a di je watchdogs

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

Prokleti alkohol

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Za novu rubriku, Lockdown nuspojave.
https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
0 0 hvala 0
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Toplo preporučam Hacknet!
Kupio sam ga čim je izašao. Prešao sam ga barem 5 puta dosad i svaki put je bio drugačiji. Igra nije potpuno linearna te ima nekoliko različitih pristupa ("pozitivci, negativci"). Ja sam se jako iznenadio kad sam na četvrtom playthrough-u uspio zaustaviti protivnikov counterhack i hakirao njega. Na kraju sam išao raditi za njega.

E, da, još jedan pro: Možeš otvoriti vlastiti CD Tray preko igre!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Kako se zove ona igrica, multiplayer gdje u assembly-u kreiraš neke programe koji se bore za memoriju i cpu vrijeme?
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.4.2021 11:13 (ccc2002).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Najbolji/najgori moment - moment je umnožak sile i kraka na kojem ta sila djeluje.
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
kicklOp kaže...
Najbolji/najgori moment - moment je umnožak sile i kraka na kojem ta sila djeluje.

 

Osim kad nije.

Svemir.
14 godina
offline
10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

Bilo bi fora da se preko njih može naučiti stvarno kako hakirati. Koje programe koristiti itd.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Onda to nebi bila igrica.

14 godina
offline
10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

A Hacker Evolution? Ja sam po tom udarao u mlađim danima, znam da mi je to tada izgledalo wow 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

kako sam s gustom procitao nesto sto se tice obicnih igara.

 

doduse uopce nisam znao za ovu nishu i bas mi je otvorilo oci.

 

mala ispravka - kad se sa srcem asembliralo u ZX-a svaki bajt je znacio:

 

"Dapače – čudo je što su sve programeri uspjeli ugurati u 48 kilobajta (da, 48 kB – 48 tisuća BAJTOVA)"

 

realno od tih 48kB - 49152 koji su slijedili nakon 16384 bajta ROM-a nisu bas bili skroz na raspolaganju;

naime na toj adresi je pocimao i "VRAM" pa printer buffer, pa sistemske varijable, pa malo rezervirane memorije.

Uglavnom "bez kostiju" je ostalo nekad mocno puno 40kB ;-)

 

A Drago, ako se zaris i palis na te igre, zasto ne onda opletes po pravom CTF-u?

 

https://ctf.hackthebox.eu/

https://infosecwriteups.com/beginners-guide-to-ctfs-c934a0d7f5f9

https://hackaday.com/tag/capture-the-flag/

 

(mislim ako potajno nisi vec neka glava "takvih i takovih" operacija :-)

 

  

 

 

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s

Istina je, na Spectrumu je za kod bilo oko 42 kB, otprilike kao i na Amstradu koji je imao 64kB memorije, ali veću rezoluciju pa mu je trebalo i vše VRAM-a. Ali kad sam rekao 48 kilobajta računao sam i na tu ekransku memoriju koju vidimo dok igramo. U stvarnosti .bin fajlovi na kaseti imaju 22 i 25 kB za Hacker I i II. Dakle i manje. Lords of Midnight s tisućama lokacija, vojski, logikom iza toga - 37 kB. Štedljivi bili programeri u to doba.

 

 

 

 

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Drago kaže...

Istina je, na Spectrumu je za kod bilo oko 42 kB, otprilike kao i na Amstradu koji je imao 64kB memorije, ali veću rezoluciju pa mu je trebalo i vše VRAM-a. Ali kad sam rekao 48 kilobajta računao sam i na tu ekransku memoriju koju vidimo dok igramo. U stvarnosti .bin fajlovi na kaseti imaju 22 i 25 kB za Hacker I i II. Dakle i manje. Lords of Midnight s tisućama lokacija, vojski, logikom iza toga - 37 kB. Štedljivi bili programeri u to doba.

 

 

 

 

 

 

 Ma odista nisam htio cjepidlaciti - ali tada je to bilo golemo. danas ove krmenadle od igara deru neke silne stotine GB. da mi je znati sto naguravaju u iste gige - mislim znam da su na Wii-ju namjerno trpali garbage u ISO, cisto da popune prazninu u dusi. sta reci?

 

slusam opet rambov session od sinoc i sretan sam i bericetan - em je covjek ziv, em sviraju ko gromovi. prvi koncert nakon turobne 2020 koju uvijek nekako podsvjesno preskocim kad brojim na prste...

 

nego, jel slijedi i clanak od filmovima, tako mi omiljenog filma djetinjstva s broderickom na ilustraciji clanka?

 

i knjige s tom tematikom bi bilo lijepo spomenuti, da ne kvarim nekakve buduce napise.

tek nedavno procitaj Stollov "kuckoo's egg" prema Caricevoj preporuci.

napravio sam i fact check nakon citanja i bilo mi je zanimljivo kako je Stoll izmastao hrpu toga i poslije malo promijenio istinu - kao npr. tko je dosao na ideju honeypota :-) sta ti je ljubav!

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s

Trebao je biti okvir o War Gamesu, ali sam odustao jer je tekst ogroman.

 

Stolla sam nekome posudio prije skoro 30 godina i nikad ga nisam dobio nazad. Nisam imao pojma da je "uljepšavao" stvari - prvi glas. Knjiga mi je na momente bila stravično dosadna (on i cura šiju pokrivač, govore s ruskim naglaskom i te fore - htio samo čitati o hakeru).

 

Znam da je kasnije napravio karijeru od serkanja po tehnologiji i informatici.

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
nikola kaže...

 Ma odista nisam htio cjepidlaciti - ali tada je to bilo golemo. danas ove krmenadle od igara deru neke silne stotine GB. da mi je znati sto naguravaju u iste gige - mislim znam da su na Wii-ju namjerno trpali garbage u ISO, cisto da popune prazninu u dusi. sta reci?

  

 

Teksture recimo... Pogledaj na 4k png u prilogu, 250mb za jednu teksturu. Humongous install za fallout 1 je bio cijeli cd... ili dvije i po teksture :D

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2021 0:02 (Dr. Zoidberg).
3 godine
neaktivan
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Aha da, sjetio sam se imena one igrice.

https://en.wikipedia.org/wiki/Core_War

Core war.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2021 7:25 (ccc2002).
 
2 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
@drago:

Imaš i danas "frikove" koji će u 64kb i manje svašta natrpati, baš je nedavno demoscena u Njemačkoj proglašena nematerijalnom kulturnom imovinom pod zaštitom UNESCO-a
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2021 8:27 (ccc2002).
15 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Drago kaže...

Trebao je biti okvir o War Gamesu, ali sam odustao jer je tekst ogroman.

 

Stolla sam nekome posudio prije skoro 30 godina i nikad ga nisam dobio nazad. Nisam imao pojma da je "uljepšavao" stvari - prvi glas. Knjiga mi je na momente bila stravično dosadna (on i cura šiju pokrivač, govore s ruskim naglaskom i te fore - htio samo čitati o hakeru).

 

Znam da je kasnije napravio karijeru od serkanja po tehnologiji i informatici.

 

 

 osim što je napis tradicionalno iznad ionako visoko podignute letvice, podsjetio si me na smijuriju kad sam u antikvarijatu (poslije puno godina uzaludnog traženja po kući) (ot)kupio svoju (i jednu od najdražih uopće) knjigu "tranzitna stanica" clifforda simaka (znam da je bila - i sad je ponovo - moja jer su unutra nasumice štambilji s mojim imenom i prezimenom). pa ti posuđuj 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
online
10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

Moja omiljena (iako samo rubno spada u temu)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
10 najboljih hakerskih i programerskih igara svih

Meni najdraza je Aircrack-ng a vjerujem da je susjedima najgora.

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Susjede boli taki, da ih pitaš passphrase dobio bi passphrase.

passphrase od wifija se obično dijeli svim gostima koji pitaju.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.4.2021 8:54 (ccc2002).
16 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Ajar kaže...

 osim što je napis tradicionalno iznad ionako visoko podignute letvice, podsjetio si me na smijuriju kad sam u antikvarijatu (poslije puno godina uzaludnog traženja po kući) (ot)kupio svoju (i jednu od najdražih uopće) knjigu "tranzitna stanica" clifforda simaka (znam da je bila - i sad je ponovo - moja jer su unutra nasumice štambilji s mojim imenom i prezimenom). pa ti posuđuj 

 ovo me bas uveselilo - mislim samo zato jer ima happy ending. al brate, kakvom si to panju posudio knjigu kad nije dobacio ni do ex librisa?

 

sjetio si me na epizodu kad mi je na ebayu davno-davno promakla jedna ploca - "pametniji ili gluplji covek biva kad..." - netko mi ju maznuo ispred nosa.

tada se jos moglo vidjeti tko je bio kupac; ime me zaintrigiralo pa sam se i javio liku.

 

uglavnom, uspostavilo se da je kupac bio upravo jedan moj kompic - Uli glavom i bradom - kojeg sam upoznao s pomenutim albumom, goodinama ranije.

malo me siljio. plocu nije dao :-)  doduse nabavio sam istu par godina kasnije...

 

 

 

 

 

14 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Dr. Zoidberg kaže...
nikola kaže...

 Ma odista nisam htio cjepidlaciti - ali tada je to bilo golemo. danas ove krmenadle od igara deru neke silne stotine GB. da mi je znati sto naguravaju u iste gige - mislim znam da su na Wii-ju namjerno trpali garbage u ISO, cisto da popune prazninu u dusi. sta reci?

  

 

Teksture recimo... Pogledaj na 4k png u prilogu, 250mb za jednu teksturu. Humongous install za fallout 1 je bio cijeli cd... ili dvije i po teksture :D

 

 Da. Tada su "bajti" bili limitirani hardverom pa se kôd češljao uzduž i poprijeko inače ga bog isus ne bi upogonio (naprosto zbog veličine). Danas je to sve hrpa ljenguza  pa svaki drugi bloatware ima po pola gige jer eto - 32 gige rama, 5 ssda, procesor dovoljan za pogonit sve kompjutere svijeta od pre 30 godina itd.

 

Ima se, može se.. lako za vizualne grimase u igricama gdje to ipak ima smisla (nema kvalitete slike bez mnogo mnogo gigi) ali što li guraju u sve ove "skini softver da otključaš potpuni potencijal tvog novog komada hardvera sa RGB podesivim ledicama za neponovljiv user experience" pa ti par takvih programa pojede 5 giga na Cu sam tak.

 

Apropo teme, nakon onog filma s Angelinom kako "heka" nije bilo kuće u ulici u kojoj se PC nije iskopčavao iz struje iako nitko nije imao internet. A i monitor također se iskapčao jer nedaj bog.

 

Al dobro, nekad su voditelju dnevnika na televiziji (koji bi pozdravio sa - dobro veče poštovani gledaoci) -  ljudi odzdravljali sa dobro veče...

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
12 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Drago kaže...

Istina je, na Spectrumu je za kod bilo oko 42 kB, otprilike kao i na Amstradu koji je imao 64kB memorije, ali veću rezoluciju pa mu je trebalo i vše VRAM-a. Ali kad sam rekao 48 kilobajta računao sam i na tu ekransku memoriju koju vidimo dok igramo. U stvarnosti .bin fajlovi na kaseti imaju 22 i 25 kB za Hacker I i II. Dakle i manje. Lords of Midnight s tisućama lokacija, vojski, logikom iza toga - 37 kB. Štedljivi bili programeri u to doba.

 

 

 

 

 

 

 Kad smo kod Spectruma i fascinantno malih igara, postojao je šah koji je bio ispod 1kB. Ne samo da su uspjeli u to ugurati grafiku, zvuk i sva pravila nego su imali i težinske levele s kojima se ja kao osmogodišnjak ni blizu nisam mogao nositi a pobjeđivao sam oca i još neke starije (valjda mi nisu puštali).

Kako???

To su bili programeri, a ne ovo danas kad program za podešavanje gašenja računala ima 8MB.

16 godina
moderator
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s

Nisam to znao. Kaže Wikipedia da je to zapravo 1K Chess za ZX 81 (preteča Spectuma), i da je manji od 1K (nešto preko 600 bajtova), ali da ima i manji šah s nešto manje od 300 bajtova!

 

This space for rent!
12 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
Drago kaže...

Nisam to znao. Kaže Wikipedia da je to zapravo 1K Chess za ZX 81 (preteča Spectuma), i da je manji od 1K (nešto preko 600 bajtova), ali da ima i manji šah s nešto manje od 300 bajtova!

 

 Bio je za ZX 81 (cca 600B, nisam igrao) a kasnije su napravili za ZX 48 i uveli rošadu, zamjenu pijuna za kraljicu i an pasan (ili kako se već piše) i taj je bio cca  1KB.

Još donekle mi je jasno kako su implementirali pravila, zvuk i grafiku u toliko memorije ali kako su, pobogu, uspjeli taktiku i to podijeljenu težinske nivoe?!

16 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
ccc2002 kaže...
@drago:

Imaš i danas "frikove" koji će u 64kb i manje svašta natrpati, baš je nedavno demoscena u Njemačkoj proglašena nematerijalnom kulturnom imovinom pod zaštitom UNESCO-a

 cuj frikovi :-)

 

i koji klinac 64kB? - ovo je moja produkcija iz ciste pjesnicke slobode iz 2007. - trebat ce vam najvjerojatnije dosBox:

 

http://www.pouet.net/prod.php?which=32210

 

pa pogledaj kolko je sveukupno memorij trebalo za grafiku i to vrlo "meku". sjencanje, paleta.

 

neki panjevi isto nisu skuzili da ih trolam, jer je na pocetku se desetak sekundi vidi samo staticki shum (koji je na emulatoru malo cudan).

 

dac'tija frik po turu... :-)

 

16 godina
offline
Re: 10 najboljih hakerskih i programerskih igara s
BlueMax kaže...

 Kad smo kod Spectruma i fascinantno malih igara, postojao je šah koji je bio ispod 1kB. Ne samo da su uspjeli u to ugurati grafiku, zvuk i sva pravila nego su imali i težinske levele s kojima se ja kao osmogodišnjak ni blizu nisam mogao nositi a pobjeđivao sam oca i još neke starije (valjda mi nisu puštali).

Kako???

To su bili programeri, a ne ovo danas kad program za podešavanje gašenja računala ima 8MB.

 

sjetio si me kad sam daleke 2000. imao prvi pravi kompjuter u dzepu - https://en.wikipedia.org/wiki/Psion_(company) koji sam tada kuci syncao na internet pa u podzemnoj citao vijesti :-)

inace jedna od najboljih malih tastatura do danas neprezaljena.

 

uglavnom isti je vrtio i Spectrum emulator na symbianu? pa sam iz zeke pokrenuo Chess.

i na zalost, zaigrao partiju saha...

 

i da, predivan osjecaj kad te tako matoro govance pobijedi :-)

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice