Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O izdvojena tema

poruka: 310
|
čitano: 183.064
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

HRT je otkupio prava za EP. Još su ranije otkupili i prava za emitiranje SP 2022.

 

https://vijesti.hrt.hr/562243/hrt-otkupio-prava-za-europsko-nogometno-prvenstvo-2020

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.8.2020 17:57 (Marko :D).
5 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
Vavoom kaže...
Marko :D kaže...

Možda iduće godine HRT 2 UHD eksperimentalno za Euro. 

 HRT2 UHD??? Pa znaš li ti da HRT-u je istekao ugovor za prenošenje EP i SP????

Što se mene tiče, sigurno će ići  Nova Ultra HD ili preko naših internet i TV operatera (npr. A1 na kojem ćemo uskoro pratiti 4K preko njihove mreže) SportKlub 4K (zemaljskim putem

preko EVOtv-a) jer sam čitao da je ugovor potpisan sa novom ili sportklubom (nisam siguran)

Pozdrav.

 

Bila bi sramotno ako državni hrt u sljedećih 2-4 godine ne ponudi barem nešto u 4K, ima dovoljno sporta do 2024. Možda bi mogao ići RTL s nekim rukometom jer centrala već godinama ima UHD inačicu međutim neće to kod nas tak lako. Isto mislim da bi nova mogla prva potegnut, možda neku tursku sapunicu ak ništa drugo

 

Za T2 je prvi uvjet je da hakom odobri novi mux jer bitrate jednog 4K kanala je i u najnižoj varijanti strašan pa iznosi kao cijeli sadašnji M2 mux Znači prvo UHD Mux pa zatim tko će imat dovoljno love, tehnike i znanja da to izvede. Naravno to će sve biti kratko i privremeno jer nema niti u EU stalnih T2 UHD muxeva. Praktički par dana ili tjedana ovisno o manifestaciji i to je to

10 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Ma kakav sport ..bacili pare za koje su mogli uvesti još jedan MUX , bolje da u 4K daju filmove i dokumentarce o prirodi  i koju novu seriju ( ne sapunice) .

5 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
AF139 kaže...

Ma kakav sport ..bacili pare za koje su mogli uvesti još jedan MUX , bolje da u 4K daju filmove i dokumentarce o prirodi  i koju novu seriju ( ne sapunice) .

 

Uvođenje četvtog muxa koji bi bio samo za 4K sadržaj je na hakomu, hrt i ostali ne odlučuju o tome. Nije problem u muxevima jer HR po onom dogovoru o podjeli na razini EU ima pravo na mislim 6 multiplexa, znači i puno više nego realno treba..problem je što to košta puno televizijske kuće. Nije im (valjda ) cilj puštati na nekom budućem Hrt 4K bitange i princeze u upscale-u s 576i na 2160p nego neki nativni sadržaj. Sport je već dostupan u 4K, ali i filmovi itd mada sumnjam da će baš biti tog sadržaja na državnoj tv. Prva šansa za nešto od toga je sport- za manje od godinu dana kada se trebaju održati EP, Olimpijske itd.

15 godina
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Ako je na OIV-ovoj stranici "Gledaj bez brige" TV klasificiran kao "certificiran s ograničenjima", a pod ograničenjem se navodi to što ne dekodira E-AC3 audiozapis, je li to OIV-ov future-proofing ili sadašnji kanali u HD muxovima upotrebljavaju E-AC3 i TV neće moći dekodirati zvuk? Zašto bi ga uopće certificirali ako neće moći puštat zvuk?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Nitko ništa?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Mislim da se tu radi o nekoj pogrešci. Stranica OiV-a kaže da moj televizor (LG 32LM6300PLA) ne podržava E-AC3. Tog podatka nema na stranici LG Hrvatska dok stranica LG UK za identičan model kaže da podržava E-AC3 zvuk. Također kaže da ne podržava funkcionalnost audioopisa; isto bez podatka na stranici LG Hrvatska dok LG UK kaže da televizor podržava istu funkciju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2020 12:30 (Marko :D).
5 godina
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

OiV nije pouzdan oko tih tehničkih spec. jer poznato je da taj model lg-ja podržava AC3. Najtočnije info su uobičajeno DE ili AT i fino piše koje sve codece podržava 32LM6300PLA

 

AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM,. DTS, DTS-HD, DTS Express, WMA, apt-X

 

32LM6300PLA

 

 

Treba pričekat 27.10 odnosno do 12.11. i potpuno gašenje starih muxeva i kad svi novi muxevi krenu i poslože sve kanale između M1-M2-L1. Ne vjerujem da će oiv ić s nekim naprednijim audio codecima jer to bi mogao bit dodatni trošak budući da ima sigurno dosta televizora koji nemaju sve dolby codece ali imaju T2 HEVC. To bi moglo pričekat eventualno kad krene 4K mux, budemo vidjeli i čuli:)

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

oiv nije agencija za certificiranje.. (ne da nemaju udgovarjauće znanje ali nisu to, kao ni npr tgovina-trgovac-distributer mada ispisuju deklaracije s teh.specifikacijama), tj to je samo popis, kakav-takav-infirmativan ili je možda ideja da bude 'neutalan' dok svi ostali trgovci-operateri imaju neke svoje interese ili brandove koje prodaju pa time nemaju poslovni razlog navoditi za sve dostupne prijemnike na tržištu, tj to je tad jedno ok rješenje kao da je popis na npr stranicama hrt-a (što bi bilo logičnije, jer je to nac.tv za koju plaćamo pristojbu-porez tj javni servis.)

 

tako da popis ne trerba gledati kao nešto 100% + kroz godine (recimo desetljeće unazad) je problem u samim deklaracijama-specifikacijama jer se to nekad nije tako radilo dok se danas radi i možemo naći isti uređaj s različitim specifikacijama bez mogućnosti provjere jel točno-pogrešno ili nadograđena verzija npr soft update..

tj ac3 je DD i relano sporedan za tv-mpeg standard tj mpeg4 npr definira aac, ne dolby tj lossy kodek koji ima jaču kompresiju (gubitnu) i zato se koristi, jer je propustnost važna za kanal tj kao hd-vs-4k i sl. tj time bi besmisleno ograničavali sliku dok bi audio podatak zauzimao višesturko više nego slika.

za mepg-dvbt je važan mpeg standard, mepg4, audio-video kao i npr h264-265 tj službeni tv standardi emitiranja, ne neka fičer-mogućnost u vlasnišvu dolbyja.. mada je to 'kvalitetniji' audio. Svrha je tv-emitiranje, dvbt(2), ne hifi i sl.

 

prevedeno :) .. prijemnik koji podržava npr h264 99% podržava aac tj audio nije problem, tj korisnici koji imaju stari prijemnik bez hevc-h265 love audio ali ne i sliku, jer je audio već dio standarda mpeg4 (ali moguće su kombinacije da jednostavno player ne kuži kombinaciju-par slika+zvuk i mada teoretski može da nešto ne radi tj soft-bug/greška koja se može lako fixati ali proizvođači van jamstva nemaju takvu želju tj mala-nikakva šansa da ako je to bug naprave ispravak mada sigurno mogu..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2020 19:45 (ihush).
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
Flagship kaže...

OiV nije pouzdan oko tih tehničkih spec. jer poznato je da taj model lg-ja podržava AC3. Najtočnije info su uobičajeno DE ili AT i fino piše koje sve codece podržava 32LM6300PLA

 

AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM,. DTS, DTS-HD, DTS Express, WMA, apt-X

 

32LM6300PLA

 

 

Treba pričekat 27.10 odnosno do 12.11. i potpuno gašenje starih muxeva i kad svi novi muxevi krenu i poslože sve kanale između M1-M2-L1. Ne vjerujem da će oiv ić s nekim naprednijim audio codecima jer to bi mogao bit dodatni trošak budući da ima sigurno dosta televizora koji nemaju sve dolby codece ali imaju T2 HEVC. To bi moglo pričekat eventualno kad krene 4K mux, budemo vidjeli i čuli:)

Iskreno, kada sam kupovao taj televizor, nisam ni gledao koje kodeke za glazbu podržava. Ali nekako bi mi bilo sumnjivo da tada jedan od zadnjih modela televizora ne podržava E-AC3 kodek.

ihush kaže...

oiv nije agencija za certificiranje.. (ne da nemaju udgovarjauće znanje ali nisu to, kao ni npr tgovina-trgovac-distributer mada ispisuju deklaracije s teh.specifikacijama), tj to je samo popis, kakav-takav-infirmativan ili je možda ideja da bude 'neutalan' dok svi ostali trgovci-operateri imaju neke svoje interese ili brandove koje prodaju pa time nemaju poslovni razlog navoditi za sve dostupne prijemnike na tržištu, tj to je tad jedno ok rješenje kao da je popis na npr stranicama hrt-a (što bi bilo logičnije, jer je to nac.tv za koju plaćamo pristojbu-porez tj javni servis.)

 

tako da popis ne trerba gledati kao nešto 100% + kroz godine (recimo desetljeće unazad) je problem u samim deklaracijama-specifikacijama jer se to nekad nije tako radilo dok se danas radi i možemo naći isti uređaj s različitim specifikacijama bez mogućnosti provjere jel točno-pogrešno ili nadograđena verzija npr soft update..

tj ac3 je DD i relano sporedan za tv-mpeg standard tj mpeg4 npr definira aac, ne dolby tj lossy kodek koji ima jaču kompresiju (gubitnu) i zato se koristi, jer je propustnost važna za kanal tj kao hd-vs-4k i sl. tj time bi besmisleno ograničavali sliku dok bi audio podatak zauzimao višesturko više nego slika.

za mepg-dvbt je važan mpeg standard, mepg4, audio-video kao i npr h264-265 tj službeni tv standardi emitiranja, ne neka fičer-mogućnost u vlasnišvu dolbyja.. mada je to 'kvalitetniji' audio. Svrha je tv-emitiranje, dvbt(2), ne hifi i sl.

 

prevedeno :) .. prijemnik koji podržava npr h264 99% podržava aac tj audio nije problem, tj korisnici koji imaju stari prijemnik bez hevc-h265 love audio ali ne i sliku, jer je audio već dio standarda mpeg4 (ali moguće su kombinacije da jednostavno player ne kuži kombinaciju-par slika+zvuk i mada teoretski može da nešto ne radi tj soft-bug/greška koja se može lako fixati ali proizvođači van jamstva nemaju takvu želju tj mala-nikakva šansa da ako je to bug naprave ispravak mada sigurno mogu..)

OiV ne certificira uređaje, certificira ih proizvođač ili distributer; OiV samo provjerava prijavu za prava korištenja naljepnice certificirano. Također se navodi kako OiV daje proizvođaču/distributeru besplatan pristup testnim materijalima, ali da isti može koristiti i neki drugi materijal.

 

Više informacija o postupku: https://gledajbezbrige.oiv.hr/kako-certificirati-tv-ili-digitalni-prijamnik/

5 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
Marko :D kaže...
Flagship kaže...

OiV nije pouzdan oko tih tehničkih spec. jer poznato je da taj model lg-ja podržava AC3. Najtočnije info su uobičajeno DE ili AT i fino piše koje sve codece podržava 32LM6300PLA

 

AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM,. DTS, DTS-HD, DTS Express, WMA, apt-X

 

32LM6300PLA

 

 

Treba pričekat 27.10 odnosno do 12.11. i potpuno gašenje starih muxeva i kad svi novi muxevi krenu i poslože sve kanale između M1-M2-L1. Ne vjerujem da će oiv ić s nekim naprednijim audio codecima jer to bi mogao bit dodatni trošak budući da ima sigurno dosta televizora koji nemaju sve dolby codece ali imaju T2 HEVC. To bi moglo pričekat eventualno kad krene 4K mux, budemo vidjeli i čuli:)

Iskreno, kada sam kupovao taj televizor, nisam ni gledao koje kodeke za glazbu podržava. Ali nekako bi mi bilo sumnjivo da tada jedan od zadnjih modela televizora ne podržava E-AC3 kodek.

 

LG je poznat po tome da ima relativno dobru podršku za razne codece i formate, ali ništa nije vječno pa imaš sreće što nisi kupio neki od ovogodišnjih modela   Kao što je poznato LG je od 2020. bez DTS-a pa svi kojima je to važno onda će morat razmotrit neki drugi brand ili ulovit neki iz 2019 kolekcije dok ih još uopće ima..

 

A glede oiv-a prvo trebamo vidjet kakav će bit 1080p50 3.11. u novom M1 mux-u mada onih predviđenih cca 3 mbit po kanalu ne ulijeva baš neko veliko očekivanje

 

 

13 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
Flagship kaže... 

LG je poznat po tome da ima relativno dobru podršku za razne codece i formate, ali ništa nije vječno pa imaš sreće što nisi kupio neki od ovogodišnjih modela  Kao što je poznato LG je od 2020. bez DTS-a pa svi kojima je to važno onda će morat razmotrit neki drugi brand ili ulovit neki iz 2019 kolekcije dok ih još uopće ima..

 

A glede oiv-a prvo trebamo vidjet kakav će bit 1080p50 3.11. u novom M1 mux-u mada onih predviđenih cca 3 mbit po kanalu ne ulijeva baš neko veliko očekivanje

Vidiš to nisam znao. Doduše, nisam ni istraživao nešto previše? Koji je konkretan razlog zašto ostaju bez DTS-a?

5 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
Marko :D kaže...
Flagship kaže... 

LG je poznat po tome da ima relativno dobru podršku za razne codece i formate, ali ništa nije vječno pa imaš sreće što nisi kupio neki od ovogodišnjih modela  Kao što je poznato LG je od 2020. bez DTS-a pa svi kojima je to važno onda će morat razmotrit neki drugi brand ili ulovit neki iz 2019 kolekcije dok ih još uopće ima..

 

A glede oiv-a prvo trebamo vidjet kakav će bit 1080p50 3.11. u novom M1 mux-u mada onih predviđenih cca 3 mbit po kanalu ne ulijeva baš neko veliko očekivanje

Vidiš to nisam znao. Doduše, nisam ni istraživao nešto previše? Koji je konkretan razlog zašto ostaju bez DTS-a?

 

To samo oni znaju, sigurno je u pitanju i $ mada takve korporacije poput lg, samsunga ili panasonica vrijede milijarde pa da baš nemaju love za DTS licencu to je tragikomično   To je jedan od glavnih čimbenika vrlo dobre prodaje ovih modela za 2019. pa je sada vrlo teško naći neke modele, još od proljeća praktički.

 

Vidjet ćemo hoće li i četvrti iz velike četvorke odnosno sony tim putem 2021.

4 godine
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Zašto većina TV postaja nema oznaku HD u svom logou? Nova tv je početkom godine ukinula HD oznaku ali ovi iz Nove su trebali da ukinu oznaku na T2 verziji, a na ovoj kablovskoj/IPTV verziji neka ostane oznaka. Mreža je također ukinula HD oznaku par mjeseci nakon što su pustili njen HD signal, jer je oznaka bila i na običnoj i na ovoj novoj HDTV verziji

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
Vavoom kaže...

Zašto većina TV postaja nema oznaku HD u svom logou? Nova tv je početkom godine ukinula HD oznaku ali ovi iz Nove su trebali da ukinu oznaku na T2 verziji, a na ovoj kablovskoj/IPTV verziji neka ostane oznaka. Mreža je također ukinula HD oznaku par mjeseci nakon što su pustili njen HD signal, jer je oznaka bila i na običnoj i na ovoj novoj HDTV verziji

 

Što čovjek više povećava svoje znanje to više povećava i svoju patnju.
13 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
Vavoom kaže...

Zašto većina TV postaja nema oznaku HD u svom logou? Nova tv je početkom godine ukinula HD oznaku ali ovi iz Nove su trebali da ukinu oznaku na T2 verziji, a na ovoj kablovskoj/IPTV verziji neka ostane oznaka. Mreža je također ukinula HD oznaku par mjeseci nakon što su pustili njen HD signal, jer je oznaka bila i na običnoj i na ovoj novoj HDTV verziji

Zato što u nazivima TV kanala stoji oznaka HD. Uskoro kanale neće više biti potrebno označavati HD oznakom jer će jedino HD verzije i ostati dok će SD verzije biti ugašene.

9 godina
online
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Ekipa imam problem sa hvatanjem HD kanala. I to na dva TVa, na dvije lokacije. Osječani će mi možda najbolje znati pomoći, pošto je mjesto radnje Osijek. Obje lokacije su kuće. Koliko sam shvatio nama je najbolje usmjeriti antenu prema baranji/belom manastiru jer bi tamo trebao biti najbolji odašiljač valjda.

Trebala bi mi ideja kako da kad sam na krovu odredim smjer što točnije. Znam otprilike.

 

Prvo mi je problem sa dedom na jugu 2. Kad smo prošli tjedan donijeli novi TV (samsung serija 7) pronašao mi je odmah HD kanale i poredao ih, ali nije prenosio. Uključim HTV 1 HD i jednostavno mi kaže da nema izvora, ne prikazuje ni sliku ni zvuk - ništa. Probao sam ona prebacivanja na druge zemlje (Češka) i sve je isto. Njemačku i Austriju uopće ne nudi. Onda sam se popeo na krov i okrenuo antenu nekako više na sjever. Nakon toga mi uopće nije ni detektiralo kanale. Onda sam se opet popeo i vratio nazad antenu (ne mogu garantirat 100% nazad, ali blizu) i sad mi opet ne hvata ništa, samo SD kanale. Zasad sam im naštimao te SD kanale i imam fore do 27.10. koliko sam skužio, pa ako netko ima nekakvu ideju za pomoć bio bi jako zahvalan. TV stoposto ima dvbt2 i hevc.

 

Drugo, moj TV. Samsung serija 6, kupljen krajem 2018., znam da ima i dvbt2 i hevc. Također mi nije ni detektirao te kanale. Dosad mi čak i nije smetalo pošto i ne gledam te naše glupe programe, a ženi ne smeta. Ali sad nemam izbora pošto uskoro gase ove SD. Meni je antena unutar potkrovlja, tako da lako moguće da bi to bio problem. Ne znam jel obični crijep toliko smeta tom signalu. Ja sam u donjem gradu, mislim da bi isto trebao usmjeriti prema sjeveru/sjeverozapadu. 

 

Jel ima netko nekakve ideje, šta sam možda propustio, zeznuo itd? Hvala u svakom slučaju

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
online
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

nastavno na svoj prošli post, pokušao sam ručno tražiti signal, i to na 36. kanalu, odnosno 594 mhz, i kaže mi da je jačina signala 29%, nagađam da je to problem, dakle logično je da bi trebao bolje usmjeriti antenu i podići je izvan potkrovlja

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

-30% je granično za rad (svaka smetnja=prekid)..

-60% je ok, sve više do 90% poželjno ali nije nužno, tj tad nemaš problema s oblacima, smetnjama.. prekidi koji su od 30-60 mogući.

-ne miješati signal i jačinu.. tj pojačalo obično samo radi dodatne smetnje tj pojačava sve (jednako) pa time i smetnje, ne samo potreban signal. Pojačala se stavljaju kad je potrebno tj pad signala po duljini kabla ili razvođenje na više tva.. dobar spoj, čvrst i radi.. 

-naravno, najvažnije je imati antenu i postaviti je na odgovarajuće mjesto, ne gdje je tebi 'zgodno' nego tamo gdje je dobar signal. Šetaj-traži, pomak od pola metra može dati veliku razliku kao i zakretanje.

-ne mora prema odašiljaču tj ovisi o direktnoj optičkoj vidljivosti i preprekama, može tako biti neka zgrada koja služi kao reflektor.. nema uputa nego za svaki slučaj tražiš tj generičke upute su prema odašiljaču, za sve ostalo svaki slučaj za sebe.

 

-najgore ako nemaš dobar stabilan signal dok traži kanale.. tj barem taj dio obaviš 'ručno' tj ako treba držiš antenu u ruci.. kad jednom pronađe kanal tad je manji problem tražiti-premještati i vidjeti što je bolje.

-kad tako podesiš kanale s jednom dobrom antenom, možeš isto ponoviti s drugim uređajem i tad na drugoj lokaciji samo tražiš kako okrenuti antenu, svaki put kod okretanja sačekaš cca 10tak sekundi. Naravno, ako se uređaj gašenjem resetira tad to ne pomaže (neki tad kod paljenja idu na automatiku-traženje.. kao prvo paljenje i pregaze sve postavke)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
neaktivan
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Pozdrav! Napravio sam account samo da provjerim neke stvari, nadam se da je to ok.

Kupio sam danas novi televizor (Samsung, TU7172) za koji sam znao da je DVB T2 kompatibilan, ali mi je ipak nekolicina stvari i dalje nejasna (vjerujem da će neka moja pitanja zvučati banalno ali sam totalni idiot za TV tehnologiju).

- Iskreno ne razumijem razliku između Terrestrial, Satellite i Cable programa tj. načina rada? Naravno, kad googleam shvaćam generalnu bit, ali ne znam što to praktićno znači za mene. Kada sam pokrenuo prvi setup za TV, stavio sam da skenira Terrestrial programe i tada sam imao HRT1, HRT2, RTL i Nova TV programe u HD (javilo mi je da su oni digitalni), a ostali programi su bili analogni. Ti analogni su bili užasne kvalitete (pretpostavljam SD), ali još je gore to što uopće nisam više imao neke programe koje sam prije imao (npr. Doku TV, Viasat History). Zatim sam napravio Reset i skenirao Cable programe - ovo mi je dalo 400 programa (100 radio programa doduše), ali mogao sam koristiti samo HRT1, HRT2, RTL, RTL2, Nova TV, Doma TV, HRT3, HRT4. Ostalih ~390 su bili nedostupni (da mi nedostaje nekakav CI), izuzev radio "programa" koji su svi funkcionirali. Na kraju liste mi je opet bilo 20ak analognih programa nikakve kvalitete (ali malo bolje nego maloprije) - no opet nisam imao sve programe koje sam imao na starom TV-u. Sad skeniram Satellite i ne znam što očekivati i što napraviti.
- U kojem načinu tj. kako bih trebao skenirati? Što trebam napraviti da ponovno imam sve programe koje sam prije imao? Trebam li išta posebno napraviti da programe poput FOX ili Cinestar TV gledam u HD? Dolazi li to automatski s DVB T2 pa bih ja to trebao već imati ili ću to imati tek kad uvedu protokol u mojoj županiji?

Hvala unaprijed!

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Terrestrial - zemaljski, signal koji se emitira sa odašiljača koji su na vrhu brda.

 

Tu imaš besplatne programe poput HRT1-4, Nova, Doma, RTL1,2,kockica, mreža, SPTV i neke regionalne + HD verzije nekih od tih.

Imaš i kodirane za koje ti treba CI kartica, to su EVO TV.

 

 

Satellite - satelitski, trebaš imati satelitsku antenu, koja se u pravilu spaja na odvojeni priključak. Što tu imaš ovisi o tome koji satelit ciljaš. Većina kvalitetnih programa je na satelitu kodirana.

 

 

Cable - kabelski signal. Ako si spojen na kabelsku televiziju, trebaš provjeriti s operaterom što tu možeš hvatati i treba li ti njihov STB ili možeš direktno preko TV-a.

 

 

Ti vrlo vjerojatno imaš kabelski sustav integriran sa antenskim sustavom zgrade, pa te programi koje primaš zapravo šalje kabelski operater. Da li plaćaš i što i kako možeš gledati možeš provjeriti s njima ili, ako u zgradi paralelno postoji odvojeni antenski sustav možeš provjeriti s predstavnikom stanara.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
neaktivan
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Možda naivno pitanje, ali kako to da na Terrestrial imam samo HRT1, HRT2, RTL i Nova TV u HD, dok na Cable imam ta 4 + HRT3, HRT4, RTL2, Doma?

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

To ti nitko ne može odgovoriti bez da zna odakle ti dolazi kabel koji ti je uštekan u TV.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
Scotty Explosion kaže...

Možda naivno pitanje, ali kako to da na Terrestrial imam samo HRT1, HRT2, RTL i Nova TV u HD, dok na Cable imam ta 4 + HRT3, HRT4, RTL2, Doma?

- zgrada može imati kabelsku.. tad to nema veze s ostatkom 'svemira' zemaljkom ili satelitskom.

- što imaš na takvoj zgradnoj-kabelskoj ovisi o tome što je napravljeno tj može biti jedan kanal ili više a konkretni kanal ovisi o tome tko je što napravio, tj stara analogna tv po starim kanalima kao uhf-vhf kao interna tv jednako kao što možeš sa nekog starog videa-vhs preko tunera na 30-40 (36) kanalu gledati sliku osim npr scartom. Karikirano možeš tim starim videom napraviti takvu kabelsku a to što će na tim kanalima biti ovisi o izvoru ne o anteni, standardu itd.. i nema veze s ostatkom svemira.

 

-zemaljska tv, digitalna.. ili dvb-t, sad preciznije dvb-t2-hevc tj h.265 kodek za video-dekompresor.

-satelitska je recimo dvb-s, dok je kableska dvb-c tj razni 'bandovi' tj područja emitiranja signala ili hertzi, pa je satelitski u gigahercima i moraš ga konvertirati u megaherce (/1000) da bi ga mogao prenjeti standardnim antenskim coax kablom rg75ohma.. (ne može ghz).

-nekad su postojali kanali-bandovi-područja.. tj imaš kratke-duge valove, koij se ponašaju različito, tj jedan je slabiji tj pokriva manju udaljenost ali jači u toj zoni dok je drgi za udaljenost ali i smetnje.. pa tako imaš lw-ukw i sl oznake na recimo radio prijemniku.. a ti analogni kanali se danas koriste za digitalne kao nosioc kanala-signala.

-da bi pronašao neku radio signal (sve je to radio signal, tv-radio.. tj zračenje nekog spektra, kao vidljiva svjetlost ili gama-infrared..) moraš tražiti signal u određenom pojasu, tj tunirati.. tj to je ona riječ tuner (ugađanje).. ili prijemnik. Kao što je auto-motor na npr dizel ili benzin, tako je i tuner za neki pojas ili za više pojaseva.. od čega je jedan satelitski, jedan zemaljski, jedan kabelski.. tj to je samo podjela da se uvede reda, raspored, da se ne miješaju signali policije s radiom itd. i te frekvencije su propisane-zaštićene za državu-eu + problemi koje nam rade npr talijanski odašiljači na obali tj svaka zemlja je dobila neke digitalne kanale i oni su dio izbora regije tj upravo ono što je nekad bilo uhf-vhf.. band, slično/isto. Da bi pronašao neki kanal, moraš ga tražiti na pravom mjestu-frekvenciji .. i dalje možeš već zaključiti.

 

-ako si spojio prijemnik u 'zid' tj zgradnu-zajedničku antenu, ne neku svoju ''pravu'' antenu, tad ti nemaš antenu, zemaljsku, nego nešto.. možda antenu, možda zgradni-kabelski sustav recimo nešto-možda-nepoznato.

-spoji pravu antenu, sobnu, krovnu.. i ako 'loviš' signal, tad ćeš na prijemniku pronaći cca 15 domaćih FTA kanala koji se emitiraju + možda i evotv kanale (kodirane).

-pronaći ćeš ih na dvb-t-u, ne na sat ili kabel kanalima jer su različiti, odnosno ako spojiš satelitsku antenu odgovarajuće usmjerenu tad na sat tuneru loviš te kanale, dok na kanalima može biti neki program, htv, cnn, hbo.. tj ovisi koji kanal-program i može na svima biti isto tj radio-tv difuzna mreža je i satelitima i ebu linijama.. dok lokalno odašiljač prenosti lokalne kanale i imaš popis OiV odašiljača za svaku lokaciju-regiju-grad.. kao npr sljeme-zg ili po kvartovima. Domaća FTA tj zemaljska dvbt prenosi osim domaćih i evotv kanale. Da bi gledao evotv moraš imati odgovarajući evotv prijemnik (irdeto dekoder) + ključ-pretplatu za pojedini kanal-paket kao hbo-sport..

 

to sve je sad sa starog dvbt (1, prvi se ne označava brojem jedan, dok idući ima broj 2..) na novi dvbt2-hd tj kodiranje hevc samo problem prelaska staro-novo tj trenutno imaš oba dva signala SD i HD dok za mjesec ide gašenje starog i tad ako nemaš odgovarajući prijemnik, nema zemaljske fta slike.. ali to s internom-kabelskom ili iptv nema veze, tj nije s antene-odašiljača pa time ne ovisi o tuneru za t2 tj dekoderu h.265-hevc kojim se novi signal kodira-pakira (ne miješati kodiranje-zaključavanje-dekodiranje ključem i kodiranje kao tehnologiju kompresije signala-standard.. ovo je standard mada u oba slučaja možeš koristiti riječ koder-dekoder). Interna-zgradna tv ovisi o tome što se napravi, možda ćete imati sliku za mjesec, možda mrak, možda vam je spojena i antena na zgradi možda samo treba dodati-otvoriti-ne blokirati/filtrirati potreban kanal ali to radi zgrada tj osoba koja je za to zadužena i kako se stanari dogovore (i plate).. dok su neke zgrade s postaljenom kableskom iz doba bneta i sl. i imaju njihovu kabelsku .. no to je stvar pretplate, ne fta-antene-odašiljača .. i oni su već ugasili stari analogni signal tj samo digitalni uz prijemnik-pretplatu no može biti poneki zaboravljen pa da radi..

-neke zgrade unazad koje desetljeće gradnje u imale internu tv-kabelsku spojenu na npr portafon-video i kad ti netko zvoni na tvu vidiš sliku.. zgodno, no to nema veze s ostatkom svemira, to je interni sustav. Za takve stvari se koristi kabelska tj c-band koji nije s-satelit ili t-terrestial nego kabelski a tad ovisiš o tome što se napravi.

 

ako loviš i stare i nove zemaljske kanale, normalnom antenom i ako imaš novi prijemnik koji podržava hevc, trebao bi vidjeti sve domaće kanale x2 tj hd verziju hrt-1-4, doma.. a ako vidiš samo jednu tad imaš t(1) tj nemaš hevc ili je takav zgradni sustav koji treba prebaciti na novo (a to rade stanari + plate trošak jer ništa nije đabe i moraš napraviti da bi imao..). Prelazni period je + godine dana i da nema pandemije već bi bilo ugašeno u 5mj ovako idući..

-do tad barem s nekom sobnom antenom probaj pronaći-loviti.. jer 'iz zida' zgradno ne znaš ništa, osim da radi ili ne radi. Npr možda je sve ok ali je antena potrgana, žica.. pa ne lovi ili ima smetnje.

 

.. edit: + to što ti tv podržava T2 nije garancija, tj mora podržavati h.265-hevc koder (a to su svi modeli na eu tržištu već nešto godina, od 2014 kad je uveden do 2016 nakon čega bi svi morali imati.. no kakv tv si kupio i iz kojeg izvora nije garancija, tj osim oznake dvb-t2 mora imati oznaku h.265/hevc tj sam koder kojm se kodira novi signal dok je t2 nadskup toga, kao gorivo-benzin 95-100 isto ali ne baš..

-tj. 99% da tvoj novi tv podržava i to pronađeš u specifikacijama

-spojiš antenu (svoju, naravno ako imaš i usmjeriš prema obližnjem odašiljaču..) i pretražiš programe.. iz zida ovisiš o tome što je u zidu, ne o svom uređaju koji 99% može.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 12:53 (ihush).
12 godina
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Zanimljivo

HRTi HRTi
Što čovjek više povećava svoje znanje to više povećava i svoju patnju.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

Ne znam koliko je glupo ili odgovoreno pitanje ali evo ga:
Mjeto radnje Osijek
Tv star cca 7 godina, ima dvb-t2 prijemnik (bar tako pise u specsima) ali ne znam za hevc (vjerojatno nema al ajd znaj)
Uglavnom, ono sto me zbunjuje je to da, kad skeniram kanale, nadjem HD madjare i nijedan HD hrvatski program.
Bi li vec trebao vidjeti HD kanale kod nas? dvb-t2 ima i trebao bi bar naci kanale ali nista slika samo zvuk ako se ne varam
Antena je od zgrade, tu nemam pristup

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
gazz kaže...

Ne znam koliko je glupo ili odgovoreno pitanje ali evo ga:
Mjeto radnje Osijek
Tv star cca 7 godina, ima dvb-t2 prijemnik (bar tako pise u specsima) ali ne znam za hevc (vjerojatno nema al ajd znaj)
Uglavnom, ono sto me zbunjuje je to da, kad skeniram kanale, nadjem HD madjare i nijedan HD hrvatski program.
Bi li vec trebao vidjeti HD kanale kod nas? dvb-t2 ima i trebao bi bar naci kanale ali nista slika samo zvuk ako se ne varam
Antena je od zgrade, tu nemam pristup

Ako televizor pronalazi DVB-T2 kanale iz drugih država, a naše ne, te koristiš zajednički antenski sustav, to znači da isti nije namješten da "vidi" naše DVB-T2 kanale. Čak i ako televizor ne podržava HEVC kodiranje, svi DVB-T2 kanali bi ti se trebali pojaviti na listi.

15 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
gazz kaže...

Ne znam koliko je glupo ili odgovoreno pitanje ali evo ga:
Mjeto radnje Osijek
Tv star cca 7 godina, ima dvb-t2 prijemnik (bar tako pise u specsima) ali ne znam za hevc (vjerojatno nema al ajd znaj)
Uglavnom, ono sto me zbunjuje je to da, kad skeniram kanale, nadjem HD madjare i nijedan HD hrvatski program.
Bi li vec trebao vidjeti HD kanale kod nas? dvb-t2 ima i trebao bi bar naci kanale ali nista slika samo zvuk ako se ne varam
Antena je od zgrade, tu nemam pristup

 hd ne znači ništa tj to je rezolucija..

da bi lovio t2-hevc/265 moraš imati prijemnik dok susjedi imaju stariji mpeg4 ili h.264-avc (hevc je proširenje avc+he ili 264+1=265)

-hd je stvar kanala, može bit i na starijim kodecima odnosno pogrešno je govoriti o HD prijemniku i ako pogledaš naslov teme bit će jasnije.

kanali se mogu emitirati u HD-1080 ali imaš i stare SD-720.. npr htv1-2 i htv3-4 razlika dok rtl emitira u starim formatima..

 

-T2 je tuner (kanal-propustnost, tehnologija)

-kodek kao h.265 (HEVC) je način kodiranja

naš uvjet za novo je T2+HEVC, ne t1, ne bez hevca, oboje.. stariji standardi kao slovenci-mađari.. su stariji a ako njih vidiš to znači da imaš stariji prijemnik i da će ti uskoro biti mrak za domaće kanale ili podesi antenu-kanale.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O

HD znaci nesto -> ako se kanal u EPGu zove HRT1 HD, znaci da sam uhvatio novi signal/kanal (osim ako sam totalno krivo protumacio sve dostupne informacije)
Koliko sam vidio, kanali u MUX M2 bi trebali biti dostupni vec sada (sportska, cmc, kockica) ali ih skeniranje ne nalazi.

Zanimalo me ima li netko iz Osijeka sa ispravnom opremom i koje kanale nalazi ako skenira

Ne namjestam TV sebi, a osobi kojoj namjestam je velika razlika jel ima jedan ili dva daljinska i nema pojma o icemu vise od CH/VOL +/- pa je problem sto me nece biti u OS iducih par mjeseci da spojim kablove ili ista drugo

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.10.2020 12:50 (gazz).
15 godina
offline
Re: Prelazak na DVB-T2 HEVC signal – P&O
gazz kaže...

.. kad skeniram kanale, nadjem HD madjare i nijedan HD hrvatski program.
..

 

gazz kaže...

HD znaci nesto -> ako se kanal u EPGu zove HRT1 HD, znaci da sam uhvatio novi signal/kanal (osim ako sam totalno krivo protumacio sve dostupne informacije)
..

-ovisi što pišeš i na što misliš, vidi prvi post.. kažeš da ne loviš ni jedan naš hd a sad da ipak loviš.

-da, novi kanali su u hd i imaju logo hd na slici i naziv kao hrt1-hd, ali ne moraju biti u hd-rezoluciji to je banaliziranje koje možda treba olakšati prosječnom korisniku snalaženje ali jednako uvodi nesporazume. Nije važno koja je rezolucija nego standard, t2+hevc imaš ili nemaš, ako imaš gledaš, ako nemaš mrak.

 

+stariji uređaji možda nemaju točan popis kanala-frekvencija + ponekad potrebno ažuriranje (firmware..), u pravilu za skeniranje staviš državu npr njemačku/čašku i kad pronađe kanale vratiš jezik na hr (jer nisu imali pravi-puni support za hr, novije bi moralo imati sve.. pa ponekad trik radi).

-za sam signal je najvažnija antena, čist dobar signal a to ovisi i o odašiljaču, tj ovisi o tvojoj konkretnoj lokaciji pa i sreći.. jer t2 traži malo više, jer je veća propustnost pa je time i osjetljiviji na smetnje-prekid.. kad jednom pronađeš i znaš da radi nije problem popraviti-podesiti npr antenu ali dok ne radi ništa tad ne možeš puno nego sve što ti padne na pamet probati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice