Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.288
|
čitano: 14.106.883
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Srednji kaže...

 lijevo na glavnoj cesti do Tihog Gaja, pizzerija...tam mali odmor ako sam solo, ako nisam onda kavica i natrag po glavnoj...prođem Hudi bitek i kroz Brezovicu do doma. 

 Znam gdje je ta pizzerija, tamo skrećem desno kada idem u gljive :)

Ja ću ipak izbjeći glavnu cestu kroz Hudi bitek i Brezovicu, ima jedna lijepša i manje prometna cesta paralelno malo istočnije, kroz Strmec. 

Postam kad prođem :)

 

http://www.youtube.com/user/Bambytalica
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ja kad skrenem desno kod Tihog Gaja i onda prva lijevo završim ili u Krašogradu ili u Jamnici ili desno u Bratini pa preko Galgova u Samoboru 

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2023 12:23 (Srednji).
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hacker002 kaže...

636€ za Cube sa Deore opremom se čini kao dobar deal ili? Izuzev kočnica koje nisu Deore.

 

Ili uštediti 150€ pa uzeti slabiji model sa Acera/Altus opremom?

 

Dobio sam info da su bicikli sa Deore opremom puno lakši za voziti pa zato i gledam skuplji model.

 Kočnice su dobre ako dobiješ MT200 ali poznanik je uz taj bicikl dobio neke no name kočnice koje su prolijevale ulje po disku a to je doznao tako što mu se na nizbrdici dimilo iz bicikla. To je stari 2x10 a ne novi 1x12 Deore.

vilica je smeće.

Za tu cijenu niti je dobar niti loš deal.

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...

 Kočnice su dobre ako dobiješ MT200 ali poznanik je uz taj bicikl dobio neke no name kočnice koje su prolijevale ulje po disku a to je doznao tako što mu se na nizbrdici dimilo iz bicikla. To je stari 2x10 a ne novi 1x12 Deore.

vilica je smeće.

Za tu cijenu niti je dobar niti loš deal.

 Zvao sam ih provjeriti koje točno idu jer pišu dva modela kočnica da bi mi lik rekao da dođu ili jedne ili druge, ovisno kaj dobavljač ima na stanju. Tako da znamo isto koliko smo i znali..

 

Stari 2x10 vs novi 1x12 Deore je kakva razlika? Uzmimo u obzir da nisam zahtjevan korisnik te da sam gledao npr Aim Pro model koji ima XCT vilicu, koja je vjerojatno još i lošija, i njega dobijem za 477€.

 

Opcija je i polovni Trek Marlin 6 sa Deore opremom ali on polovan košta 600-650€ (novi 820), te on ima XCT 30 vilicu koja bi trebala biti bolja?

 

Namjena bi bila casual vožnja 2-3 puta tjedno maksimum, tako da vjerujem da su to i najbolji bicikli u tom budžetu, trenutno mi nema matematike dati 1000+€ za neki top bicikli, pogotovo kada uzmem namjenu u obzir.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Al Crane kaže...

 
Svima je jasno da MTB nije primarno dizajniran za urbani komjuting jer za to ne treba zračna vilja sa 100+ cm hoda i neće se koristiti polovica kazete turbovelikog raspona s 10, 11 ili 12 zupčanika (kao niti treći lančanik s 48 zuba na city/trekkingu osim ako se korisnik zove Peter Sagan), ali samo ti preporučašda se za približno istu cijenu ljudi odluče za srednježalosni city/trekking sa SR Suntour NEX opružnim plehom umjesto kvalitetnog MTB 29era s odličnom Manitou Markhor viljom... zašto točno? Jer "MTB nije za grad" pa će ostati ukopan u gradskom asfaltu čim netko sjedne na njega?  

https://www.youtube.com/shorts/iTkGAHgLtDY

 Kad sam napisao da bi ja za jedini bicikl uvijek kupio MTB, to je zato što ja i u gradu pronalazim putanje koje nisu za ostale bicikle. 5-6 stepenica nizbrdo preskačem, uzbrdo penjem. tamo gdje drugi nose bicikl ja vozim. Kad god uhvatim priliku odem u šumu. Malo me već počeo biti i stid vlastitih godina jer nije isto kad vidiš nekoga od 16 kako tako vozi i nekoga od skoro 50.

 

Inače, za svakodnevnu gradsku vožnju je bilo koji treking bicikl bolji od MTB-a. Točno je da je Markhor puno bolji amortizer od Suntour NEX-a, no za vožnju po gradu nije jer je mekan i uz teži bicikl, gume neprilagođene cesti veličinom i patternom samo dodatno otežava pedaliranje.

 

Za nekoga ko bicikl kupuje za "normalnu" gradsku vožnju osnovno pitanje je stil te vožnje. Ako si u stanju kad se penješ na rinzol prvo podignuti prednji pa zadnji kotač onda je za tebe idealno ono što se danas zove hybrid ili fitness bike. Ako ideš tvrdo onda neki treking s amortizerom.

12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hacker002 kaže...
...

 da dobiješ Shimano MT200 to bi ti i rekao. Čim "ne zna"...

 

Razlika je u tome da stari naprijed ima dva zupčanika i prednji mjenjač dok noviji modeli nemaju prednji mjenjač a straga imaju 11 ili (najnoviji) 12 brzina. Prednji mjenjač na MTB-u je po meni stvar prošlosti ili eventualno kod nekih (manjina) tvrdoglavijih XC natjecatelja. Prednosti starijeg pogonskog sklopa su jeftiniji dijelovi, dok ih još ima. 

 

Ako u obzir dolaze i polovni trebaš napisati koju veličinu okvira trebaš (ili barem svoju visinu) pa ti možemo potražiti nešto do tih 650€. Ja u tom iznosu ne bi gledao ništa novo. Granica između loših i dobrih novih MTB-a je tu negdje na 1000-1100€.

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Slažem se s tobom potpuno. Ova razlika stari vs novi zupčanik mi iskreno ne znači gotovo ništa, a realno u tom cjenovnom rangu je i nemoguće biti ekstremno izbirljiv.

 

Veličinu okvira sam gledao 20 na 29" rami, tj L, visina 183, unutarnja duljina noge 83. Zapravo se tu dvoumim ići na L ili na M, tj 18" na 29".

 

Osobno bi mi možda bolje treking odgovarao, ali njihove cijene sa ok opremom su daleko veće od MTBa pa bih zbog toga bolje na MTB išao.

 

Kada bih išao na polovnu verziju, maksimalno 6-12 mjeseci starosti mi je prihvatljivo, i to mora biti u super stanju, što je već malo teže naći.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hacker002 kaže...

Slažem se s tobom potpuno. Ova razlika stari vs novi zupčanik mi iskreno ne znači gotovo ništa, a realno u tom cjenovnom rangu je i nemoguće biti ekstremno izbirljiv.

 

Veličinu okvira sam gledao 20 na 29" rami, tj L, visina 183, unutarnja duljina noge 83. Zapravo se tu dvoumim ići na L ili na M, tj 18" na 29".

 

Osobno bi mi možda bolje treking odgovarao, ali njihove cijene sa ok opremom su daleko veće od MTBa pa bih zbog toga bolje na MTB išao.

 

Kada bih išao na polovnu verziju, maksimalno 6-12 mjeseci starosti mi je prihvatljivo, i to mora biti u super stanju, što je već malo teže naći.

 Ovisno o proizvođaču, no u 99% slučajeva ti je L veličina taman. Ja sam isto 183/82 i vozim L Gianta. Sin ima M Gianta i definitivno mi je premal. Jedino gdje sam do sad primijetio da mi više paše M nego L je Kona. M mi je malo mal no L mi je prevelik.

Stanje je osnovni kriterij (i papiri) kod kupovine polovnog. Starost je tu nebitna. 

 

Bacio sam oko na ponudu polovnih trekinga na njuškalu - nema ništa. Dosta ljudi kupuje preko facebooka no nemam facebook pa ne znam kakvo je tu stanje.

Od novih MTB-a - https://tct-author.hr/tct/detail.php?art=1695

 

Trenutno što vidim i na tržištu novih i polovnih je ponuda užas. A ovo i je najgore vrijeme za kupovati.

 

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Polovni su problem, da, već sam gledao ponudu, treking praktički ništa, MTB ima nešto tih Trekova Marlin 6 ali sve staro i dosta korišteno, što mi nije prihvatljivo.

 

Ovaj s tvog linka je 690€, što je već u startu 200€ više nego sam planirao izdvojiti jer je inicijalni plan bio 500 i Cube Aim Pro, pa sam razmišljao dodati 100€ za Deore mjenjače jer sam dobio info da su dosta lakši za voziti. Sada više ni sam ne znam u kojem smjeru ići. Logika mi nalaže da je ovaj tvoj ok cijena za full Deore opremu, ali s druge strane nisam zahtjevan korisnik pa bi mi vjerojatno i onaj moj Cube iz prvog posta bio više nego dovoljan.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
PaoloDP kaže...

Ajde malo relaksacije, u ponedjeljak sam biciklirao i usput isprobao besplatnu aplikaciju MapMyRide. Aplikacija u svojoj besplatnoj verziji ima sve osnovno što mi treba i vrlo je jednostavna. Evo moja prva ozbiljnjija vožnja je ovdje:

https://www.mapmyride.com/workout/7273513426

 

Odlična ruta za ravničarsko bicikliranje, ako ste iz N. Zagreba onda idealno. Promet je vrlo rijedak, lijepa priroda, cesta vrlo dobra. Sa svojim MTB-om sa cestovnim gumama (1.75") postigao sam dobru prosjećnu brzinu od 22.75km/h, s time da sam neke kilometre držao preko 28km/h. Max 35km/h.

Sreo sam dosta biciklista na speckama kako šibaju.. Ima jako puno tih cestica prema Turopolju, jedva čekam da se vrijeme popravi.

Sljedeću planiram ptema Starjaku pa preko Brezovice nazad, tu će biti djelomično mrvicu bregovito (nije baš brdovito). 

 

 Ja koristim stravu jer volim vidjet kak drugi voze, a i lagano vidim kak napredujem naspram prijasnjih voznji.

Za planiranje ruta koristim komoot.

 

Oboje je besplatno.

 

Zivim u okolici Samobora i sad sve ove lokalne ceste izbjegavam jer to postalo pravo gradilište.

Sad su mi razrovali najdrazi uspon na Stojdragu(Žumberak) pa moram nac neki drugi, samo ovaj mi je bio pravi benchmark snage jer su na njemu najbolje vrijeme postavili neki pro biciklisti i dost je popularan

 

 

Sad idem direkt u Sloveniju do Brežica ili do Krškog.

Ceste su im nesto bolje, ali se i vozaci bolje odnose prema bicilklistima. 

 

 

Ovo mi je draga ruta.

https://strava.app.link/yYtlNaEjSzb

 

Malo je cesta zmrdana kod Mokrica, al kasnije je super. Dobar dio puta ima prave široke biciklisticke staze.

 

Ako idete do Brežica imate biciklisticke staze od Šibica nakon Zaprešica  (uz prugu) pa skroz do  Brežica uz manje prekide. 

 

 

Znam otic i po nasipu do Jaruna. Kroz Strmec na Podsused pa po priobalnoj do mosta na Ljubljanskoj, onda ispod njega pa gore na nasip i po njemu skroz do Jaruna 

 

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2023 15:08 (Santana).
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hacker002 kaže...

Polovni su problem, da, već sam gledao ponudu, treking praktički ništa, MTB ima nešto tih Trekova Marlin 6 ali sve staro i dosta korišteno, što mi nije prihvatljivo.

 

Ovaj s tvog linka je 690€, što je već u startu 200€ više nego sam planirao izdvojiti jer je inicijalni plan bio 500 i Cube Aim Pro, pa sam razmišljao dodati 100€ za Deore mjenjače jer sam dobio info da su dosta lakši za voziti. Sada više ni sam ne znam u kojem smjeru ići. Logika mi nalaže da je ovaj tvoj ok cijena za full Deore opremu, ali s druge strane nisam zahtjevan korisnik pa bi mi vjerojatno i onaj moj Cube iz prvog posta bio više nego dovoljan.

 Mislio sam da je 650 maksimum a šteta bi bila za 40€ razlikene napraviti taj korak. Koliko vidim Aim Pro je u 20" nedostupan kod Keindla.

Deore mjenjači nisu lakši za voziti. Mjenjač je tu da pomakne lanac na zupčanik koji želiš i to je to. Deore je kvalitetniji, trajniji, lakši i precizniji od nižih klasa. No sa samim pedaliranjem nema neke veze. Zato mislim da si krivo shvatio toga što ti je govorio za Deore. Novi Deore mjenjači namijenjeni su za 1x pogone i mislim da je na to mislio. Ni kod njih pedalanje nije lakše nego je izmjena brzina linearna, dok je kod 2x i 3x sustava to puno kompliciranije da bi iskoristio sve prenosne omjere.

Onaj Cube iz prvog posta je ok za cijenu - AKO dobiješ Shimanove MT200 kočnice. Možda će i ove zamjenske na tvom biciklu raditi ok, no nakon onoga što sam uživo vidio ja na to ne bi sjeo jer je to najbitnija komponenta na biciklu. Čovjek je jurio nizbrdo, iza njega je dimilo ko kad avion pada i jedva se zaustavio. Ako bi i kupio taj bicikl odmah bi mijenjao kočnice. Komplet MT-200 (ručice, kliješta, pakne, bužiri spremni za montažu, prednji + zadnji) ti dođu cca 50-60€.

 

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...

 Mislio sam da je 650 maksimum a šteta bi bila za 40€ razlikene napraviti taj korak. Koliko vidim Aim Pro je u 20" nedostupan kod Keindla.

Deore mjenjači nisu lakši za voziti. Mjenjač je tu da pomakne lanac na zupčanik koji želiš i to je to. Deore je kvalitetniji, trajniji, lakši i precizniji od nižih klasa. No sa samim pedaliranjem nema neke veze. Zato mislim da si krivo shvatio toga što ti je govorio za Deore. Novi Deore mjenjači namijenjeni su za 1x pogone i mislim da je na to mislio. Ni kod njih pedalanje nije lakše nego je izmjena brzina linearna, dok je kod 2x i 3x sustava to puno kompliciranije da bi iskoristio sve prenosne omjere.

Onaj Cube iz prvog posta je ok za cijenu - AKO dobiješ Shimanove MT200 kočnice. Možda će i ove zamjenske na tvom biciklu raditi ok, no nakon onoga što sam uživo vidio ja na to ne bi sjeo jer je to najbitnija komponenta na biciklu. Čovjek je jurio nizbrdo, iza njega je dimilo ko kad avion pada i jedva se zaustavio. Ako bi i kupio taj bicikl odmah bi mijenjao kočnice. Komplet MT-200 (ručice, kliješta, pakne, bužiri spremni za montažu, prednji + zadnji) ti dođu cca 50-60€.

 

 Sve jasno, hvala ti na detaljnom objašnjenju, budem još razmislio što ću, jer na taj trošak bicikla imam još 100€ dodatnog troška, nogar, svjetla, display itd, nakupi se tu brzo dosta toga, pa mi je zato inicijalni plan bio 500 plus oprema.

 

A što kažeš na taj Aim Pro, njega su bili nudili za 477? Sada je nedostupan da, ali pitam čisto zbog te lošije opreme koju ima, hoću li ja kao ne-napredni korisnik koji će voziti 3-5h tjedno stvarno osjetiti razliku u Deoreu da ima smisla dati 200€ više u startu?

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hacker002 kaže...

 

 Sve jasno, hvala ti na detaljnom objašnjenju, budem još razmislio što ću, jer na taj trošak bicikla imam još 100€ dodatnog troška, nogar, svjetla, display itd, nakupi se tu brzo dosta toga, pa mi je zato inicijalni plan bio 500 plus oprema.

 

A što kažeš na taj Aim Pro, njega su bili nudili za 477? Sada je nedostupan da, ali pitam čisto zbog te lošije opreme koju ima, hoću li ja kao ne-napredni korisnik koji će voziti 3-5h tjedno stvarno osjetiti razliku u Deoreu da ima smisla dati 200€ više u startu?

 Kompletan Deore 2x10 pogonski sklop (kojeg onaj EX nema jer ima jeftiniju Sunrace kazetu, a kazeta je najskuplji dio pogonskog sklopa) košta 130€ tako da ti matematika jasno kaže kako se ne isplati. https://www.bike-discount.de/en/shimano-deore-m4100-2x10-speed-upgrade-kit-11-42

 

Međutim, razlika nije samo u pogonu nego i u vilici, nabama, gumama...

8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

 Kakav freehub imas ? Na moja dva ne treba nikakve specijalne alate. Na jednom treba samo imbus 5, a na drugom kljuc  neki 13-17 nemrem se sjetit koji tocno

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

EDIT: Upravo su potvrdili da Cube Ex iz prvog posta dolazi sa Shimano BR-MT200/UR300 kočnicama. Međutim, i dalje mi se čini da je bolje dodati 50€ pa ići na onaj sa tvog linka.

 

A ako ne idem na njega, kakvi su tipa ti Aim Pro modeli za osnovnog korisnika i kakvu razliku (izuzev kvalitetnijih komponenata) dobivam sa Deoreom?

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2023 18:16 (Hacker002).
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Model FH-TX505, prvo sa imbusom 12mm mislim, se odvoji freehub od glavčine i tek onda se dođe do prstena unutra koji ima 4 rupice za odvrnut ga i tako se dođe do ležaja freehuba.

 

Same komplikacije..

 

8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ivic55 kaže...

Model FH-TX505, prvo sa imbusom 12mm mislim, se odvoji freehub od glavčine i tek onda se dođe do prstena unutra koji ima 4 rupice za odvrnut ga i tako se dođe do ležaja freehuba.

 

Same komplikacije..

 

 Ok sad mi je jasno. Uglavnom po ovome 

https://bike.shimano.com/en-EU/product/component/shimano/FH-TX505-8.html

 

To se ne servisira

Odes na "dealers manual" pdf 

 

 

"After removing the hub axle, remove the freewheel body fixing screw (inside the freewheel body), and then replace the freewheel body.

 

"Do not attempt to disassemble the freewheel body, because it may result in a malfunction."

 

Zato i treba neki poseban alat jer je napravljeno da se baci i stavi novi

 

 https://www.tradeinn.com/bikeinn/en/shimano-fh-tx505-freehub-body/138908697/p

 

 

 https://www.bike-discount.de/en/shimano-tourney-fh-tx505-center-lock-rear-hub

Na kraju te moze ispast jeftinije nego alat

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2023 17:01 (Santana).
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Imam živce za povadit sve ležaje ali ne i da slažem svaku žbicu Zapravo trebam stavit masti unutra jer se lageri dosta čuju i ležajevi na osovini su dosta suhi bili ali to je riješeno.

U pravilu sve šta se može popravit (podmazat) popravit ću ako nije za bacanje.

Ali ništa vidim da nema nigdje kod nas pa sam naručio alat svakako

8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ivic55 kaže...

Imam živce za povadit sve ležaje ali ne i da slažem svaku žbicu Zapravo trebam stavit masti unutra jer se lageri dosta čuju i ležajevi na osovini su dosta suhi bili ali to je riješeno.

U pravilu sve šta se može popravit (podmazat) popravit ću ako nije za bacanje.

Ali ništa vidim da nema nigdje kod nas pa sam naručio alat svakako

 Ma jasno. 

Samo velim da je shimano to napravio da se baca.

 

Mozes sa novog samo freehub body skinut i stavit vec na kotac i to je to.

 

Pazi na preload i sretno :)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Kradem rutu...možda se ulovimo negdje po putu 

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hacker002 kaže...

EDIT: Upravo su potvrdili da Cube Ex iz prvog posta dolazi sa Shimano BR-MT200/UR300 kočnicama. Međutim, i dalje mi se čini da je bolje dodati 50€ pa ići na onaj sa tvog linka.

 

A ako ne idem na njega, kakvi su tipa ti Aim Pro modeli za osnovnog korisnika i kakvu razliku (izuzev kvalitetnijih komponenata) dobivam sa Deoreom?

 https://biker.hr/recenzije/bicikli/mtb/cross-country/polygon-xtrada-6-deore

Ovo ti je review Polygona ALI s 1x11 grupom. Osobno bi prije išao na 1x11 no izgleda da ga više nema (model 2021) nego samo novi koji se jedino razlikuje po bojama (čak mi stari ljepši) i cijeni pa ispada iz kategorije best buy.

http://tct-author.hr/tct/detail.php?art=1696

 

Ovo je trail bicikl što znači da u odnosu na klasični MTB (XC) ima malo agresivniji kut i duži hod vilice.

 

Ovo je taj kojeg bi trebao tražiti no ne znam ništa o ovom dućanu. Ako si iz ZG najbolje ti je otići provjeriti:

https://www.njuskalo.hr/mtb-bicikli/polygon-xtrada-6-deore-1x11-2021-oglas-33923240

12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Teži vozači bi trebali paziti kod kupnje Polygon bicikala, weight limit (vozač+oprema+bicikl) je 110 kg i kao takav jedan od najgorih u industriji:

 

https://www.polygonbikes.com/faq/#:~:text=you%20will%20choose.-,What%20is%20the%20maximum%20load%20weight%20on%20a%20Polygon%20bike,weight%20limit%20of%2050kgs%20%2F%20110lbs.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

A Cube ima čak 5kg više :)

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Molim pomoć Kurjak - Gornja Ploča - Maslenica

Lp svima, naime ove godine ja i prijatelj smo odlucili odvoziti rutu Vukovar - Škabrnja za 18.11. Plan je jos u planiranju, ali putovanje bi trebalo trajati 4 - 5 dana. Kako sam vec odvozio sam rutu Vukovar - Čiovo vecina puta mi je poznata.
Ono sto mi nije poznato a zanima me je teren prvenstveno pa molim da mi odgovore samo oni koji su prosli taj put.
A radi se o dionici Kurjak - Gornja Ploča - Maslenica, kakva je za voziti, visine, brzine , opčenito!

Hvala na svakoj pomoći

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Za sve sanjare ovdje, jedan interesantan putopis: tip je kupio Giant gravel bicikl u Šangaju i dovezao se doma u Newcastle (9300 milja, 4 mjeseca voznje). Cijelim putem nije imao niti jedno busenje (tubeless setup).

Gledam te!
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

 

Hvala

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.6.2023 15:58 (peacock).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
peacock kaže...
Ako promjenim kazetu, lanac, mjenjač i srednju glavu i prijeđem na bilo koji Shimano da li bi to radilo i koji servis bi mi to mogao riješiti?

Bi i ne bi. Problem je u tome što imaš 1x9 sustav, na postojećem kotaču to možeš nadograditi maksimalno na 1x10 (dobiješ jednu brzinu), no bez kemijanja nećeš dobiti na krajnjoj brzini.

Pogon možeš probati ugraditi boost verziju (koja će biti malo dalja od rame) kako bi stavio veći lančanik ali onda si ozbiljno narušavaš chainline.

 

Najjeftinija opcija bi ti bila staviti 2x pogon, sa malim unutarnjim i većim vanjskim lančanikom. U tom slučaju uz pogon moraš dodati prednji mjenjač i shifter i staviti dulji lanac. Riješi to tako i Rambo će biti sretan. :)

 

Ako želiš zadržati 1x poogon, radije idi na SRAM, ali onda najvjerojatnije moraš mijenjati i zadnji kotač (ne nužno, ali sumnjam da postoji opcija zamjene freehuba sa Shimano na XD) - na SRAM XD stražnju glavčinu možeš staviti kazetu s najmanjmi zupčanikom od  9 zuba. No u tom slučaju imaj na umu da se manji lančanici i zuščanici brže troše. Ništa strašno, ali svakako veći troškovi na dulji rok. Koliko veći, ovisi koliko se puno voziš.

 

Postoje još opcije zamjene stražnjeg kotača za neki s glavčinom s internim brzinama (tipa Shimano Alfine 11-speed ili Rohloff ako baš želiš potrošiti triput više na stražnji kotač nego na cijeli bajk :), ali Alfine ti vjerojatno ima manji raspon, a Rohlof je... Khm, skup.

 

Inače bilo koji servis ti to može riješiti, to su sve standardne stvari, samo tvorničke komponente koje se zamijene, jedino treba malo pripaziti što će od svega pasati na tvoju ramu.

 

Na kraju, vjerojatno najpametnija opcija, a koja će te i najmanje koštati, je prodaja tog u kupnja drugog bicikla, nekog koji bi odgovarao tvojim potrebama.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Veliki Brat kaže...

 

Najjeftinija opcija bi ti bila staviti 2x pogon, sa malim unutarnjim i većim vanjskim lančanikom. U tom slučaju uz pogon moraš dodati prednji mjenjač i shifter i staviti dulji lanac. Riješi to tako i Rambo će biti sretan. :)

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.6.2023 15:59 (peacock).
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

To nije bicikl za brzinu. To je MTB. Čak i za MTB taj bicikl ima mal raspon brzina. Najviše novca, a posebno živaca, ćeš uštedjeti kupovinom drugog bicikla.

 

Eklatantan primjer zašto ljudima koji ne voze teren ne treba MTB.

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice