Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.288
|
čitano: 14.102.100
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ako bi netko uzimao nek javi da podjelimo postarinu...

Sori za dupli post... Na mobu sam pa zajeb....
VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.11.2020 14:14 (jocommb).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Evo napokon..99 posto gotovo....
VenAtoR#2231
Moj PC  
10 0 hvala 0
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

crno/crveno

violence,speed,momentum

dr disrespect

Sjedi 1
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Fino si ga sredio...mozda jos kakva naljepnica na ramu i vilicu i to je to.

Koliko te ispao taj sport? Naime, dijetetu moram uzeti nesto vece, pa razmisljam da ga sam slozim...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Maddog_HR kaže...
Fino si ga sredio...mozda jos kakva naljepnica na ramu i vilicu i to je to.

Koliko te ispao taj sport? Naime, dijetetu moram uzeti nesto vece, pa razmisljam da ga sam slozim...

 Uf dosta.... al opet da kupujem novi bajk s tom opremom nevjerujem da bi ispod 10 prosao....

mislim da je malo preko 3500 kuna... ali sve je novo... slx pogon, mjenjac, shifter... br mt 401/400 kocnice... kazeta surace i kmc lanac isto slx razina sigurno...kotaci mavic, rotori magura storm...pedale kina al odlicne Promend ... i na mom su bajku... 240 grama, lako se rastavljaju, ciste i mjenjaju lezaji... sitnice aliexpress (preporucujuem Risk, Muqzi, Rockbros...)... cekam jos lulu volana, trazio sam sta kako i nasao da dosta na netu hvale UNO Kalloy pa cemo ih vidjet... i dobija moj stari Newman advanced volan.... 

naljepnice se prave, nema org za kupit pa sam morao crtat i dat pravit.... tezina je manja za oko 2 kile negdje 

 

naravno moze se proc puno jeftinije nemora bit slx i svasta nesta.... al meni je bio gust i uzivancija sarafat i kemijat...

VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.11.2020 12:20 (jocommb).
3 godine
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav ekipa,

Već sam ovdje pitao za preporuku bicikle, tada sam se razmišljao između Radon ZR Teama i Cube Attention SL, te ste mi dosta pomogli da znam što je bitno gledati prilikom kupovine bicikle.

Kako je situacija sa biciklama takva, da ih se trenutno teško može nabaviti, tako je moja potraga za njima nastavljena, dosta sam se više informirao o samoj geometriji, važnosti boost i tapered rame i vilice, thruaxle-ovima, opremi itd.

 

Kako je moja vožnja 50% asfalta, ostatak šljunak i srednji makadamski putevi sa usponima i padovima, te bi rijetko kada išao na zahtjevnije staze(možda 1Xmjesećno), mislim da meni super odgovara XC bicikla, ili možda Trail-XC ako se odgovara potrebi.

Budget je od 7.500 do 9.000kn, te mislim da se za te novce može kupiti dobar Hardtrail XC bike.

Sada nakon nekih 2 mj. traženja sljedeći bicikli mi dolaze u obzir, ujedno ću napisati svoje mišljenje o njima te što smatram njihovim prednostima i nedostacima naprema drugim modelima dolje;

 

-Radon Jealous AL 8.0 2021 god, cijena 1.130eur, nabava isključivo iz njem.
https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Radon/Jealous-AL-8-0,31981

 

-Kona Kahuna 2021 god, cijena 7.600kn, može se kupiti u HR,
https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Kona/Kahuna,30754

 

-Ghost Nirvana Tour SF Essential 2021god, novi model, cijena 7.700kn, može se u HR,
https://www.rockmachine-germany.de/Fahrraeder/Mountainbikes-Hardtail/27-5-Zoll/Ghost-27-5R/Ghost-Nirvana-Tour-SF-Essential-27-5R-Mountain-Bike-2021.html

 

Ovdje sam se osvrnuo samo na vidljive razlike između ovih modela, ostalo imaju poprilično slicnu opremu;

-Rama boost+thruaxle: Ghost i Radon naprijed i straga, Kona samo naprijed, straga je QR 135x10mm.

-Bottom Bracket: Za Radona znam da ima pressfit BB, za ostale ne mogu naći koji je točno BB.

-Težina bicikle: Kona u L velićni teži 14.5kg, Radon je sigurno za 1kg lakši, za Ghost nisam našao info.

-Dostupnost: Radon od 50tj. ove godine, tako piše na njihovoj službenoj stranici, dok za Konu i Ghsot se ne zna kada će biti dostupne.

-Geometrija: tu su uprednosti Kona i Ghost, Radon ima malo konzervativniju geometriju,

-Cijena. Radon je skuplji za cca 1.000kn od ostala dva modela, iako će mi ovo biti najmanje bitna stavka koju ću gledati prilikom kupovine.

-Nabava; Radon isključivo preko interneta, dok se ostala dva modela mogu kupiti u HR, ali ih nažalost ne mogu vidjeti ni probati s obzirom na situaciju.

-Garancija: Radon 6 godina, Kona daje doživotnu, Ghost mislim da daje samo 5 god.

-Vilica: Ghost ima X-Fusion RC32 120mm zračnu vilicu, pa nisam siguran da ona može konkurirati Rockshox Judy Gold RL i Judy Recon Silver RL vilicama kod Radona i Kone.

-Kočnice: Shimano MT 200 kod Ghosta, naprema MT 400 kod Radona i Kone.

 

Radon 2021 s obzirom na 2020god ima nešto lošiju opremu, ali je zato i jeftiniji za 200eur, Kona ove godine ima lošiju vilicu, lošije koćnice, malo lošiju opremu i istu cijenu kao i prošle godine, i toliko me ljuti ta politika velikih firmi da sada kada je velika potražnja da na istu cijenu stave lošije komopnenete da bih najradije odustao od Kone samo zbog toga, Ghost sada više nema Samox pogon, već Shimano Deore te mislim da je to dobar upgrade, oprema i cijena ista kao i 2020 tako da veliki + za Ghost.

 

Znam da mi je post malo poduži, ali molio bih pomoć iskusnih forumaša i biciklista da me savjetuju, što je od svega ovog gore napisanog bitno, što bi se moglo zanemarit, a što je važnije za uzeti u obzir, te na kraju koji bi model po njima bio najbolji izbor.

 

Hvala još jednom.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
@jocommb

Thanks...ma znam da je kostalo, ali kad se vec slaze, zasto ne.

Meni zena vozi nekakav Decathlon mtb 26" kotaci, pa sam zapravo namjeravao slozit jedan bas dobar bajk za nju/malu, pa nek izvlace slamku koja ce vozit bolji. Muci me jedino da bi 26" kotaci mogli biti preveliki za malu, u tom slucaju moram ici na 24" godinu/dvije dok ne naraste.

...cekam proljece da vidim koliko je mala narasla.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
@Maddog_HR ... A nista... Nek malena proba negjde nesta slicno sto bi slagao pa vidi... Iako da joj sad stavis 24" ha godinu dvije bi joj bili mali i onda opet mjenjaj...ili sad 26 pa si miran....
VenAtoR#2231
4 godine
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Tirpitz kaže...

Pozdrav ekipa,

Već sam ovdje pitao za preporuku bicikle, tada sam se razmišljao između Radon ZR Teama i Cube Attention SL, te ste mi dosta pomogli da znam što je bitno gledati prilikom kupovine bicikle.

Kako je situacija sa biciklama takva, da ih se trenutno teško može nabaviti, tako je moja potraga za njima nastavljena, dosta sam se više informirao o samoj geometriji, važnosti boost i tapered rame i vilice, thruaxle-ovima, opremi itd.

 

Kako je moja vožnja 50% asfalta, ostatak šljunak i srednji makadamski putevi sa usponima i padovima, te bi rijetko kada išao na zahtjevnije staze(možda 1Xmjesećno), mislim da meni super odgovara XC bicikla, ili možda Trail-XC ako se odgovara potrebi.

Budget je od 7.500 do 9.000kn, te mislim da se za te novce može kupiti dobar Hardtrail XC bike.

Sada nakon nekih 2 mj. traženja sljedeći bicikli mi dolaze u obzir, ujedno ću napisati svoje mišljenje o njima te što smatram njihovim prednostima i nedostacima naprema drugim modelima dolje;

 

-Radon Jealous AL 8.0 2021 god, cijena 1.130eur, nabava isključivo iz njem.
https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Radon/Jealous-AL-8-0,31981

 

-Kona Kahuna 2021 god, cijena 7.600kn, može se kupiti u HR,
https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Kona/Kahuna,30754

 

-Ghost Nirvana Tour SF Essential 2021god, novi model, cijena 7.700kn, može se u HR,
https://www.rockmachine-germany.de/Fahrraeder/Mountainbikes-Hardtail/27-5-Zoll/Ghost-27-5R/Ghost-Nirvana-Tour-SF-Essential-27-5R-Mountain-Bike-2021.html

 

Ovdje sam se osvrnuo samo na vidljive razlike između ovih modela, ostalo imaju poprilično slicnu opremu;

-Rama boost+thruaxle: Ghost i Radon naprijed i straga, Kona samo naprijed, straga je QR 135x10mm.

-Bottom Bracket: Za Radona znam da ima pressfit BB, za ostale ne mogu naći koji je točno BB.

-Težina bicikle: Kona u L velićni teži 14.5kg, Radon je sigurno za 1kg lakši, za Ghost nisam našao info.

-Dostupnost: Radon od 50tj. ove godine, tako piše na njihovoj službenoj stranici, dok za Konu i Ghsot se ne zna kada će biti dostupne.

-Geometrija: tu su uprednosti Kona i Ghost, Radon ima malo konzervativniju geometriju,

-Cijena. Radon je skuplji za cca 1.000kn od ostala dva modela, iako će mi ovo biti najmanje bitna stavka koju ću gledati prilikom kupovine.

-Nabava; Radon isključivo preko interneta, dok se ostala dva modela mogu kupiti u HR, ali ih nažalost ne mogu vidjeti ni probati s obzirom na situaciju.

-Garancija: Radon 6 godina, Kona daje doživotnu, Ghost mislim da daje samo 5 god.

-Vilica: Ghost ima X-Fusion RC32 120mm zračnu vilicu, pa nisam siguran da ona može konkurirati Rockshox Judy Gold RL i Judy Recon Silver RL vilicama kod Radona i Kone.

-Kočnice: Shimano MT 200 kod Ghosta, naprema MT 400 kod Radona i Kone.

 

Radon 2021 s obzirom na 2020god ima nešto lošiju opremu, ali je zato i jeftiniji za 200eur, Kona ove godine ima lošiju vilicu, lošije koćnice, malo lošiju opremu i istu cijenu kao i prošle godine, i toliko me ljuti ta politika velikih firmi da sada kada je velika potražnja da na istu cijenu stave lošije komopnenete da bih najradije odustao od Kone samo zbog toga, Ghost sada više nema Samox pogon, već Shimano Deore te mislim da je to dobar upgrade, oprema i cijena ista kao i 2020 tako da veliki + za Ghost.

 

Znam da mi je post malo poduži, ali molio bih pomoć iskusnih forumaša i biciklista da me savjetuju, što je od svega ovog gore napisanog bitno, što bi se moglo zanemarit, a što je važnije za uzeti u obzir, te na kraju koji bi model po njima bio najbolji izbor.

 

Hvala još jednom.

Ghost je 13.6kg u M veličini. Sve su to dobri bicikli. Ako bi odlazio na kakve trailove, onda će ghost biti bolji izbor zbog 120mm hoda, plus ima boost ramu. Također igra ulogu to jesi li spreman "pljunit" i nadogradit nešto danas-sutra. Ako da, mt200 kočnice (koje nisu uopće loše ekšli), možeš zamijenit nekim deore. Ali, ono što si rekao vozit, bilo bi bolje na XC varijantu, dakle Kona/Radon.

15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Od ovih bi ja uzeo Ghosta...zbog geometrije i zbog viljuške od 120mm...iće on fino i po tim stazama koje si naveo XC bez problema a bićeš komotniji i na onim što voziš jednom mjesecno...mozda je sada jednom mjesecno al kasnije mozda ce biti cesce. 

3 godine
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...


Hvala na preporukama,

 

Sutra-prekosutra sam u ZG, pa sam mislio obići malo dućane biciklama da vidim što se nudi, te kada bi novi modeli mogli početi stizati kod nas.

 

Naletio sam na na Ghost Nirvana Tour Universal u DSG-a 2020god, moja veličina L.
Cijena je sa popustom 8.330kn na gotovinsko plaćanje, plava boja.

 

https://dsg.hr/ghost-nivana-tour-universal-proizvod-2261/

 

Iako mi je prilikom kupovine jedan od glavnih uvjeta bilo da ne uzimam Sram komponente, posebno SX koji se nude u Tour Baseu, ne znam kakve su komponente Sram GX i NX na Universalu.

 

Kakva je usporedba Shimano SL M6100/ XT RD-M8100RearD. kod Essentiala 2021, naprema Srama NX Eagla/GX EaglaRearD. kod Universala 2020?

 

Te kakve su kočnice Sram Level-T kod Universla naprema Shimano MT200 kod Essentiala, za ove kočnice također nisam čuo najbolja mišljenja, možda netko ovdje ima iskustva sa njima iz prve ruke.

 

Za vilicu RockShox Recon RL kod Universala znam da je dosta bolja od X-Fusiona RC32 kod Essentiala.

 

Koja je po vama bolja kupnja, Universal 2020 za 8.330kn ili Essential 2021 za 7.700kn?

 

Napomena, nije mi panika da biciklu imam što prije, plan je je početi voziti veljaču/ožujak pa nije presudno to što Universal sada imaju na stanju.

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

U Keindlu je Garmin Edge 520 1400 kn... moze i na rate a nema bas jeftinije ni na njuskalu s tim da je ovo novo novo....

VenAtoR#2231
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Rastavio sam danas kineske Promend pedale... 3 lezaja...zatvorena nisam pokusavao skinut pecate, nez kako da nazovem bocne zastite drugacije... Dobro je to sklepano... Nema laga nigdje.. ima gumenu brtvu do navoja, a dolje je alu cep koji brtvi rupu i fiksira lezaj unutra... Za 20-ak dolara vjerovatno nema bolje... Cak je i dobro podmazano doslo iako sam ja jos to malo bolje namastio... Jedino nekom budu mozda premale... I ja imam djeciji grob od noge i narucio sam Risk-ove produzetke i odlicno je sad sve...
VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dosta ljudi nije zadovoljno sa SRAMOM pogotovo u segmentu do GX, on je kao u rangu XTa pa je bolji, ali Shimano radi sve kako treba, NX ti je u Rangu SLXa ali neki Deore su cak bolji od njega... Ova nova serija im je jako hvaljena. Ja cu osobno sad na novoj bicikli ici na XT derailer i shifter a kazeta/lanac SLX 12spd.

Radon koji sam pre ordao sam otkazao upravo zbog SRAMa i mrzim press fit BB, nisam nikad imao fina iskustva s njime. Zvao Keindl pitao za Laufeya, rekli krajem veljace, odmah sam rezervirao Crno/ljubicastu u XL velicini



11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Evo mali osvrt na sram NX grupu. Znači imam 1×12, jer kad sam ja nabavljao Shimano još nije izbacio Deore 1×12 pa sam izbarao sram. Što se tiče šaltanja po ravnom to odrađuje savršeno, bez štekanja trenutno i glatko. Kod uspona isto radi dobro jedino kod vrlo jakog uspona neki put zna se dogoditi mali odmak od sekunde prije nego prešalta. S obzirom da sam ja ugrađivo sam cijelu pogonsku grupu možda nije dobro poštelana pa se to događa kod jakog uspona. Ono isto kaj me smeta šifetr brzina je jako plastičan i djeluje jeftino i zna se klizati pod prstima kod jačeg znojenja. Same kurble, prednji zupčanik, kazeta i zadnji šifter su jako dobri. Od kad je ta grupa ugrađena uspio se popeti na sljeme par puta a prije toga nula pokušaja ... Evo čisto možda nekoma pomogne ako se dvoumi oko sram grupe. Nakon ovoga isključivo ostajem na 1× grupi jer je šaltanje puno intuitivnije i lakše odabirem točnu brzinu u kojoj trebam biti.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Stigao prvi dio novih točkova...Ostatak, microspline freehub, prednja naba, obruči i žice stižu ako sve bude kako treba do kraja godine.

Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Oces stavljati star rachet? Vidim da je ovaj od 54t jako hvaljen.
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Rodić kaže...
Oces stavljati star rachet? Vidim da je ovaj od 54t jako hvaljen.

 Star ratchet je i sada u njemu samo 18T, hocu nekada kasnije, nije bilo za uzeti sada kada sam porucivao,ali necu ici preko 36T. 

13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Malo sjedalo poravnaj!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

sa dt swissom nemožeš pogrješiti, ja ih imam na enduru i dh-u

http://community.coolermaster.com/topic/17672-scratch-build-rebreather-by-exe/
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
exe kaže...

sa dt swissom nemožeš pogrješiti, ja ih imam na enduru i dh-u

 Meni je ovo drugi par...prvi je otisao sa biciklom kad je prodan al sam bio prezadovoljan sa 350 i e512 sad sam uzeo samo e532 obruč.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
malina22 kaže...
exe kaže...

sa dt swissom nemožeš pogrješiti, ja ih imam na enduru i dh-u

 Meni je ovo drugi par...prvi je otisao sa biciklom kad je prodan al sam bio prezadovoljan sa 350 i e512 sad sam uzeo samo e532 obruč.

 e532 imam i ja na enduru, 28 rupa sa sapim race žbicama...neuništivo pa sam sa full gearom 100 kilaš :)

http://community.coolermaster.com/topic/17672-scratch-build-rebreather-by-exe/
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ma nisam jos ni sjeo na njega kad sam usliko... Izaso sam na ulicu da idem napumpat gume kako treba i provozat samo malo da se zategnu sajle i to pa sam ponovno malo nastelo kad je sjelo sve na mjesto.... Suoer ide... I cak osjetim razliku izmedu oval chainringa i obicnog... noga nekako lakse propadnena stisak... To je samo malo na ravnom...moram vidit kako ce bit to na voznji nekoj dobroj u brdo...
VenAtoR#2231
12 godina
odjavljen
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Schwalbe Ice Spiker Pro Performance Winter MTB Wired Tire - 29x2.25 Inches (bike24.com)

 

Što mislite za korištenje ove gume? Kad padne snijeg, naravno.

Svaki dan idem cca 8.5-9km do posla i isto toliko nazad.

Osim kad kiša pljušti.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
exe kaže...
malina22 kaže...
exe kaže...

sa dt swissom nemožeš pogrješiti, ja ih imam na enduru i dh-u

 Meni je ovo drugi par...prvi je otisao sa biciklom kad je prodan al sam bio prezadovoljan sa 350 i e512 sad sam uzeo samo e532 obruč.

 e532 imam i ja na enduru, 28 rupa sa sapim race žbicama...neuništivo pa sam sa full gearom 100 kilaš :)

 I ja sam ih uzeo zbog toga što sam pero laka kategorija...100kg...:D

14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
@malina22 ... Kolko su te izasle nabe?
VenAtoR#2231
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dex.pwn kaže...

Schwalbe Ice Spiker Pro Performance Winter MTB Wired Tire - 29x2.25 Inches (bike24.com)

 

Što mislite za korištenje ove gume? Kad padne snijeg, naravno.

Svaki dan idem cca 8.5-9km do posla i isto toliko nazad.

Osim kad kiša pljušti.

 Ako živiš na sjeveru gdje je sve pod snijegom super. Inače ne.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Pa evo u utorak me zadesio snijeg na poslu. Nije bilo problem vozit al osjeti se razlika kod stajanja.
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
jocommb kaže...
@malina22 ... Kolko su te izasle nabe?

 Obe nabe plus microspline freehub 240 eura....daleko najjeftinija kombinacija (uzimajuci u obzir freehub i ne racunajuci shimanove nabe).

3 godine
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Prosao sam vecinu ducana sa biciklima u ZG, i kao sto sam ocekivao nitko ne zna kada ce modeli za 2021 poceti stizat.
Tako i Kona Kahuna i Honzo koje sam najvise gledao, ekipa uopce ne zna kada ce bicikli bit dostupni.

 

No momak u CikloCentru mi je pokazao Superior XP 919, na prvu kako sam vidio bicikla izgleda dosta dobro, lagani XC, oko 12kg, boost i thruaxle sprijeda i straga, tapered rama i vilica, SLX straznji mijenjac, ostalo Deore, vilica Judy Silver TK R koja je malo losija od vilica kod Radona i Kone, dosta je pohvalio ovog Ceskog proizvodaca.
Cijena je oko 8.600kn.
Ta bicikla bi bila dostupna prije Kone Kahune.

 

https://superiorbikes.eu/lu/2021/mtb-hardtail/xp-919/matte-black-white-team-red

 

E sad me zanima, da li bi ovaj Superior XP 919 bio dobra alternativa za Konu Kahunu i Radon Jealous AL 8.0?
Da li netko ima iskustva sa Superior biciklima?

 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice