Kako upariti zvučnike i pojačalo?

poruka: 87
|
čitano: 30.193
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Tako sam zadnje i spojio dok sam bio kuci..ništa se ne čuje tj jako slabo i zuji šušti kao smetnje... mislio sam da nevaljaju zvučnici ali stari veli da rade da ih je prije nosio probati.... probam jos jednom kasnije vj sam previše ogulio žice a uslikam i zvucnik.. Pojačalo je novo danas dostavljeno  iz miksete ona dva kabla sam stavio u in sto se vidi na slici.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.11.2021 18:55 (dasan).
12 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Probati druge zvučnike

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.11.2021 12:15 (kaw_liga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Neznam jednostavno nešto nije u redu kad jedan zvučnik uspijem nekako spojiti jedva se čuje uz šum a kad dodam i drugi zujanje jako kao kad su blizu kablovi od mikrofona na nastupu pa onaj nepodošljivi zvuk.. Na zvučnicima piše Goodmans 55 Music pow 45w music efec 80 Frec range 70-20.000 Impendance 4-8ohm 25 w made in Danska..

 

Dal mi neko može pokazati kako treba izgledati kabl i žice koje idu ispod vijka

16 godina
online
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Pa pogledaj neki video na Youtube da vidis kako se spaja zica od zvucnika sa pojacalom:

 
 
 
 

 

Npr ovako neki video;

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Sve sam napravio kako treba...neznam vise sem drugih zvucnika ovaj aux sam bezveze spojio sad sam makao

Iz miksete kablovi idu u input a ovo pored output valjda tu treba ako nadjem zvucnike neke mogu probati od kompa?

 

Probao sam i druge zvučnike ista stvar malo manje smetnje ali tiho tiho se cuje kao da je skroz utisano slikao sam gramofon iza i poleđinu zvučnika..sta znaci ovaj GND kabl koji nije nigdje spojen

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.11.2021 17:48 (dasan).
12 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Kakve miksete? To na fotografiji je gramofon.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Jeste gramofon...sad sam pročitao da mi fali neko predpojačalo.. znači treba gramofon pa predpojačalo i pojačalo u koje su uštekani zvučnici.. Šteta da nemože ovako raditi 

12 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Ne. Pretpojačalo se uključi u pojačalo pa onda u zvučnike. No većina kućnih pojačala (integrirana) imaju pretpojačalo u sebi. Žuto-zelena žica ti je uzemljenje i slobodno je makni.
16 godina
online
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Napisi koje ti je to pojacalo koje imas (Auna...)?

Vjerojatno nema Phono sekciju gdje se treba ukljuciti gramofon.

Trebat ce ti neki Phono pre-amp.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

KK ti je ova žica gurnuta u AUX? Jesi ti to uzemljenje sa gramofona (GND) gurnuo u AUX? Izvuci to van. GND možeš spojiti na kučište pojačala u slučaju da imaš nekakav brum u signalu, zujanje.
Nego, sve mi se čini da nisi upute niti primirisao, i da nemaš blage veze što radiš.

Prvo pribavi upute od tih uređaja koje imaš, uzmi si pola sata - sat i pročitaj ih.

Nadalje, gramofon je... koji točno? Moraš znati, ako je vintage nekakav, kakva je zvučnica, uobičajena je MM (moving magnets) no može biti i MC (moving coil), drugačije je pretpojačalo za njih - postoji još par standarda, a kako ne pratim gramofone otkako je CD došao u širu upotrebu, nisam dovoljno upućen u modernu tehnologiju. MM je danas uobičajen standard, davnih dana pojačala su imala MM/MC sklopku sa kojom bi se uključivala dodatna amplifikacija ukoliko bi bio spojen MC gramofon.

Gramofon, ako nema posebno označen LINE OUT, ima samo svoj gramofonski izlaz vrlo niske glasnoće kojeg treba ukopčati u gramofonsko pretpojačalo; hifi integrirana pojačala (znači da je u istom kučištu i pretpojačalo i pojačalo) najčešće imaju Phono ulaz, u koji se ukopčava gramofon; taj ulazni sklop radi dvije stvari: radi RIAA korekciju signala (prouči što je to) te pojačava korigirani signal na normalnu razinu, kojeg onda šalje na pojačalo i zvučnike. Ukoliko nemaš takav ulaz, kupi odvojeno Phono pretpojačalo. Nemoj pretjerivati sa cijenom, to je tehnologija stara preko 50 godina, i vrlo je jednostavna. Ovo je samo primjer, pogledaj još što se nudi na tržištu.

Vidim da zvučnike spajaš omatanjem kabla oko konektora - sugeriram da kupiš banana konektore za zvučnike, staviš ih na kablove i onda ih samo ukopčaš u rupu u sredini konektora na pojačalu. Neki se moraju lemiti, neki se samo zavidaju - vidi što ti je zgodnije.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
12 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Father_Dougal kaže...

KK ti je ova žica gurnuta u AUX? Jesi ti to uzemljenje sa gramofona (GND) gurnuo u AUX? Izvuci to van. GND možeš spojiti na kučište pojačala u slučaju da imaš nekakav brum u signalu, zujanje.
Nego, sve mi se čini da nisi upute niti primirisao, i da nemaš blage veze što radiš.

Prvo pribavi upute od tih uređaja koje imaš, uzmi si pola sata - sat i pročitaj ih.

Nadalje, gramofon je... koji točno? Moraš znati, ako je vintage nekakav, kakva je zvučnica, uobičajena je MM (moving magnets) no može biti i MC (moving coil), drugačije je pretpojačalo za njih - postoji još par standarda, a kako ne pratim gramofone otkako je CD došao u širu upotrebu, nisam dovoljno upućen u modernu tehnologiju. MM je danas uobičajen standard, davnih dana pojačala su imala MM/MC sklopku sa kojom bi se uključivala dodatna amplifikacija ukoliko bi bio spojen MC gramofon.

Gramofon, ako nema posebno označen LINE OUT, ima samo svoj gramofonski izlaz vrlo niske glasnoće kojeg treba ukopčati u gramofonsko pretpojačalo; hifi integrirana pojačala (znači da je u istom kučištu i pretpojačalo i pojačalo) najčešće imaju Phono ulaz, u koji se ukopčava gramofon; taj ulazni sklop radi dvije stvari: radi RIAA korekciju signala (prouči što je to) te pojačava korigirani signal na normalnu razinu, kojeg onda šalje na pojačalo i zvučnike. Ukoliko nemaš takav ulaz, kupi odvojeno Phono pretpojačalo. Nemoj pretjerivati sa cijenom, to je tehnologija stara preko 50 godina, i vrlo je jednostavna. Ovo je samo primjer, pogledaj još što se nudi na tržištu.

Vidim da zvučnike spajaš omatanjem kabla oko konektora - sugeriram da kupiš banana konektore za zvučnike, staviš ih na kablove i onda ih samo ukopčaš u rupu u sredini konektora na pojačalu. Neki se moraju lemiti, neki se samo zavidaju - vidi što ti je zgodnije.

 Ovo boldano sam i ja gledao 

Kad sam dobro zumirao izgleda da je u aux gurnuta neka žuta žica a ne žutozelena pa mi je bilo malo lakše. Od 100 mu gromova sam došao na 99 mu gromova 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

To je stari naslonio na ulaz od AUX cini se da ima manje smetnji kad je naslonjena tamo nije ugurana skroz ali sad je maknuta Uputa nikakvih nemam sem onih za pojačalo koje nisu od neke pomoci samo je oznaceno koji je utor za šta.

Gramofon je RELOOP RP-1000 MK2 imamo 2 identična nikad nisu radila

pojačalo je Auna Amp-2 BT Hifi...

hvala ti na inf znaci uzmemo ovo pretpojačalo Behringer PP400 i to je to trebalo bi normalno raditi....

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.11.2021 13:35 (dasan).
12 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Koje je pojačalo?

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Auna Amp-2 BT Hifi pojačalo

12 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Po backpanel layoutu (priključci, vijci, naljepnice) rekao bi da je to: OVO POJAČALO

 

Ono nema preamp i morat ćeš koristiti posebno pretpojačalo. E sad, po mojim iskustvima bolja ti je opcija kupiti neko integrirano pojačalo nego ostati na ovom pojačalu a davati lovu za pretpojačalo. Dati ćeš 170 kn i na krqaju opet imati gofno. Na njuškalu imaš solidnih starijih integriraca za 300-400kn.

 

PS znači dobra detekcija :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.11.2021 14:00 (BlueMax).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Aj mi slikaj taj gramofon odozgo. Da se vidi natpis u donjem desnom kutu.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Nezz vidio sam ovo od kolege predpojačalo za 160tak kn ili da vratim ovo u web trgovinu(electronic star) i uzmem drugo

12 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Šteta, ponadao sam se da bi mogao biti RP 2000 Mk2 i onda bi ti ja ponudio pojačalo u zamjenu. Tvoji gramofoni, ako su novi, vrijede cca 200€ po komadu. Pretpostavljam da ćeš jednog prodati pa da te netko ne zajebe.

Pojačalo vrijedi 50tak € ali u stvarnosti ni toliko.

Znači da bi to doveo u stanje sviranja moj savjet ti je da prodaš jedan gramofon i za tih cca 200€ kupiš novo integrirano pojačalo tipa Onkyo A-9110 ili polovno gdje za taj iznos imaš stvarno velik izbor.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
BlueMax kaže...

Znači da bi to doveo u stanje sviranja moj savjet ti je da prodaš jedan gramofon i za tih cca 200€ kupiš novo integrirano pojačalo tipa Onkyo A-9110 ili polovno gdje za taj iznos imaš stvarno velik izbor.

 

Dobar savjet, zlata vrijedi. Uzmi neko pošteno pojačalo.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Sad sam vec kupio pojačalo šta sad da ga vratim electronic star i zamjenim za neko bolje ? ili zašto nebi uzeo ovo tvoje koje si preporucio BEHRINGER PP-400 ?

Inace danas je bio jedan lik koji ima mixetu i spojio je na ovaj naš sistem i bio je jak šum a nije nešto glasno bilo uglavnom nešto neslušljivo svakako je rekao da bi trebalo probati sa tim predpojačalom...

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2021 19:26 (dasan).
12 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Pozdrav svima , nisam baš na ti sa ovim stvarima pa da priupitam par stvari tu :)

 

Imam ovo kućno kino , služilo me dugo vremena  ali je polako počelo otkazivati poslušnost pa sam odlučio da polako pođem poboljšavati  zvučnu sliku . Ukratko , ideja je da kupim neki AVR sa nekoliko HDMI inputa i  na njega nakačiti postojeće zvučnike od kina ( za početak naravno,  i vremenom nadograditi tj kupiti nove i napraviti sve kako treba ) 

Moje pitanje je jel to izvedivo  i na što prilikom odabira AVRa obratiti pažnju ( znam da pojačalo ne bi trebalo biti puno jače od zvučnika i obratno  ) . Kino je jačine 500W , a na zvučnicima piše da su otpora od 4 ohm-a i max power 140W 

Svaki savjet dobrodošao , hvala :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Poštovani, 

molim Vas ako moze pomoc. Naime radi se o tome da u radnji pustam muziku preko racunara, a zvucnici su povezani na pojacalo, i neki dan je nestalo struje i od tad mi na pojacalu samo ima FM (radio) nikako ne mogu prebaciti na aux. Kada na pojacalu odem na MODE ne moze uopste prepoznati AUX kabal da je spojen i da prebaci na njega, samo pise NO MEDIA, a do prije nestanka struje sve uredno islo, ako neko zna kako rijesiti problem bio bih zahvalan.
 

LP

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Ekipa, kako ide ono iz elektrotehnike...

Imam pojacalo od 300w po kanalu na 4 ohma.
Zvucnik je 200w od 8 ohma.

Posto je zvucnik duplo veceg otpora, teoretski on moze iskoristiti samo 150w od pojacala?
hm hmmm, hm hm hmm
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

greška je samo ako je zvučnik puno jači od pojačala. Što se tiče obrnutog a to da je pojačalo uvijek jače od zvučnika je uvijek poželjno. To je kao da imaš karoseriju od auta od 3000kg (zvučnike)  a unutra 1.6 motor(amp) s tim da što su manje oma zvučnici bit će više snage od ampa. 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
12 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
hvala, jasno mi je to. Još samo jedno blic pitanje, naravno ako znaš. Malo sam istraživao i vidio da navodno to neće raditi kako sam zamislio tj da ću dobiti zvuk sa svih zvučnika osim suba, tj da bi mi trebao aktivni?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Najbolje i najjedostavnije bi bilo da napises model pojacala i zvucnika i sta zelis s njima napravit.
Ovako je pomalo gatanje iz karata.

Btw: pasivni zvucnici nemaju nikakvu snagu ili watt-e (to mogu imat samo aktivni zvucnici sa pojacalom u sebi)
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
10 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Pojačalo smatraj generatorom određene snage (npr. 0 - 200W) pri određenom opterećenju impedancijom (npr. 4 ohma) zvučnika.

Zvučnik (pasivni) ima određenu nominalnu snagu  i trenutnu (max. snagu koju može izdržati "peek") ovisno o snazi magneta , presjeku i impedanciji namotaja itd.

 

Normalno možeš priključiti zvučnik nominalne snage 2W 4 ohma ako snagu pojačala smanjiš na 2W. A ako je snaga iz pojačala veća  tada će nastradati namotaji zvučnika a njihovim izgaranjem moguće doći do kratkog spoja i izgaranja pojačala (ako nema zaštitu) .

 

Ukoliko priključiš na pojačalo zvučnik nominalne snage 200W impedancije 8 ohma da će struja koju zvučnici mogu povući biti duplo manja a time i  snaga na zvučniku.

 

Obrnuto je ukoliko na pojačalo pojačano na max. 200W priključiš zvučnik nominalne snage 200W  impedancije 2 ohma da će zvučnik tražiti duplo više struje što pojačalo NE može isporučiti niti namotaji u zvučniku podnjeti pa će nešto od njih popustiti (gecrk) .

 

 

Ovo bi trebalo biti dovoljno jednostavno za shvatiti i da znaš razmisliti kod priključivanja pojačalo<>zvučnik .

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice