16:9 vs. 21:9

poruka: 9
|
čitano: 4.518
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
16:9 vs. 21:9

Može li mi netko objasniti zašto je većina novih filmova rezolucije 21:9? Shvaćam da je to Cinema Quality, ali nije li 16:9 standard sada? Ne znam, jedini od novih filmova (koji sam našao) čiji 1080p zaista i je 1080p (1920x1080) je Avatar, sve ostalo je 1920x800, tj. 21:9. Zašto?

 

Mislio sam da je nakon 4:3 i 16:10 formata 16:9 format koji će postati standard...

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: 16:9 vs. 21:9

21:9 je kino format...zato se filmovi snimaju u tom formatu.

16:9 (ili 4:3) je TV  emitiranje

16 godina
offline
RE: 16:9 vs. 21:9

A zašto onda neki filmovi i jesu u 16:9 formatu (Avatar npr.)? Zar nisu oni rađeni isto za kino?

15 godina
odjavljen
offline
16:9 vs. 21:9

"Razlog" za 21:9 je kako bi čitavo vidno polje bilo pokriveno i kako bi se time stvorila veća uživljenost u film. Pravi razlog je zapravo smanjenje piraterije. Puno je ugodnije pogledati 21:9 film u kinu nego s crnim crtama.

Avatar je toliko trivijalan da ga je glupo gledati bez 3D-a što je već dovoljna garancija za punjenje kinodvorana, pa ne trebaju dodatni poticaji, a i zato što je 3D efekt ograničen samo na područje koje vide oba oka istovremeno. To područje je puno bliže formatu 16:9 nego 21:9.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: 16:9 vs. 21:9
Marko kaže...

A zašto onda neki filmovi i jesu u 16:9 formatu (Avatar npr.)? Zar nisu oni rađeni isto za kino?

filmska studija kad prebacuju filmove na dvd prebace ga u 21 :9 ili 16 :9,filmovi su uglavnom snimani u 21 :9 pa oni samo otkine lijeve i desne strane filmova

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
protjeran
offline
RE: 16:9 vs. 21:9
blackalbum kaže...

filmska studija kad prebacuju filmove na dvd prebace ga u 21 :9 ili 16 :9,filmovi su uglavnom snimani u 21 :9 pa oni samo otkine lijeve i desne strane filmova

"otkinu" 21:9 ako želiš gledati "pun" 16:9 ekran bez horizontalnih crnih crta.

 

čim imaš film s crnim horizontalnim crtama nije ništa odrezano, već gledaš 21:9 film koji mora bit "sužen" na 16:9 ekranu da bi ga ti gledao u potpunosti.

 

inače, nekad su se za 4:3 filmovi "rezali", danas to više ne rade, bar mislim. ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.11.2010 21:47 (Bugofil).
15 godina
neaktivan
offline
16:9 vs. 21:9

21:9 je navodno najprirodnije ljudskom pogledu i kutu gledanja (je ili nije nebi ulazio)

a sad zasto neki 16:9 vecina 21:9 mislim da nije razlog nikakva piraterija kao sto je neko napomenuo jer to vec postoji vise desetljeca vec razlog lezi u samim autorima u odabiru

Pravilo nije kino hit ili ne (green mile shawshank redemption i jos mnogo velikih kino filmova nisu 21:9)

jednostavno odabir kadriranja snimatelja i redatelja 

Neki autori su eksperimetrirali sa ne standardiziranim omjerima kao Kubrick,Tornatore ...

Mislim da cak dark knight ima nekakav mjesanac i jedno i drugo ako se ne varam

 

 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
16:9 vs. 21:9
Meni se wve vise cini da cemo za koju godinu svi imati 21:9 format tv-a.sad uzimaju lovu na 16:9 dok ce za nekoliko godina uzimati na 21:9
lijepo li je Hrvat biti,majko hvala ti
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 16:9 vs. 21:9
Tcherot kaže...

21:9 je navodno najprirodnije ljudskom pogledu i kutu gledanja (je ili nije nebi ulazio)

a sad zasto neki 16:9 vecina 21:9 mislim da nije razlog nikakva piraterija kao sto je neko napomenuo jer to vec postoji vise desetljeca vec razlog lezi u samim autorima u odabiru

Pravilo nije kino hit ili ne (green mile shawshank redemption i jos mnogo velikih kino filmova nisu 21:9)

jednostavno odabir kadriranja snimatelja i redatelja 

Neki autori su eksperimetrirali sa ne standardiziranim omjerima kao Kubrick,Tornatore ...

Mislim da cak dark knight ima nekakav mjesanac i jedno i drugo ako se ne varam

 

Ne misliš krivo, većina je u 21:9 formatu, dok su neke scene 16:9 (najviše akcijske scene).

Ja mislim da je to zbog Heatha Ledgera,dok je on bio živ snimali su u jednom formatu, ali su onda krenuli u drugom pa je umro i yebiga nešto ostalo u jednom, nešto u drugom formatu. :)

(osobno mišljenje)

Stara japanska: ako pas laje, nije dovoljno kuhan.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice